• Postanowienie o zakresie ...
  22.05.2024

DP/P1/423-0020/2/05/AP

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 22 kwietnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1037 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy odpisy amortyzacyjne od tej części zakupionych środków trwałych, która została zwrócona w ramach programu SAPARD będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie kosztów uzyskania przychodu - odpisy amortyzacyjne od środków trwałych sfinansowanych częściowo z dotacji otrzymanych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach Programu SAPARD

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży towarów i usług w całości opodatkowanych. W ramach programu SAPARD Spółdzielnia w dniu 30.09.2004r. zawarła z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Warszawie umowę dotyczącą udzielenia pomocy finansowej na inwestycje z funduszy Unii Europejskiej i z funduszy krajowych.

Przedmiotem umowy jest realizacja przedsięwzięcia polegającego na zakupie specjalistycznych środków transportu, ściśle związanych z dostosowaniem do wymogów sanitarnych i weterynaryjnych Unii Europejskiej. Kalkulacja kosztów ujęta w umowie zakłada następujący układ:

środki własne przedsięwzięcia w kwocie 1.566.744,74 PLN, w tym VAT od całości inwestycji w kwocie 282.527,74 PLN,

łączne koszty kwalifikowane w kwocie 1.284.217,00 PLN,

do refundacji 50% kosztów kwalifikowanych, tj. z programu SAPARD, w kwocie 642.108,50 PLN.

W 2004r. Spółdzielnia zakupiła trzy samochody ciężarowe - chłodnie typu Renault Midlum oraz cysterny do przewozu mleka typu Volvo. Ponadto w 2005r. zakupiono samochód izotermę typu Lublin. Ogółem na ten cel wydatkowano 1.566.745,21 PLN.

Podatnik stoi na stanowisku, iż odpisy amortyzacyjne od tej części zakupionych środków trwałych, która została zwrócona w ramach programu SAPARD nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych - w brzmieniu obowiązującym w 2005r. - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W myśl natomiast art. 16h ust. 1 pkt 1 wymienionej ustawy odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów,

Fakt otrzymania dotacji nie wpłynie na wartość początkową środka trwałego nabytego przez Podatnika z dotacji oraz środków własnych. Podatnik nie może natomiast zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tej części wartości początkowej środka trwałego, która została mu zwrócona w jakiejkolwiek formie, w tym przypadku w postaci przyznanej Spółdzielni dotacji.

Zatem prawidłowe jest stanowisko Podatnika, iż zakupione środki trwałe będą amortyzowane w całości, z tym że część odpisów amortyzacyjnych nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...