• Interpretacja indywidualn...
  25.04.2024

ILPB2/415-1289/10-2/WS

Interpretacja indywidualna
z dnia 17 lutego 2011 r.

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 79 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2010 r. (data wpływu 18 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi odsetkowej – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi odsetkowej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W roku 2004 Wnioskodawca rozpoczął budowę domu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, na potrzeby mieszkaniowe swoje i swojej rodziny. Była to pierwsza i jedyna inwestycja służąca prywatnym celom. Mając rodzinę Zainteresowany nie był właścicielem mieszkania, nie dysponował też tak dużą gotówką, dlatego zwrócił się do banku, gdzie posiadał od wielu lat konto osobiste, o udzielenie kredytu. We wstępnych rozmowach ówczesny dyrektor banku wyraził zgodę na udzielenie kredytu pod warunkiem, że prawnym jego zabezpieczeniem będzie założona hipoteka na obiektach, w których Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. w dniu 31 marca 2004 r. Zainteresowany złożył wniosek, w którym jako przedmiot kredytowania wskazał: własne cele mieszkaniowe oraz remont obiektu gdzie prowadzi działalność gospodarczą. Przy negocjacji warunków umowy z dyrektorem banku postanowiono, że w przypadku niewykorzystania kredytu w całości przy budowie domu, pozostała niewykorzystana część kredytu zostanie przeniesiona poprzez zmianę umowy kredytu na kredyt inwestycyjny oraz zmianę stron zawierających umowę na spółkę i wykorzystana do remontu tego obiektu. Kredyt w całości został wykorzystany przy budowie domu. Wnioskodawca wskazał, że wykorzystywany kredyt był weryfikowany przez pracowników banku poprzez kontrolę zakupionego materiału oraz zaangażowania prac budowlanych i nie kwestionowano wydatkowanych środków na budowę domu. Kredyt mieszkaniowy uczciwie i w dobrej wierze Zainteresowany traktował jako kredyt mieszkaniowy (zgodnie z nazwą w umowie), który zgodnie z ustawą o podatku dochodowym może traktować jako ulgę odsetkową i odliczać od podatku. Przy rozliczaniu podatku Wnioskodawca każdorazowo otrzymywał zaświadczenie z banku o wysokości kredytu mieszkaniowego i zapłaconych odsetkach od tego kredytu za dany rok rozliczeniowy. w chwili obecnej Zainteresowany nie potrafi wyjaśnić dlaczego w umowie kredytu mieszkaniowego dokonano tylko zapisu jako cel przeznaczenia „sfinansowanie remontu obiektu”, skoro obiekt ten miał stanowić w pierwszej fazie tylko prawne zabezpieczenie tego kredytu i nigdy nie miał służyć prywatnym celom mieszkaniowym. Wnioskodawca kilkakrotnie przeprowadzał rozmowy z pracownikami banku na temat zaistniałej pomyłki, niestety w chwili obecnej wszyscy pracownicy pracują od niedawna i nikt nie jest w stanie udzielić mu stosownych wyjaśnień. w chwili podpisywania kredytu Zainteresowany skupił się przede wszystkim na negocjacji prowizji oraz wysokości odsetek i dlatego nie zauważył braku w całości wpisu w punkcie cel kredytowania.
Budowę domu Wnioskodawca zakończył w roku 2006 i nie mając własnego mieszkania od razu zamieszkał ze swoją rodziną w nowo wybudowanym domu, w którym mieszka do chwili obecnej.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy w przypadku zaistniałej sytuacji Wnioskodawca ma prawo korzystać z ulgi odsetkowej...
Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wykorzystaniem w całości kredytu na budowę domu mającego na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych ma On prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej i nie może ponosić konsekwencji niedokładności zawartej w dokumentach bankowych. Nigdy wcześniej ani później Wnioskodawca nie korzystał z żadnych ulg podatkowych i jak każdy obywatel korzystając z kredytu dla wybudowania domu dla rodziny może korzystać z ulgi podatkowej na równi z innymi podatnikami.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. u. nr 217, poz. 1588), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. - podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., zwany dalej "kredytem mieszkaniowym", przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek:
od kredytu mieszkaniowego,
od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego,
od każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w pkt 1 lub 2
- do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt mieszkaniowy zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.
Powyższy przepis zagwarantował zatem korzystanie z „ulgi odsetkowej” w ramach praw nabytych osobom, którym bank udzielił kredytu mieszkaniowego w okresie od 1 stycznia 2002 r. do 31 grudnia 2006 r.
Stosownie do treści art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
budową budynku mieszkalnego, albo
wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
Zasady i warunki dokonywania odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu zawiera art. 26b ust. 2-9 ww. ustawy, zgodnie z którym odliczenie przysługuje jeżeli:
kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,
kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,
inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002r., a ponadto w przypadku inwestycji:
których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 - zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,
o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 - została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik,
do zeznania, o którym mowa w art. 45, składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, o którym mowa w ust. 1, podatnik dołączy oświadczenie, według określonego wzoru, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku,
odsetki, o których mowa w ust. 1:
zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2,
nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,
nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:
zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
budowę budynku mieszkalnego,
wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo - kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.
Zgodnie z treścią art. 26b ust. 3 pkt 6 ww. ustawy odliczeniu, o którym mowa w ust. 1, nie podlegają odsetki od kredytów: wykorzystanych na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w związku z inwestycją wymienioną w ust. 1; w przypadku wykorzystania kredytu na cele wymienione w ust. 1 oraz na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu odliczeniu nie podlegają odsetki od części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach, o których mowa w ust. 2 pkt 5.
Należy zaznaczyć, że tzw. ulga odsetkowa funkcjonuje w polskim systemie podatkowym – podobnie jak wszystkie ulgi i zwolnienia – na zasadzie wyjątku od zasady powszechności opodatkowania, określonej w art. 84 Konstytucji RP, który stanowi, iż każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie. Oznacza to, że wszelkie odstępstwa od tej zasady, muszą bezwzględnie wynikać z przepisów prawa i być interpretowane ściśle z jego literą.
W związku z powyższym, uprawnienie do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu jest możliwe jedynie w przypadku spełnienia wszystkich wyżej wymienionych warunków.
Z treści art. 26b ust. 2 pkt 2) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie wynika, że odliczenie odsetek w ramach tzw. ulgi odsetkowej stosuje się jeżeli kredyt był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów, a z umowy kredytu wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1.
Tak więc umowa kredytowa powinna określać inwestycję realizowaną ze środków pochodzących z kredytu i wskazywać jaką konkretnie inwestycję realizuje podatnik. w konsekwencji tylko z tytułu realizacji tej inwestycji (określonej w umowie kredytowej) podatnik może korzystać z przedmiotowej ulgi.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w umowie kredytu mieszkaniowego udzielonego Wnioskodawcy wskazano jako cel przeznaczenia tego kredytu: „sfinansowanie remontu obiektu”.
W związku z powyższym, należy uznać iż w sytuacji przedstawionej we wniosku, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia odsetek w ramach tzw. ulgi odsetkowej.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Należy dodać, iż dokumenty dołączone do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...