• Interpretacja indywidualn...
  09.10.2024

IBPB2/415-66/07/MCZ

Interpretacja indywidualna
z dnia 13 listopada 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 221 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2007r. (data wpływu do tut. Biura 14 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ( przychodu ) ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o. na jej rzecz w celu umorzenia - jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 14 sierpnia 2007r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ( przychodu ) ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o. na jej rzecz w celu umorzenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wspólnik Spółki z o.o.- osoba fizyczna będąca obywatelem niemieckim, zbył udziały Spółki w celu umorzenia. Spółka zobowiązała się do zapłaty ceny sprzedaży w 180 równych ratach. Otrzymana przez wspólnika rekompensata jest przychodem z kapitałów pieniężnych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka jako płatnik winna odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat do 20 dnia miesiąca następującego po pobraniu podatku na konto urzędu skarbowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z zaistniałym opisanym stanem faktycznym na podatniku ciąży obowiązek podatkowy z podatku dochodowym od osób fizycznych ...

Zdaniem wnioskodawcy w opisanej sytuacji płatnik jest zobowiązany do pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19% od rzeczywiście uzyskanego dochodu, czyli różnicy między uzyskanym przychodem a kosztem uzyskania tego przychodu (tj. przychód pomniejszony o koszt nabycia zbytych udziałów oraz ewentualne inne poniesione koszty). Ze względu na to, iż zapłata za udziały nastąpi w kolejnych 180 ratach, podatek powinien być odprowadzany przez płatnika tyt.PIT-8A do 20 dnia miesiąca następującego po pobraniu podatku. Natomiast osoba fizyczna powinna dokonać rozliczenia, korzystając z deklaracji tj. PIT-38,do końca kwietnia roku następującego po roku, w którym uzyskała przychody z tytułu zbycia udziałów.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe (…).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.

Stosownie do art. 24 ust. 5 pkt 2 w/w ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Dochód z tytułu umorzenia udziałów ustala się na podstawie art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, że dochodem z tytułu umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f. albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

W świetle powyższych unormowań prawnych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega zatem różnica pomiędzy przychodem uzyskanym za udziały przeznaczone do umorzenia, a kosztami poniesionymi na ich objęcie, czy nabycie przez udziałowca, ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy.

Przepis art. 30a ust.1 pkt 1-5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest RP. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji (art. 30a ust. 2 w/w ustawy).

Należy zaznaczyć, że w świetle art. 30a ust. 6 ustawy zryczałtowany podatek dochodowy m.in. od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, w tym od dochodu ze sprzedaży udziałów w celu umorzenia, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania . Przepis ten ma jednak tylko takie znaczenie, że nie pozwala na pomniejszanie przychodu ze sprzedaży udziałów w celu umorzenia o inne koszty niż wymienione w przepisach wskazanych w art. 24 ust. 5d. Oznacza to, że opodatkowaniu podlega dochód ustalony dokładnie według zasad przewidzianych w art. 24 ust. 5d.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy, że dochodem podlegającym opodatkowaniu jest przychód pomniejszony o koszty nabycia zbytych udziałów oraz inne ewentualne koszty jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami z zastrzeżeniem art. 14, 16, 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku podatkowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z przepisu tego wynika, że przychody ze sprzedaży udziałów w celu umorzenia stanowiące inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 17 ust.1 pkt 4 w/w ustawy są przychodami w chwili ich otrzymania przez podatnika lub postawienia do jego dyspozycji.

Na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Spółka jako płatnik jest obowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 tej ustawy.

Natomiast w myśl art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Spółka winna przekazać kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje (PIT-8AR). Przepis art. 38 ust. 1b stosuje się odpowiednio –art. 41 ust. 1 pkt 1a tej ustawy

W przypadku, gdy płatnik wypłaca kwoty z tytułu sprzedaży udziałów celu umorzenia podatnikowi, który podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu rozliczenie podatkowe kończy się informacją PIT-8AR i płatnik po zakończeniu roku podatkowego nie przekazuje podatnikowi żadnych deklaracji. Natomiast gdy płatnik wypłaca te należności osobie podlegającej ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu jest obowiązany sporządzić informację IFT-1R i przesłać ją podatnikowi i urzędowi skarbowemu.

W myśl bowiem art. 42 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnik jest obowiązany przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 2a tj. osobom fizycznym nie mającym na terytorium RP miejsca zamieszkania ( ograniczony obowiązek podatkowy), oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, również gdy płatnik w roku podatkowym sporządzał i przekazywał informacje w trybie przewidzianym ust. 4.(IFT-1R).

Informację IFT-1R sporządza i przekazuje również płatnik, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie jest obowiązany do poboru podatku (art. 42 ust. 6 ustawy ).

Po zakończeniu roku podatkowego podatnicy ( zarówno podlegający nieograniczonemu jak i ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) nie składają zaznania podatkowego.

Zgodnie bowiem z art. 45 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy zeznaniami, o których mowa w ust. 1 i ust. 1a pkt 2 ( m.in. PIT-38) nie obejmuje się dochodów opodatkowanych zgodnie z art. 29-30a ustawy.

Rozliczenie podatku zryczałtowanego z art. 30a ustawy zakończone jest na etapie poboru podatku przez płatnika.

Dlatego stanowisko wnioskodawcy wyrażone w w/w wniosku, iż osoba fizyczna powinna dokonać rozliczenia, do końca kwietnia roku następującego po roku, w którym uzyskała przychody z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia korzystając z deklaracji PIT-38 jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...