• Postanowienie o zakresie ...
  04.05.2024

WP/423-11/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 15 lutego 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1037 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Jakie są skutki podatkowe w zakresie odsprzedaży akcji pracownikom?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa / jedn. tekst Dz. U.z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. / po rozpatrzeniu zapytania zawartego we wniosku Spółki akcyjnej do tut. organu podatkowego dnia 19.12.2005r./ uzupełnionego dnia 07.02.2006r.o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w sprawie odsprzedaży akcji pracownikom..

Stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w wyżej wymienionym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Spółka akcyjna zamierza skupić część własnych akcji od jednego z akcjonariuszy i następnie odsprzedać własnym pracownikom celem większego związania pracowników ze swoim zakładem pracy. Spółka będzie chciała sprzedać akcje po cenie niższej od ceny wykupu.

Stosownie do art. 362 § 1 Kodeksu spółek handlowych spółka akcyjna nie może nabywać wyemitowanych przez nią akcji. Zakaz ten nie dotyczy okoliczności wymienionych w dalszej części tego przepisu. Jeśli więc spółka dokonała zakupu akcji zgodnie z postanowieniami Kodeksu spółek handlowych i transakcja ta była prawnie skuteczna (ponieważ tylko takie co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkami dochodowymi) zastosowanie mają następujące przepisy prawa podatkowego:

W myśl art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód określony jako nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Przepisy tej ustawy nie definiują pojęcia przychodów a jedynie wskazują przykładowy (dowodzi tego zwrot "w szczególności") katalog źródeł przychodów. I tak zgodnie zatem z brzmieniem art. 12 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, przychodami są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Natomiast kosztami uzyskania przychodów, w rozumieniu art. 15 ust. 1 tej ustawy są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Postanowieniami zawartymi w art. 16 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. ustawodawca wyłączył z kosztów podatkowych wydatki poniesione na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce oraz innych papierów wartościowych. Wydatki te będą stanowić koszt uzyskania przychodów dopiero przy ustalaniu dochodu z tytułu odpłatnego zbycia tych udziałów, (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych.

W świetle powyższego wydatki na nabycie akcji dopiero w momencie ich zbycia zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, a jednocześnie do przychodów - uzyskaną ze sprzedaży tych akcji cenę. Wymieniony przepis nie dokonuje rozróżnienia wydatków na określony rodzaj akcji, a więc dotyczy również akcji własnych.

W przedmiotowej sprawie w Spółce nie wystąpi dochód z tytułu sprzedaży akcji, gdyż Spółka będzie oferować akcje pracownikom po cenie niższej od ceny wykupu. W związku z powyższym nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. Jednakże zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w umowie i gdy ta wartość odbiega bez uzasadnionej przyczyny od wartości rynkowej praw majątkowych przychód taki określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Od tak uzyskanego przychodu, po potrąceniu kosztów jego uzyskania, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdy powstanie dochód, podlega on opodatkowaniu stawką 19%. W ocenie czy wartość sprzedanych akcji odbiega bez uzasadnienia od cen rynkowych, zasadnicze znaczenie ma cel i zasadność programu motywacyjnego związanego ze sprzedażą akcji pracownikom jako czynnik wpływający na możliwość uzyskiwania przychodów przez Spółkę.

W związku z powyższym, prawidłowe jest stanowisko Podatnika wyrażone w złożonym wniosku stwierdzające, że w Spółce nie wystąpi dochód z tytułu odsprzedaży akcji pracownikom.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...