• Postanowienie o zakresie ...
  21.05.2024

WP/415-144/05/A

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 27 stycznia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 280 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy kwota darowizny przekazanej kościelnej osobie prawnej prowadzącej Dom Pomocy Społecznej podlega odliczaniu od dochodu w pełnej wysokości?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Pani z dnia 08.12.2005 r. - uzupełnionego w dniu 16.12.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości odliczania od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przekazanych kwot na działalność charytatywno - opiekuńczą Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku, w świetle art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 55 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, a przeznaczonych przez obdarowanego na bieżące remonty Domu Pomocy Społecznej oraz urządzeń i sprzętów stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Pani pismem z dnia 08.12.2005 r. - uzupełnionym w dniu 16.12.2005 r. wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że złożyła Pani darowiznę na cele opiekuńcze Domu Pomocy Społecznej prowadzonym przez Siostry Pallotynki, który jest częścią składową podmiotu macierzystego- Zgromadzenia.

Dom Pomocy Społecznej przyjął od Pani darowiznę (środki pieniężne) i ma zamiar przeznaczyć je na zakup pieluchomajtek, lekarstw, odzieży, wyżywienia dla mieszkańców domu lub na bieżące prace remontowe budynków, urządzeń i sprzętów.

W złożonym wniosku zadano pytanie: czy w przypadku przeznaczenia przez Dom Pomocy Społecznej otrzymanej darowizny na bieżące prace remontowe budynków, urządzeń i sprzętu poniesiony wydatek przez obdarowanego może być odliczony od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 26 ust 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 55 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani uważa, że przekazana kwota darowizny na działalność charytatywno - opiekuńczą Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku podlega odliczeniu od dochodu.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) - w brzmieniu obowiązującym w 2005 r.- podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot darowizn przekazanych na cele:

określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873), organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele,

kultu religijnego

- w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

W systemie podatkowym, poza możliwością odliczenia darowizn wskazanych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istnieje możliwość odliczenia darowizny, która nie jest ograniczona limitem. Podstawę tego typu odliczenia stanowią przepisy tzw. ustaw kościelnych, czyli ustaw o stosunku państwa do poszczególnych kościołów. Przepisy ustawy o stosunku Państwa do Kościoła - w części dotyczącej darowizn na działalność charytatywno - opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne stanowią przepisy szczególne w odniesieniu do regulacji zawartej w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 29, poz. 154 z późniejszymi zmianami), darowizny na kościelna działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym i podatkiem wyrównawczym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz - w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.

Koniecznym do spełnienia warunku wyłączenia darowizny z podstawy opodatkowania jest dokonanie darowizny z przeznaczeniem na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła oraz spełnienie łącznie dwóch przesłanek, tj.:

-posiadanie przez darczyńcę pokwitowania odbioru darowizn,

-otrzymanie przez darczyńcę, w okresie dwóch lat (najpóźniej) od dnia przekazania darowizny, od obdarowanego sprawozdania o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno - opiekuńczą.

Aby skutecznie odliczyć darowiznę kościelną bez limitu, musi ona być przeznaczona na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. W art. 39 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła przedstawiono otwarty katalog rodzajów działalności charytatywno-opiekuńczej Kościoła, który obejmuje m.in.:

prowadzenie zakładów dla sierot, starców, osób upośledzonych fizycznie lub umysłowo oraz innych kategorii osób potrzebujących opieki,

prowadzenie szpitali i innych zakładów leczniczych oraz aptek,

organizowanie pomocy w zakresie ochrony macierzyństwa,

organizowanie pomocy sierotom, osobom dotkniętym klęskami żywiołowymi i epidemiami, ofiarom wojennym, znajdującym się w trudnym położeniu materialnym lub zdrowotnym rodzinom i osobom, w tym pozbawionym wolności,

prowadzenie żłobków, ochronek, burs i schronisk,

udzielanie pomocy w zapewnieniu wypoczynku dzieciom i młodzieży znajdującym sie w potrzebie,

krzewienie idei pomocy bliźnim i podstaw społecznych temu sprzyjających,

przekazywanie za granicę pomocy ofiarom klęsk żywiołowych i osobom znajdującym się w szczególnej potrzebie.

Niewątpliwie działalność Domu Pomocy Społecznej jest rodzajem działalności charytatywno-opiekuńczej. Można zatem uznać, że wydatki ponoszone przez obdarowanego na prace remontowe budynków, urządzeń, sprzętów związane są z prowadzeniem i funkcjonowaniem Domu Pomocy Społecznej. Otwarty katalog oznacza przykładowe wyliczenie rodzajów działalności i nie można się ograniczyć tylko do zapisów z niego wynikających.

W świetle powyższego można uznać, że przekazana darowizna na działalność charytatywno - opiekuńczą Domu Pomocy Społecznej podlega odliczeniu od dochodu pod warunkiem spełnienia wszystkich w/w warunków.

Mając na uwadze powyższe stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...