1432/IIPDG2/310/415/70/06/MW
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 11 lipca 2006
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy sprzedane akcje pracownicze P. SA, nabyte odpłatnie podlegają opodatkowaniu?
Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany, działajac na podstawie art. 14a, art. 217 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych
Postanowienie
uznać za nieprawidłowe przedstawione przez Strone stanowisko.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 02.06.2006r. roku zwrócił się Pan na podstawie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.
STAN FAKTYCZNY
W 1994r na skutek przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego "P", którego był Pan pracownikiem, w spółkę akcyjną, zakupił Pan 1000 akcji założycielskich imiennych oraz 100 akcji imiennych serii B ( zgodnie z zaświadczeniem nr.9/2006/1 z dnia 30 maja 2006 wystawionym przez P. S.A. Po podziale posiadał Pan 5.500 sztuk imiennych P. SA. Akcje na Pana życzenie zostały zamienione na akcje na okaziciela i przekazane na rachunek klienta w Domu Inwestycyjnym Bank S.A, a nastepnie w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2004r sprzedane.
PYTANIE STRONY
Czy zysk ze sprzedaży posiadanych akcji podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w 2004?
STANOWISKO STRONY
We wniosku z dn.02.06.2006r. zawarł Pan stanowisko, iż dochód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowych akcji nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznychpowołując sie na art. 19 ust. 1 pkt. 2 updof i w związku z powyzszym prosi Pan o zwrot wpłaconego podatku
STANOWISKO NACZELNIKA URZEDU SKARBOWEGO WARSZAWA-BIELANY:
Ustawą z dnia 12 listopada 2003r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 202 poz. 1956 ze zm. wprowadzono zmiany w zakresie zasad rozliczania osiągnietych w 2004r dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartosciowych. Stosownie do treści art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm) w brzmieniu obowiązującym w 2004roku, od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartosciowych, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu, przy czym , w myśl ust. 2 pkt. 1 tego artkułu, dochodem jest różnica pomiędzy suma przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, osiągnięta w roku podatkowym.
Podatnik, który uzyskał w roku podatkowym dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych obowiazany jest, zgodnie z art. 25 ust. 1a powołanej ustawy o podatku dochodowym, złożyc w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zanmieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, odrębne zeznanie podatkowe o wysokości tego dochodu,w terminie do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym i w tym samym terminie wplacic należny podatek z tego tytułu. Należy przy tym zwrócić uwage , iz dochodów uzyskanych z odplatnego zbycia papierów wartościowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 i art. 30c ww. ustawy, należy je natomiast wykazać w aktualnie obowiązującym druku PIT-38.
Jednocześnie stosownie do art. 19 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych po dniu 31 grudnia 2003 roku, w przypadku ich nabycia przed dniem 1 stycznia 2004r nie maja zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem iz spełniaja one wymogi o których mowa w art. 52 pkt. 1 lit.b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązujacym przed dniem 1 stycznia 2004r. W świetle tego artykułu zwalnia się od podatku dochodowego dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych,które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartosciowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwol;enia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. - prawo o publicznym obrocie papierami wartosciowymi.
Definicji pojęcia"oferty publicznej" nie zawierają ani ustawa o podatku dochodowym, ani też prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, stad ustalenie jego znaczenia oprzeć należy na potocznym jego rozumieniu.
W tym sensie ofertą będzie formalne oświadczenie przedstawione drugiej stronie w celu zawarcia umowy na warunkach przedstawionych w oświadczeniu, publiczny charakter oferty oznacza skierowanie jej do powszechnej wiadomości w celu zapoznania się z nią i ewentualnego skorzystania z niej nieograniczonej liczbie zainteresowanych. Potwierdzenie tej opinii ma odzwierciedlenie w wyroku NSA w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Lublinie sygn. I S.A/Lu 798/02 z dn. 18.02.2004r.
Nabycie przez pana akcji nie stanowi nabycia na podstawie "oferty publicznej", skoro nabył Pan akcje z transzy skierowanej wyłącznie dla pracowników, to tym samym nie mógł Pan nabyc ich na podstawie oferty publicznej skierowanej do nieograniczonej liczby nieoznaczonych osób, w zwiazku z powyższym skorzystał Pan z oferty skierowanej wyłącznie do pracowników, a więc ograniczonej liczby oznaczonych w ofercie osób.
Ponieważ forma nabycia przez pana papierów wartościowych nie spełnia wszystkich wymogów zawartych w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wobec powyzszgo uzyskane w 2004 roku dochody ze zbycia akcji nie podlegają regulacji zawartej w art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003r.
Reasumując, dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania, otrzymany w 2004r ze sprzedaży akcji pracowniczych, które zostały nabyte w 1994r ma opan obowiązek rozliczyć na druku PIT-38 w terminie do 30 kwietnia 2005r w tym też terminie uiścić należny podatek dochodowy w wysokości 19% tego dochodu na zasadach opisanych wczesniej.
Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiazującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Referencje I SA/Lu 798/02, wyrok zwykłego składu NSA