• Decyzja o zakresie stosow...
  04.05.2024

PP1-443-71/05

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 6 lipca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 209 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Spółka prowadzi na podstawie umowy o sprzedaży i promocji swoich wyrobów współpracę z podmiotem spoza Unii Europejskiej. Czy miejscem świadczenia usługi przez podmiot zagraniczny posiadający siedzibę w USA są Stany Zjednoczone?

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 11.05.2005 r., znak: OG 005/33/PP1/443/23/2005 w zakresie interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanego dla "F" S.A. dotyczące opodatkowania podatkiem VAT usług wykonywanych przez podmiot zagraniczny.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 02.02.2005 r. Spółka "F" zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej zagadnienia opodatkowania podatkiem VAT usług wykonywanych przez podmiot zagraniczny.

Spółka prowadzi na podstawie umowy o sprzedaży i promocji swoich wyrobów współpracę z podmiotami spoza Unii Europejskiej - posiadającym siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Zasady obowiązującej pomiędzy stronami umowy określają wynagrodzenie podmiotu zagranicznego w ten sposób, że otrzymuje on prowizję od zrealizowanej tzn. zamówionej za jego pośrednictwem, odebranej przez kupującego oraz zapłaconej sprzedaży.

W dniu 23.03.2005 r. w uzupełnieniu pisma Strona podała, iż usługa wykonywana przez podmiot z siedzibą w USA jest usługą polegającą na kojarzeniu dwóch podmiotów, nadzorze nad składanymi zamówieniami oraz ich realizacją, jak też czuwaniem nad płatnością przez kupującego. Dopiero łączne spełnienie warunków, w tym zapłata ceny rodzi po stronie podatnika obowiązek zapłaty.

Podatnik stoi na stanowisku, że w myśl art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący posiada siedzibę, zaś świadczona przez kontrahenta usługa nie podlega szczególnym unormowaniom art. 27 ust. 3 cyt. ustawy, co do miejsca jej świadczenia.

W dniu 11.05.2005 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wydał postanowienie, znak: OG-005/33/PP1/443/23/2005, w którym stwierdził, iż przedstawione przez Stronę we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach stwierdza, iż postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 11.05.2005 r., znak: OG-005/33/PP1/443/23/2005 zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa w części dotyczącej określenia miejsca świadczenia usług oraz miejsca dostawy towarów i dlatego na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa zmienia go niniejszą decyzją.

W postanowieniu organ pierwszej instancji nieprawidłowo określił miejsce świadczenia usług przez podmiot zagraniczny.

Unormowania dotyczące miejsca świadczenia w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów reguluje przepis § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97, poz. 970) w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl tego przepisu miejscem świadczenia usług wykonywanych przez pośrednika jest miejsce dostawy towarów.

Natomiast miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy, co wynika z przepisu art. 22 pkt 1 cyt. ustawy o VAT.

W świetle wyżej przedstawionych przepisów miejscem świadczenia usług pośrednictwa w dostawie towarów jest miejsce rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

W przypadku, gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy jest Polska wówczas mamy do czynienia z importem usług, a podatnikiem z tego tytułu będzie krajowy usługobiorca, u którego czynność tę należy dokumentować fakturą wewnętrzną.

W myśl art. 2 pkt 9 importem usług jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17, ust. 1 pkt 4 ustawy, tj. osoba prawna, jednostka organizacyjne niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna będąca usługobiorcą usług świadczonych przez podatnika posiadającego siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Powyższego przepisu nie stosuje się jednak w przypadku usług, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę na terytorium kraju (Polski), z wyłączeniem przypadków określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca.

Dyrektor Izby Skarbowej informuje, iż od dnia 1 czerwca 2005 r. przepisy regulujące miejsce świadczenia dla w/wym. usług zawarte są w ustawie z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 90, poz. 756), tj. w art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c. Natomiast do dnia 31.05.2005 r. kwestie te regulowały przepisy rozporządzania Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97, poz. 970) w § 4 pkt 1.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...