• Interpretacja indywidualn...
  29.03.2024

IBPBI/2/423-794/11/SD

Interpretacja indywidualna
z dnia 4 października 2011 r.

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1045 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 04 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu postania przychodów z tytułu wpłat na rzecz przyszłych dostaw (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 04 lipca 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu postania przychodów z tytułu wpłat na rzecz przyszłych dostaw.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jest przedsiębiorcą, wpisanym przez Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Spółka, czynny podatnik podatku od towarów i usług, prowadzi działalność gospodarczą od 1991 r., a głównym przedmiotem jej działalności jest sprzedaż hurtowa wyrobów sportowych, rowerów, ich części i akcesoriów rowerowych. Długoletnia obecność na rynku branży rowerowej pozwoliła Spółce zdobyć doświadczenia, będące źródłem osiągania przez nią coraz lepszych wyników gospodarczych w zakresie hurtowej sprzedaży wspomnianych towarów. Osiągnięciu tego celu służy również współpraca Spółki z grupą niezależnych przedsiębiorców, których przedmiotem działalności gospodarczej jest detaliczna sprzedaż towarów.
W ramach współpracy z tymi przedsiębiorcami, Spółka zamierza wprowadzić inicjatywę, polegającą na przyjmowaniu od zainteresowanych kontrahentów wpłat na rachunek bankowy, przeznaczonych do rozliczenia z dokonaną w późniejszych okresach sprzedażą rowerów, ich części i akcesoriów rowerowych na rzecz tychże kontrahentów. Wysokość dokonywanych wpłat wynikałaby z wzajemnych ustaleń i uzależniona byłaby od wysokości wolnych środków, którymi dysponuje dany kontrahent i które chciałby przeznaczyć na zakup towarów Spółki w okresach następnych.
W momencie dokonania wpłaty przez kontrahenta nie jest możliwe sporządzenie szczegółowej specyfikacji, zawierającej rodzaj i cenę towaru, którego sprzedaż w przyszłości byłaby rozliczona z dokonaną wpłatą. Wpłata deklarowana byłaby jako dokonywana na rzecz przyszłych dostaw towarów z asortymentu Spółki.
Rozliczenie tej wpłaty odbywałoby się w sposób następujący:
Kontrahent dokonuje wpłaty na rzecz przyszłych dostaw z asortymentu Spółki w kwocie wzajemnie uzgodnionej.
Po uzgodnieniu ze Spółką co do dostępnego asortymentu towarów, kontrahent składa zamówienie na wybrane przez siebie towary z oferty Spółki, które jest przez nią realizowane.
Należność za sprzedane towary (po realizacji zamówienia) rozliczana jest z dokonaną wcześniej wpłatą.
Powyższe czynności, to jest zamawianie i realizacja zamówień, wykonywane byłyby aż do „wyczerpania” wpłaconej kwoty.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy dokonywane przez kontrahentów wpłaty na rzecz przyszłych dostaw niewyspecyfikowanych w momencie dokonania wpłaty towarów nie stanowią przychodów podlegających opodatkowaniu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie ich dokonania... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)
Zdaniem Spółki, w momencie otrzymania wpłaty od kontrahenta, nie stanowi ona przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1, przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym także różnice kursowe, z zastrzeżeniem ust. 4 pkt 1, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Powołując się na powyższe, zdaniem Spółki, otrzymane przez nią wpłaty dokonywane przez kontrahentów na rzecz przyszłych dostaw towarów z jej asortymentu, nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przychód wystąpi dopiero w momencie realizacji konkretnego zamówienia, kiedy dojdzie do faktycznej sprzedaży towarów.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm., dalej „ustawa o pdop”), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
O zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa osoby prawnej. Otrzymane świadczenie może być uznane za przychód, jeżeli ma ono charakter definitywny, ostateczny oraz pewny w tym znaczeniu, że podatnik uzyskuje swobodę dysponowania określonym świadczeniem lub środkami pieniężnymi.
Stosownie do treści art. 12 ust. 3 ustawy o pdop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Natomiast moment zaliczenia uzyskanych przysporzeń do przychodów określają przepisy art. 12 ust. 3a, ust. 3c, ust. 3d i ust. 3e ustawy o pdop.
Przepis art. 12 ust. 3a tejże ustawy stanowi, iż za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c - 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
wystawienia faktury albo
uregulowania należności.
Przepis ten wprowadza ogólną zasadę decydującą o dacie powstania przychodu. Powstanie przychodu następuje w dniu zaistnienia ww. zdarzeń, a jeżeli wystąpią one po dniu wystawienia faktury, czy po dniu dokonania zapłaty należności, o momencie powstania przychodu decydują te dni, a nie fakt zaistnienia konkretnego zdarzenia.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).
Mimo, iż art. 12 ust. 3a ustawy o pdop, wskazuje, że możliwa jest sytuacja, gdy przychód powstanie jeszcze przed wydaniem towaru, wykonaniem usługi, częściowym wykonaniem usługi lub zbyciem prawa majątkowego w związku z wcześniejszym otrzymaniem należności, to przepis art. 12 ust. 4 pkt 1 tej ustawy, wprowadza wyjątek i stanowi, że do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż w ramach współpracy z przedsiębiorcami, Spółka zamierza wprowadzić inicjatywę, polegającą na przyjmowaniu od zainteresowanych kontrahentów wpłat na rachunek bankowy, przeznaczonych do rozliczenia z dokonaną w późniejszych okresach sprzedażą na rzecz tychże kontrahentów. Wysokość dokonywanych wpłat wynikałaby z wzajemnych ustaleń i uzależniona byłaby od wysokości wolnych środków, którymi dysponuje dany kontrahent i które chciałby przeznaczyć na zakup towarów Spółki w okresach następnych.
W świetle powyższych przepisów należy uznać, iż dokonywane przez kontrahentów wpłaty na rzecz przyszłych dostaw towarów niewyspecyfikowanych w momencie dokonania wpłaty, nie będą stanowić w momencie ich dokonania przychodów podlegających opodatkowaniu w rozumieniu przepisów ustawy o pdop.
Przychód wystąpi natomiast w momencie zaistnienia zdarzeń wskazanych w art. 12 ust. 3a ustawy o pdop.
Reasumując, stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 wydano odrębne rozstrzygnięcie.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...