BI/415-0410/06
Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 8 stycznia 2008
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy w sytuacji, gdy małżonek korzystał przed zawarciem związku małżeńskiego z tzw. dużej ulgi budowlanej Podatniczka traci prawo do tzw. ulgi odsetkowej.
Decyzja
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) – w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2007r. w związku z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po zakończeniu postępowania wszczętego postanowieniem z dnia 10 grudnia 2007r. Nr BI/415-0410/06 w sprawie zmiany wydanego dla Pani ... postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni z dnia 31 marca 2006r. Nr III-1/415-10/06 dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
postanawia się z urzędu zmienić to postanowienie.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 14 lutego 2006r. Podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że Podatniczka w 2003r. zawarła z bankiem kredyt budowlano-hipoteczny na zakup od dewelopera nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego. Umowa sprzedaży lokalu mieszkalnego zawarta została w 2004r. W zeznaniu za 2004r. Podatniczka pomniejszyła podstawę obliczenia podatku o wydatki na spłatę odsetek od zaciągniętego kredytu w części, w jakiej został on przeznaczony na zakup lokalu mieszkalnego. W dniu 3 sierpnia 2005r. Podatniczka zawarła związek małżeński, przy czym jej mąż przed zawarciem związku korzystał z tzw. dużej ulgi budowlanej w związku z systematycznym oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej (zakończył korzystanie z tej ulgi przed zawarciem związku małżeńskiego).
Wątpliwości Podatniczki dotyczyły utraty prawa do skorzystania z tzw. ulgi odsetkowej w sytuacji, gdy małżonek przed zawarciem związku korzystał z tzw. dużej ulgi budowlanej oraz czy utrata tego prawa dotyczy całego roku podatkowego 2005 czy tylko następuje od dnia zawarcia związku małżeńskiego.
Zdaniem Podatniczki zawarcie związku małżeńskiego z osobą poprzednio korzystającą z tzw. ulgi budowlanej nie powoduje utraty przez nią prawa do odliczania od podstawy opodatkowania zapłaconych odsetek od kredytu przeznaczonego na zakup lokalu mieszkalnego.
Postanowieniem z dnia 31 marca 2006r. Nr III-1/415-10/06 Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko Podatniczki jest nieprawidłowe w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego. W uzasadnieniu stwierdził, że Podatniczce w ogóle nie przysługuje prawo do odliczeń od dochodu wydatków poniesionych w 2005r. na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego.
Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza, co następuje:
Stosownie do treści art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w stanie prawnym obowiązującym w 2005r. - od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.
Zasady i warunki dokonywania odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego zawierał art. 26 b ust. 2 - 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. I tak zgodnie z treścią art. 26b ust. 2 pkt 7 lit. g tej ustawy odliczenie to stosuje się, jeżeli podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową.
Z powyższego wynika jednoznacznie, że ustawodawca wyłączył możliwość skorzystania z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu w sytuacji, gdy podatnik lub jego małżonek korzystał w latach ubiegłych lub korzysta nadal na zasadzie praw nabytych z tzw. dużej ulgi budowlanej. Każde bowiem odliczenie z tytułu wydatków mieszkaniowych (z wyjątkiem ulgi remontowej) dokonane przez podatnika lub jego małżonka skutkuje utratą prawa do odliczenia od podstawy obliczenia podatku odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego na finansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika.
Z przedstawionego w przedmiotowej sprawie stanu faktycznego wynikało, że małżonek Podatniczki korzystał z prawa do odliczenia od podatku wydatków związanych z gromadzeniem oszczędności w tzw. kasie mieszkaniowej. Zatem warunek zakreślony treścią art.26b ust.2 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie został w tym przypadku spełniony.
Dyrektor tut. Izby Skarbowej zauważa jednakże, że okoliczności wyłączające prawo Podatniczki do dalszego korzystania z tzw. ulgi odsetkowej wystąpiły dopiero od dnia zawarcia związku małżeńskiego. Stąd też wydatki ponoszone dopiero po tym dniu nie będą mogły zostać uwzględnione przy obliczaniu przedmiotowej ulgi. Brak jest bowiem podstaw do wiązania skutków prawnych określonych w art. 26b ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. z sytuacją i wydatkami Podatniczki poniesionymi w czasie, kiedy związku małżeńskiego jeszcze nie zawarła.
Zatem mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, że Podatniczka z chwilą zawarcia związku małżeńskiego - wobec faktu, że jej małżonek wcześniej korzystał z odliczenia wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe - utraciła prawo do dalszych odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe. Natomiast wydatki na zapłatę odsetek od tego kredytu poniesione przed dniem zawarcia związku małżeńskiego Podatniczka mogła uwzględnić w zeznaniu podatkowym za 2005r.
W związku z tym, iż w sprawie zachodzą przesłanki wynikające z art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej – w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2007r. - Dyrektor tut. Izby Skarbowej postanowił zmienić z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 31 marca 2006r. Nr III-1/415-10/06.
W tym stanie faktycznym i prawnym postanawia się jak w sentencji.
