• Decyzja o zakresie stosow...
  26.06.2024

PD-1/4218/i-34/05

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 5 października 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1622 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy koszty konsolidacji w trybie art. 492 1 pkt 1 k.s.h. stanowią dla spółki przejmowanej koszty uzyskania przychodów ?

Decyzja

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

zmienia postanowienie

Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z dnia 18 lipca 2005 r. Nr PB1/423-15/05/GB w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych

i stwierdza, iż przedstawione we wniosku Spółki stanowisko jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Spółka występując na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, przedstawiła następujący stan faktyczny:W wyniku konsolidacji przeprowadzonej w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. 94, poz. 1037 ze zm.), poprzez przeniesienie całego majątku Spółki z o.o "X" na spółkę przejmującą "Y", Spółka "X" przestanie istnieć jako osoba prawna - stanie się oddziałem przedsiębiorstwa. Zgodnie z porozumieniem zawartym ze spółką przejmującą Y", Spółka "X" jako spółka przejmowana, zgodziła siępokryć część kosztów związanych z przygotowaniem połączenia spółek na podstawie faktury wystawionej przez spółkę przejmującą ponoszącą te koszty. Ponadto Spółka "X" ponosić będzie koszty przejazdów, noclegów i inne związane z uczestnictwem jej pracowników w pracach zespołów przygotowujących proces konsolidacji.

Podatnik pyta, czy koszty ponoszone na podstawie faktury VAT otrzymanej od ponoszącej je spółki przejmującej, dotyczące ekspertyz i opinii oraz koszty przejazdów, noclegów i inne związane z uczestnictwem pracowników w pracach zespołów przygotowujących proces konsolidacji, stanowią dla spółki przejmowanej koszt uzyskania przychodów, a także czy można podzielić w/w koszty na podmioty biorące udział w procesie połączenia, niezależnie od tego kto je ponosi.

Zdaniem Podatnika, koszty związane z procesem konsolidacji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zarówno spółki przejmującej jak i spółki przejmowanej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego, wskazując na definicję kosztów uzyskania przychodów zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), postanowieniem z dnia 18 lipca 2005 r. uznał stanowisko przedstawione przez Podatnika za prawidłowe. W uzasadnieniu podano, że w sytuacji opisanej we wniosku Spółki niemożliwe będzie przyporządkowanie wydatków związanych z połączeniem Spółki, m.in. kosztów ekspertyz, opinii, przejazdów i innych, do konkretnych przychodów osiąganych przez podmiot przejmowany lub przejmujący. Charakterystyczne dla procesu połączenia i niezbędne dla prawidłowego działania podmiotu po jego zakończeniu wydatki stanowią koszty o charakterze ogólnym, które choć w pośredni sposób, mają jednak wpływ na uzyskanie przychodu, służą bowiem zabezpieczeniu źródeł przychodu w przyszłości. Niemożność przyporządkowania wydatków do konkretnych przychodów nie eliminuje ich definitywnie z kategorii kosztów uzyskania przychodów. W związku z powyższym wydatki związane z procesem konsolidacji stanowią koszty uzyskania przychodów dla spółki przejmowanej jak i przejmującej, stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w momencie ich poniesienia.Ponadto w przedstawionej przez Podatnika sytuacji wydatki poniesione na ekspertyzy i opinie związane z procesem przekształcenia można podzielić (jeśli strony tak postanowiły w drodze porozumienia) na podmioty biorące udział w tym procesie - poniesiona przez spółkę przejmowaną (wnioskodawcę) na podstawie faktury VAT (refaktury) otrzymanej od spółki przejmującej część tych kosztów będzie stanowić dla spółki przejmowanej koszt uzyskania przychodów. Powyższe nie dotyczy jednak ponoszonych przez Spółkę związanych z procesem konsolidacji ale na rzecz własnych pracowników, kosztów przejazdów, noclegów i innych związanych z uczestnictwem pracowników w pracach zespołów przygotowujących proces konsolidacji.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, nie akceptując stanowiska organu I instancji, stwierdza co następuje.

Uczestniczące w procesie konsolidacji spółki mogą w drodze umowy, porozumienia, określić podmioty zobowiązane do ponoszenia określonych kosztów oraz tryb wzajemnych rozliczeń. Możliwość zaliczenia kosztów konsolidacji do kosztów uzyskania przychodów przez poszczególne podmioty należy jednak rozpatrywać w oparciu o przepisy ustawy podatkowej, z uwzględnieniem skutków jakie proces konsolidacji niesie dla jego uczestników.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Powyższe oznacza, że kosztami uzyskania przychodów są te koszty, co do których podatnik wykaże iż pozostają w związku przyczynowo - skutkowym (bezpośrednim lub pośrednim) z przychodami oraz koszty związane z działalnością podatnika - z funkcjonowaniem firmy - których odniesienie do konkretnego przychodu nie jest możliwe. Kryterium tego nie spełniają koszty ponoszone przez spółkę przejmowaną w procesie łączenia spółek w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych. Nie służą one uzyskaniu przychodu, ani też zabezpieczeniu źródeł przychodu spółki przejmowanej w przyszłości, ponieważ w wyniku konsolidacji zakończy się byt prawny spółki przejmowanej. Poniesione przez spółkę przejmowaną wydatki związane z procesem połączenia, zarówno refakturowane przez spółkę przejmującą koszty opinii i ekspertyz jak i wydatki własne, jako nie poniesione w celu uzyskania przychodu, nie mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodów, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast koszty konsolidacji ponoszone przez spółkę przejmującą (np. koszty ekspertyz, opinii, uczestnictwa pracowników w pracach zespołów przygotowywującej proces łączenia spółek), jako służące tworzeniu, poszerzeniu źródła przychodu, będą stanowiły dla spółki przejmującej koszt uzyskania przychodów w dacie poniesienia.

Mając na uwadze przedstawione wyżej okoliczności faktyczne i prawne, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie zmienia z urzędu postanowienie, o którym mowa na wstępie oraz orzeka jak w sentencji decyzji.

Zwraca się uwagę na treść art. 14b § 5 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, który stanowi, że zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi, a gdy zmiana lub uchylenie postanowienia dotyczy podatków rozliczanych za rok podatkowy - począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.

Na powyższą decyzję przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, w terminie 14 dni od dnia doręczenia niniejszej decyzji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...