ITPB1/415-1197/12/MW
Interpretacja indywidualna
z dnia 18 stycznia 2013 r.
Artykuły przypisane do interpretacji
Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1124 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2012 r. (data wpływu: 13 listopada 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 grudnia 2012 r. (data wpływu: 21 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z podjęciem studiów inżynierskich - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z podjęciem studiów inżynierskich.
Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, pismem z dnia 4 grudnia 2012 r. wezwano Panią do ich usunięcia. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 17 grudnia 2012 r. (data wpływu: 21 grudnia 2012 r.).
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni prowadzi od dnia 20 sierpnia 2012 r. pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są usługi w zakresie projektowania architektoniczno-budowlanego. Opiera się ona o kompleksowe projektowanie budynków, ich wnętrz jak i otoczenia tj. ogrodów i terenów zielonych (PKD: 71.11 .Z, 71.11 .Z, 71.12.Z, 74.10.Z, 74.90.Z). Wnioskodawczyni w swojej pracy tworzy nowoczesną architekturę (budynków, wnętrz, ogrodów) na światowym poziomie, ale w odniesieniu do tradycji danego regionu i z zachowaniem ładu przestrzennego. W celu uzyskania lepszej jakości usług i kompleksowości wykorzystuje m.in.: wizualizacje (3D), dopracowane i estetyczne projekty oraz opiekę inwestycyjną, czyli zdobywanie wszystkich formalności w imieniu klienta od projektu, poprzez rozpoczęcie budowy aż do jej zakończenia. Wnioskodawczyni na wszystkich etapach i rodzajach usług zajmuje się doradztwem w sprawach technicznych i formalnych przy przeprowadzaniu prac budowlanych/architektonicznych/ dekoratorskich.
Wnioskodawczyni obecnie kończy studia na kierunku Budownictwo. Uzyskała także dyplom Technika architektury krajobrazu w Policealnym Studium Zawodowym w czerwcu 2011 roku. Wnioskodawczyni chce podnosić posiadane kwalifikacje zawodowe, pozwalające również na szeroki zakres i kompleksowość świadczonych usług. Uważa, iż stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych i posiadanie uprawnień pozwala na osiąganie przychodów, zachowanie ich oraz zabezpieczenie w przyszłości w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Rynek architektoniczny jest bardzo wymagający.
Z powodu dużej konkurencji klient końcowy staje się coraz bardziej wymagający. Oczekuje już nie tylko funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań ale też, dostosowanych formą, przekazem i użytecznością do różnorodnych zastosowań. Wnioskodawczyni w celu podniesienia swoich dotychczasowych kwalifikacji i uprawnień podjęła w październiku 2012 r. w Szkole Wyższej studia I stopnia (inżynierskie-niestacjonarne) na Wydziale Architektury na kierunku Architektura i Urbanistyka. Studia I stopnia z zakresu architektury i urbanistyki pozwolą na otrzymanie uprawnień ograniczonych, jednakże ww. studia są wymagane w celu ukończenia studiów magisterskich na tym samym kierunku które to, pozwolą Wnioskodawczyni na uzyskanie uprawnień nieograniczonych w specjalności architektoniczno-budowlanej, pozwalające na pełnienie samodzielnych funkcji technicznych.
Program nauczania na ww. studiach w zakresie architektury i urbanistyki zawiera m.in. takie przedmioty jak: projektowanie architektoniczne, projektowanie urbanistyczne, instalacje budowlane, organizacja procesu inwestycyjnego, konstrukcje budowlane, grafika prezentacyjna, techniki prezentacji, rewitalizacja urbanistyczna, oświetlenie, podstawy projektowania architektury wnętrz, koordynacja projektów architektonicznych, restrukturyzacja obiektów architektonicznych, projekty budynków wielofunkcyjnych, projektowanie budynków biurowy itd.
Kierunek jest zgodny z rodzajem i profilem wykonywanej przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej.
W odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia stanu faktycznego, Wnioskodawczyni dodała, że obecnie nie może samodzielnie wykonywać projektów pod uzyskane pozwolenia na budowę, natomiast prowadzona przez nią działalność oraz sytuacja rynkowa wymaga pozyskania takich uprawnień.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy wydatki związane z opłatą za studia w Szkole Wyższej - zaoczne, I stopnia Inżynierskie w zakresie Architektury i Urbanistyki na Wydziale Architektury oraz wydatki na podręczniki, koszty dojazdów są kosztem uzyskania przychodu...
Zdaniem Wnioskodawczyni, przedstawiony stan faktyczny daje podstawę do stanowiska, iż zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Przyjmując zatem, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, należy stwierdzić że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć również koszty uzyskania wykształcenia, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
W świetle powołanego uregulowania, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą łącznie trzy warunki:
celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) powinno być osiągnięcie przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
wydatek ten nie może być wymieniony w zawartym w art. 23 ust. 1 ww. ustawy katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
wydatek musi być prawidłowo udokumentowany.
Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.
W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.
Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.
Podatnik, kwalifikując poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów powinien kierować się podstawową zasadą zaistnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym kosztem, a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu, albowiem to na nim spoczywa ciężar udowodnienia, że jego poniesienie ma (lub może mieć) wpływ na wysokość osiąganych przychodów (lub na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów).
Do stwierdzenia, czy wydatki związane z podjęciem studiów inżynierskich mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:
czy takie wydatki związane są ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i maja związek z tą działalnością,
czy też, wydatki te służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością gospodarczą, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.
Jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni od 20 sierpnia 2012 roku prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą której podstawowym przedmiotem są usługi w zakresie projektowania architektoniczno-budowlanego. Od października 2012 roku Wnioskodawczyni rozpoczęła odpłatne niestacjonarne studia inżynierskie w Szkole Wyższej. Kierunek tych studiów jest zgodny z rodzajem i profilem prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, a zakres tej działalności oraz sytuacja rynkowa wymaga posiadania uprawnień pozwalających na pełnienie samodzielnych funkcji technicznych, do zdobycia których te studia są niezbędne.
Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż jeżeli program studiów inżynierskich, o których mowa we wniosku, jest związany z zakresem prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, a zdobyta wiedza będzie miała odzwierciedlenie w powstaniu lub wzroście przychodu (np. poprzez wpływ na zakres oraz jakość świadczonych przez Wnioskodawczynię usług), ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie tego źródła przychodu, nie ma przeszkód prawnych, aby wydatki związane z opłatą za studia inżynierskie w Szkole Wyższej, wydatki na nabycie koniecznych materiałów dydaktycznych (m.in. książki, podręczniki, publikacje) oraz koszty dojazdów, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, pod warunkiem ich należytego udokumentowania w sposób właściwy dla rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych.
Jednakże zauważyć należy, iż to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku, jak również przesłanek racjonalności ich ponoszenia, jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.
Jeśli podatnik nie wykaże ww. związku lub nie przedstawi rzeczowych argumentów wskazujących na celowość i racjonalność poniesionych na ww. studia wydatków z punktu widzenia uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej, czy też zachowania lub zabezpieczenia ww. źródła przychodów, to wydatek nie może zostać uznany za koszt uzyskania przychodów.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.