• Interpretacja indywidualn...
  15.11.2024

ILPP1/443-1483/11-5/BD

Interpretacja indywidualna
z dnia 30 grudnia 2011 r.

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2011 r. (data wpływu: 25 listopada 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 grudnia 2011 r. (data wpływu: 19 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 19 grudnia 2011 r. o doprecyzowanie opisu sprawy, wskazanie, iż wniosek dotyczy wyłącznie zdarzeń przyszłych oraz przeredagowanie pytania na pytanie w zakresie podatku od towarów i usług.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
S.A. (dalej: „A” lub „Spółka”) prowadzi działalność w zakresie wytwarzania środków farmaceutycznych (produktów leczniczych, substancji farmaceutycznych), suplementów diety oraz kosmetyków. Spółka zajmuje się również obrotem hurtowym ww. produktami, importem i eksportem produktów leczniczych i parafarmaceutyków oraz działalnością usługową. Większość przychodów Spółki pochodzi jednak ze sprzedaży wytwarzanych środków farmaceutycznych.
Spółka jest spółką zależną od „B” (dalej: „B”). W sierpniu 2011 r. kanadyjski koncern farmaceutyczny „C” (dalej: „Grupa C” lub „Grupa”) nabył znaczący pakiet akcji w B. W związku z dołączeniem B (w tym A) do nowego koncernu, konieczne jest dostosowanie struktury spółek zależnych od B (w tym A) do procedur i mechanizmów obowiązujących w Grupie C.
W ramach Grupy C prowadzone są obecnie działania restrukturyzacyjne mające na celu konsolidację funkcji związanych z rozwojem i zarządzaniem posiadanymi przez Grupę prawami własności intelektualnej, w szczególności markami, patentami, znakami towarowymi i innymi prawami majątkowymi oraz prawami własności przemysłowej, które dotyczą wytwarzanych i sprzedawanych przez Grupę C produktów. Celem przeprowadzenia tego rodzaju restrukturyzacji jest centralizacja i zwiększenie efektywności działalności związanej z prawami własności intelektualnej, usprawnienie i zapewnienie większej samodzielności działalności związanej z prawami własności intelektualnej (w tym zagwarantowanie sprawnej i kompleksowej obsługi prawnej w odniesieniu do marek, patentów, znaków towarowych oraz innych autorskich praw majątkowych i praw własności przemysłowej związanych z produktami wytwarzanymi i sprzedawanymi przez Grupę C).
Dokonanie wyodrębnienia tego rodzaju działalności ma zapewnić m. in. utrzymanie oraz w maksymalnym możliwym zakresie dalsze wzmacnianie pozycji rynkowej spółek z Grupy, a także dalszą ekspansję w obszarze nowych produktów poprzez zagwarantowanie wzrostu rozpoznawalności znaków towarowych identyfikujących produkty Grupy.
W celu przygotowania się przez A do planowanej restrukturyzacji grupowej, Spółka oddzieliła od działalności podstawowej (jaką jest wspomniana produkcja i obrót produktami i środkami farmaceutycznymi i parafarmaceutycznymi) działalność związaną z posiadaniem, rozwojem i zarządzaniem prawami własności intelektualnej należącymi do Spółki (dalej: „Prawa Własności Intelektualnej” lub Prawa”), w szczególności z:
autorskimi prawami majątkowymi, patentami, znakami towarowymi (markami), a także innymi prawami własności przemysłowej dotyczącymi produktów wytwarzanych i sprzedawanych przez A;
technologią produkcji (know-how) dotyczącą produktów wytwarzanych i sprzedawanych przez A;
dokumentacją rejestracyjną (dossier rejestracyjne) związaną z dopuszczeniem do obrotu produktów leczniczych (wymagania dotyczące zawartości takiego dossier są określone ustawą z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (t. j. Dz. U. 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 2 kwietnia 2010 r. w sprawie sposobu przedstawiania dokumentacji dołączanej do wniosku o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego).
A planuje przeniesienie działalności związanej z Prawami Własności Intelektualnej (dalej łącznie: „Działalność związana z Prawami Własności Intelektualnej”) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zlokalizowanej w Polsce (dalej: „Spółka Kapitałowa”).
Należy zaznaczyć, że funkcje wynikające ze specyfiki działalności w branży farmaceutycznej nie będą przenoszone na Spółkę Kapitałową. Oznacza to, że Spółka Kapitałowa nie będzie pełniła roli podmiotu odpowiedzialnego w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (t. j. Dz. U. 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm.). Spółka Kapitałowa nie będzie również podmiotem posiadającym pozwolenie o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego. W każdym przypadku funkcje te będą pełnione przez podmiot, któremu Spółka Kapitałowa udostępniać będzie Prawa (np. przez A).
Wyodrębniana do Spółki Kapitałowej działalność związana z Prawami Własności Intelektualnej obejmować będzie w szczególności:
posiadanie, rozwój i zarządzanie Prawami należącymi już obecnie do A,
poszukiwanie i nabywanie nowych Praw Własności Intelektualnej, obejmujące m. in.:
analizy rynku potencjalnych partnerów w celu pozyskiwania nowych marek, patentów, znaków towarowych, a także praw majątkowych (autorskich i praw własności przemysłowej) dotyczących produktów wytwarzanych i sprzedawanych przez A,
uczestniczenie w negocjacjach dotyczących nabycia tych Praw,
budowanie wartości Praw,
szacowanie kosztów produkcji przy użyciu Praw nabywanych i pozyskiwanych w ramach kooperacji z innymi podmiotami,
prowadzenie rejestru zawartych umów dotyczących nabywania i pozyskiwania Praw,
monitorowanie trendów w dziedzinie uwarunkowań patentowych,
zlecanie opracowania dokumentacji rejestracyjnej (dossier rejestracyjnego) w odniesieniu do Praw,
obsługa kwestii prawnych związanych z posiadanymi Prawami, obejmująca m. in.:
monitorowanie zmian w przepisach prawnych dotyczących Praw,
inicjowanie kroków mających na celu ochronę i utrzymanie Praw,
monitorowanie pod kątem używania Praw przez podmioty nieuprawnione,
decydowanie o wykorzystaniu Praw, w tym również:
udostępnianie Praw (licencjonowanie),
ocenianie możliwości, jak i zakresu kooperacji z innymi podmiotami w odniesieniu do Praw posiadanych przez A,
optymalizacja technologii wytwarzania produktów.
Spółka Kapitałowa może zlecać realizację poszczególnych zadań lub projektów innym podmiotom z Grupy C lub spoza Grupy C (w tym również specjalistycznym kancelariom prawnym lub prawno-patentowym).
W zależności od potrzeb biznesowych zakres działania Spółki Kapitałowej może ewaluować i objąć w przyszłości nowe obszary.
W celu uporządkowania i zintegrowania procesu zarządzania Prawami w ramach A, przed przeniesieniem Działalności związanej z Prawami Własności Intelektualnej do odrębnego podmiotu, dokonano formalnego wyodrębnienia organizacyjnego wspomnianej działalności w strukturach A, poprzez powołanie oddziału (dalej: „Oddział”) - zorganizowanego zespołu składników majątkowych, który ma zostać przeniesiony do Spółki Kapitałowej.
Struktura organizacyjna przedsiębiorstwa A, uwzględniająca także Oddział jako formalnie wyodrębnioną część przedsiębiorstwa, znajduje potwierdzenie w dokumentacji wewnętrznej A, która zgłosiła Oddział do Krajowego Rejestru Sądowego.
Do Oddziału (wyodrębnionej części przedsiębiorstwa) przeniesiona została realizacja zadań związanych z Działalnością związaną z Prawami Własności Intelektualnej, wraz z niezbędną infrastrukturą i obsługą tej części działalności A oraz składnikami majątkowymi, w odniesieniu do których Oddział uzyskał możliwość samodzielnego zarządzania. Oddział uzyskał także możliwość samodzielnego nabywania części towarów i usług na potrzeby Oddziału (co do zasady, w sposób niezależny od A, w ramach budżetu przypisanego do Oddziału).
W szczególności, w skład Oddziału (wyodrębnionej części przedsiębiorstwa) wchodzą: środki pieniężne, w tym zgromadzone na odrębnym rachunku bankowym dedykowanym dla Oddziału; tytuły prawne do korzystania z nieruchomości; aktywa trwałe (np. telefony, komputery i pozostałe wyposażenie biura, wykorzystywane w bieżącej działalności itp.); surowce (np. próbki materiałów); należności (np. z tytułu odsetek naliczonych od środków zgromadzonych na rachunku bankowym Oddziału); zobowiązania (np. z tytułu wynagrodzeń należnych pracownikom Oddziału lub z tytułu umowy o zarządzanie prawami własności intelektualnej, np. z C, czy też płatności należne innym podmiotom świadczącym usługi na rzecz Oddziału); inne umowy związane z prowadzeniem bieżącej działalności (np. umowy z dostawcami mediów, umowy na obsługę administracyjną biura, umowy z biurami tłumaczeń, na usługi pocztowe, itp.); odrębne dla Oddziału strategie i cele biznesowe oraz plany finansowe; formalne procedury wewnętrzne regulujące sposób funkcjonowania Oddziału, itp.
A podkreśla, że w skład Oddziału weszły również Prawa (w tym znaki towarowe, zarówno zarejestrowane już w Urzędzie Patentowym jako przedmiot ochrony własności przemysłowej i objęte ochroną („Zarejestrowane Znaki”) jak i będące w trakcie procedury rejestracji („Znaki w Trakcie Rejestracji”) - w stosunku do których A złożyła zgłoszenie rejestracyjne oraz prawa autorskie do wykorzystywania dokumentacji rejestracyjnej dotyczącej produktów farmaceutycznych.
Prawa alokowane do Oddziału obejmują zarówno Prawa nabyte przez A od podmiotów trzecich (ujęte przez A w ewidencji jako wartości niematerialne i prawne) jak i Prawa samodzielnie wytworzone i zarejestrowane przez A (niewprowadzone do ewidencji). Znaki towarowe (a więc Zarejestrowane Znaki i Znaki w Trakcie Rejestracji) posiadane przez Spółkę były z reguły wytwarzane (opracowywane) i promowane samodzielnie przez Spółkę, w związku z czym nie były one ujmowane przez Spółkę jako wartości niematerialne i prawne. Z kolei prawa do dokumentacji rejestracyjnej (dossier rejestracyjne) / technologii zazwyczaj były nabywane od podmiotów trzecich.
Oddział zatrudnił pracownika zajmującego się zarządzaniem Prawami Własności Intelektualnej.
Oprócz wyodrębnienia organizacyjnego i funkcjonalnego, składniki Oddziału (wyodrębnionej części przedsiębiorstwa) są też wyodrębnione finansowo. W szczególności, na potrzeby Oddziału są opracowywane odrębne od pozostałej części przedsiębiorstwa budżety i plany finansowe, a także odrębne rejestry środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Ponadto, Oddział sporządza bilans oraz rachunek zysków i strat. Do Oddziału przyporządkowywane są przychody i koszty oraz zobowiązania i należności. W planie kont A wyodrębnione są konta przeznaczone do ewidencjonowania działalności Oddziału.
Proces wyodrębnienia Oddziału w schemacie organizacyjnym A został tak przeprowadzony, aby zarówno działalność Oddziału, jak i działalność pozostała w A były w stanie samodzielnie funkcjonować w ramach niezależnych przedsiębiorstw i realizować samodzielnie zadania i cele gospodarcze.
Jak wspomniano powyżej, A planuje wnieść Oddział (wyodrębnioną część przedsiębiorstwa) w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (a więc wyżej wspomnianej Spółki Kapitałowej), która ma zajmować się Działalnością związaną z Prawami Własności Intelektualnej.
Przedmiot aportu A do Spółki Kapitałowej zwiększy kapitał zakładowy Spółki Kapitałowej, a udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Kapitałowej, o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej Oddziału wnoszonego tytułem wkładu niepieniężnego, zostaną wydane A. Wartość rynkowa Oddziału zostanie określona na podstawie wyceny przeprowadzonej przez niezależny podmiot (niezależnego od A i Spółki Kapitałowej rzeczoznawcę). Zgodnie z dokonanymi wstępnymi analizami, wniesienie Oddziału tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Kapitałowej wiązać się będzie z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. nadwyżki wartości nominalnej wydanych udziałów nad wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład Oddziału.
Składniki majątku wchodzące w skład Oddziału wnoszonego jako wkład niepieniężny do Spółki Kapitałowej obejmują m. in. składniki majątku, które:
były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez A,
nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez A, ale które w Spółce Kapitałowej w momencie wniesienia:
spełnią wszelkie przesłanki by uznać je za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne (np. Zarejestrowanych Znaków) (dalej: „Niewprowadzone Środki Trwałe lub Niewprowadzone WNiPy”),
nie będą jeszcze spełniać przesłanek umożliwiających uznanie ich za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne (np. Znaki w Trakcie Rejestracji) (dalej: Inwestycje w Toku”).
Niezależnie od powyższego, nie jest wykluczone, że (niektóre) otrzymane w dacie aportu składniki majątku nie będą stanowić w Spółce Kapitałowej środków trwałych i/lub wartości niematerialnych i prawnych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „Pozostałe Składniki Majątkowe”), np. zapasy / należności w tym np. aktywa przeznaczone do sprzedaży / aktywa obrotowe.
Po dokonaniu aportu, Spółka Kapitałowa w oparciu o składniki majątku przejęte od A (związane z Oddziałem), będzie kontynuować i rozwijać Działalność związaną z Prawami Własności Intelektualnej. Dla Spółki Kapitałowej Działalność związana z Prawami Własności Intelektualnej będzie działalnością podstawową. Jednocześnie, z oczywistych względów - A będzie musiała mieć zagwarantowaną możliwość dalszego korzystania z Praw w ramach swojej codziennej działalności gospodarczej. W tym celu A zawrze ze Spółką Kapitałową umowę licencyjną (umowy licencyjne), na podstawie której A będzie odpłatnie korzystała z Praw. Opłata, którą A będzie ponosić na rzecz Spółki Kapitałowej z tytułu korzystania z Praw zostanie ustalona na poziomie rynkowym. Planowane jest, że Spółka Kapitałowa będzie udostępniała Prawa innym podmiotom (zarówno z Grupy C, jak i podmiotom trzecim).
W związku z procesem restrukturyzacji zarządzania prawami własności intelektualnej w ramach Grupy C, o którym mowa powyżej, nie jest wykluczone, że w przyszłości dojdzie do transferu Działalności związanej z Prawami Własności Intelektualnej, samych praw własności intelektualnej lub innych składników majątku Spółki Kapitałowej ze Spółki Kapitałowej do innego podmiotu z Grupy C. Nie jest również wykluczone, że A zbędzie udziały w Spółce Kapitałowej, lub nastąpi inna reorganizacja.
W piśmie uzupełniającym z dnia 19 grudnia 2011 r. Spółka wyjaśniła, że zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego zawartego we wniosku, zatrudniła w ramach Oddziału jednego pracownika. Natomiast w uzasadnieniu swojego stanowiska Spółka odniosła się do osób zatrudnionych w Oddziale na wypadek, gdyby na moment dokonywania aportu do Spółki Kapitałowej w Oddziale zostali zatrudnieni inni pracownicy.
Ponadto, Spółka wskazała następujące informacje:
zatrudnienie w Oddziale jednego pracownika jest wystarczające dla prawidłowego funkcjonowania tej części przedsiębiorstwa. Prowadzenie działalności związanej z Prawami Własności Intelektualnej nie wymaga udziału innych pracowników zatrudnionych w Spółce,
tytułem prawnym do korzystania z nieruchomości wykorzystywanej w ramach działalności Oddziału jest umowa najmu lokalu użytkowego zawarta przez Oddział z C Sp z o.o.,
tytuł prawny do nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej przez Oddział działalności gospodarczej (tj. wskazana powyżej umowa najmu) zostanie objęty przedmiotem planowanego przez Spółkę aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. A więc wraz z przeniesieniem wyodrębnionej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o. dojdzie do przeniesienia tytułu prawnego do nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej przez tą część przedsiębiorstwa działalności gospodarczej,
zespół składników materialnych i niematerialnych przypisanych do Oddziału obejmuje wszystkie zobowiązania związane z działalnością prowadzoną przez Oddział.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy Spółka zachowa prawo do odliczenia podatku VAT od poniesionych wydatków na nabycie / wytworzenie składników majątkowych wchodzących w skład aportu (tj. nie będzie zobowiązana do korekty podatku naliczonego) w sytuacji, gdy Oddział stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa...
Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli Oddział jest zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT a w konsekwencji w związku z wniesionym aportem Oddziału do Spółki Kapitałowej Spółka zachowa prawo do odliczenia podatku VAT od poniesionych wydatków na nabycie i wytworzenie składników majątkowych wchodzących w skład aportu, co oznacza, że nie będzie miała obowiązku dokonywania jakichkolwiek korekt podatku naliczonego w związku z dokonaniem aportu.
Uzasadnienie stanowiska.
1.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, „w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (...) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...)”. W świetle tego przepisu, aby podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT od dokonanych zakupów, konieczne jest, aby poniesione wydatki służyły działalności opodatkowanej podatkiem VAT.
W momencie dokonywania wydatków na nabycie i wytworzenie składników majątkowych wchodzących w skład wkładu niepieniężnego wnoszonego do Spółki Kapitałowej, Spółka prowadziła m. in. działalność polegającą na zarządzaniu prawami własności intelektualnej. Po dokonaniu aportu Oddziału działalność ta będzie kontynuowana przez Spółkę Kapitałową w celu osiągnięcia przychodu podlegającego opodatkowaniu VAT.
Należy podkreślić, iż na podstawie istniejących interpretacji organów podatkowych przywołanych w dalszej części uzasadnienia, w przypadku aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie następuje utrata prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT od aktywów będących przedmiotem aportu, jeżeli środki były nabywane z zamiarem wykorzystywania w działalności opodatkowanej podmiotu.
2.
a) Związek z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT.
W chwili dokonywania przez Spółkę pierwszych wydatków na nabycie i wytworzenie składników majątkowych będących przedmiotem aportu, aport do Spółki Kapitałowej nie był planowany. Tym niemniej, podjęcie decyzji o dokonaniu aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie oznacza zmiany przeznaczenia tych nabytych i wytworzonych składników, gdyż wynika jedynie z restrukturyzacji. Nadal jednak podstawowym celem realizowanych zadań, który będzie kontynuowany przez Spółkę Kapitałową, jest działalność podlegająca opodatkowaniu VAT.
b) Wykorzystywanie w działalności gospodarczej.
Zdaniem Spółki, na podstawie art. 86 ustawy o VAT, wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie powodować utraty przez Spółkę prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z wydatków poniesionych przez Spółkę. Wydatki na nabycie i wytworzenie składników majątkowych będą wykorzystywane w działalności gospodarczej Spółki Kapitałowej ponieważ po dokonaniu aportu będzie ona kontynuować działalność Spółki.
Mając na uwadze powyższe, Spółka nie będzie zobligowana do dokonywania korekty podatku naliczonego VAT odliczonego od wydatków poniesionych w związku z zakupem i wytworzeniem składników majątkowych będących przedmiotem aportu.
W ocenie Spółki istotnym elementem dla zachowania przez nią prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego jest zamiar prowadzenia przez nią działalności opodatkowanej VAT, nawet jeśli w wyniku restrukturyzacji działalność ta będzie kontynuowana przez Spółkę Kapitałową. Wydatki były bowiem przez nią ponoszone z zamiarem prowadzenia działalności opodatkowanej VAT, która po dokonaniu aportu będzie kontynuowana przez Spółkę Kapitałową.
Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów skarbowych, przykładowo w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 kwietnia 2010 r., sygn. IPPP3-443-68/10-2/JF, w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 24 lutego 2010 r., sygn. ITPP1/443-1194/09/DM, w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 listopada 2010 r., sygn. IPPP2/443-780/10-3/MM oraz w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 4 stycznia 2011 r., sygn. ILPP2-443-1626/10-3/SJ.
3.
Dodatkowo, Spółka pragnie zauważyć, iż zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, korekty podatku VAT naliczonego dokonuje nabywca przedsiębiorstwa / zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W konsekwencji, A jako zbywca w związku z dokonaniem aportu do Spółki Kapitałowej zespołu składników służących do prowadzenia działalności gospodarczej stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie będzie zobowiązana do dokonania korekty podatku VAT naliczonego związanego z nabyciem / wytworzeniem składników majątku wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
W niniejszej interpretacji odpowiedziano na wniosek w części dotyczącej korekty podatku naliczonego.
Rozstrzygnięcie dotyczące uznania, czy przedmiot wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej w postaci Oddziału stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz opodatkowania planowanej transakcji wniesienia aportem Oddziału do spółki kapitałowej, zawarte zostało w odrębnej interpretacji nr ILPP1/443-1483/11-4/BD z dnia 30 grudnia 2011 r.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...