IP-PB3-423-166/07-4/MŚ
Interpretacja indywidualna
z dnia 30 listopada 2007
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28.08.2007r.(data wpływu 03.09.2007r.) uzupełnione pismami z dnia 19.10.2007r. (data wpływu 25.10.2007r.) i z dnia 19.10.2007r. (data wpływu 02.11.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodu - jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 03.09.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawidłowego wykazania kosztów uzyskania przychodu przez Spółkę.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Sp. z o.o. zajmuje się produkcją ciepła i jego przesyłaniem. Mając na względzie przepisy związane z ochroną środowiska w celu zapewnienia biopaliwa dla swojej kotłowni Spółka założyła plantację wierzby energetycznej. Od 2005 roku do 31.05.2007r. założono plantację na areale 179 ha. Pozyskane grunty na uprawę to:
* grunty otrzymane w aporcie od jednego ze wspólników (25 ha),
* grunty dzierżawione.
Uważając, że uprawa wierzby jest działalnością rolniczą wszystkie koszty, które dotyczą tej plantacji traktowane są przez Spółkę jako koszty produkcji. Do kosztów tych przyjęto w okresie 2005 - 2007:
* koszty dzierżawy gruntów,
* opłatę za wieczyste użytkowanie,
* podatek rolny i podatek od nieruchomości płacony do chwili przekwalifikowania otrzymanych gruntów,
* koszty przygotowania gruntów do założenia plantacji, rekultywacja terenu, karczowanie, talerzykowanie itp. oraz nawożenie,
* koszty nasadzenia, sadzonki i usługa sadzenia,
* koszty pielęgnacji plantacji, odchwaszczanie i nawożenie.
Wszystkie te koszty stanowią koszty produkcji i od 2005r. do V. 2007r. nie są rozliczane. W styczniu nastąpi pierwszy zbiór wierzby energetycznej z plantacji ok. 200 ha założonej w 2005r. (planowane zbiory co 3 lata). Na dzień dzisiejszy plantacja jest podzielona na poletka charakteryzujące się zbiorem w danym roku. W styczniu koszty produkcji poletka, z którego będzie zbiór zwiększa się o koszty związane ze zbiorem wierzby, jej transportem i zrąbkowaniem. Pozyskany materiał – zrąbki – będzie stanowić produkt gotowy i będzie ewidencjonowany na koncie wyroby gotowe w cenach ewidencyjnych ustalonych na poziomie cen sprzedaży netto. Co roku koszty produkcji będą stanowić: podatek rolny, opłata za wieczyste użytkowanie, dzierżawa i koszty pielęgnacji plantacji. Kosztem uzyskania przychodu w każdym roku, będzie wartość produktu gotowego użytego do produkcji ciepła. W 2008r. planowany jest pierwszy zbiór wierzby energetycznej z plantacji założonej w 2005r. Spółka zakłada, że plantacja będzie przynosiła zbiory w okresie 20 lat od założenia (żywotność wierzby energetycznej to 20 lata). W związku z tym 1/20 wydatków związanych z tą plantacją i zaewidencjonowanych do dnia zbioru będzie mogła stanowić w 2008r. koszt uzyskania przychodu, gdyż otrzymane zrębki z plantacji wierzby zostaną spalone i przyniosą przychód dla Spółki w postaci sprzedanego ciepła. Zapis dotyczący zasad przyporządkowania poniesionych wydatków do kosztów danego roku podatkowego zostanie umieszczony w polityce rachunkowości Spółki. Zakładając zbiory co 3 lata, Spółka do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym, w którym nastąpi zbiór wierzby (łozy z których powstaną zrębki) zaliczać będzie 3/20 wydatków poniesionych do dnia pierwszego zbioru oraz wszystkie koszty poniesione z utrzymaniem (podatek rolny, koszty dzierżawy i opłata za wieczyste użytkowanie gruntu pod plantacją) i pielęgnacją plantacji od pierwszego do następnego zbioru (przez 3 lata) a także koszty zbioru wierzby (koszenie i zrębkowanie).
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
Czy wszystkie wymienione wydatki poniesione od pierwszego zbioru nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w latach 2005-2007...
Czy wszystkie wydatki dotyczące plantacji a poniesione w ciągu 3 lat są kosztami uzyskania przychodów Spółki w roku, w którym następuje zbiór wierzby...
Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodu bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.
W świetle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagalne dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e. W art. 2 ust. 2 ustawy działalność rolniczą zdefiniowano jako działalność polegającą na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu (…). Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka na dzierżawionych i posiadanych przez siebie gruntach założyła plantację wierzby energetycznej wykorzystywanej w produkcji energii cieplnej. Tego typu działalność mieści się w definicji działalności rolniczej, zamieszczonej w powołanym wcześniej art. 2 ust. 2.
W związku z powyższym, wydatki i koszty związane z założeniem i bieżącym utrzymaniem plantacji nie będą brane pod uwagę przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
W przypadku, gdy wierzba energetyczna pochodząca z własnej plantacji zostanie przez Spółkę zużyta jako paliwo w procesie produkcji energii cieplnej, wówczas jej wartość będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów w produkcji energii cieplnej. Zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w celu ustalenia wartości zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego lub w działach specjalnych produkcji rolnej surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz własnej gospodarki leśnej stosuje się odpowiednio przepis art. 12 ust. 5 ustawy, na mocy którego wartość tę należy określić na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
Stosownie do art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c. Czyli koszty te powinny być potrącone w dacie uzyskania przychodów ze sprzedaży energii cieplnej.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.