• Postanowienie o zakresie ...
  17.05.2024

PDP-423/29-2/04/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 4 lutego 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 248 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy w przypadku, gdy powstała dodatnia wartość firmy amortyzacja liczona od dodatniej wartości firmy byłaby kosztem uzyskania przychodu?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu działając na podstawie art. 14 a §1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja Podatkowa ( Dz. U. nr 137, poz.926 z późniejszymi zmianami) udziela pisemnej interpretacji na wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest zobowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawi ( art. 14 a § 2 ).

Pismem z dnia 06 grudnia 2004 r. (bez numeru) Spółka zwróciła się o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę:Spółka z o.o. zakupiła w drodze prywatyzacji bezpośredniej przedsiębiorstwo państwowe.Cena zakupu okazałaby się wyższa od wartości aktywów netto przedsiębiorstwa. Efektem czego powstałaby dodatnia wartość firmy.

Pytanie postawione przez jednostkę: w przypadku gdyby powstała dodatnia wartość firmy amortyzacja liczona od dodatniej wartości firmy byłaby kosztem podatkowym.Stanowisko Spółki : nie jest kosztem podatkowym ponieważ podobnie jak w przypadku "ujemnej wartości firmy" cyt. "... jest to konsekwencja wynegocjowanej ceny nabycia firmy i nie można tego typu kosztów ujmować w podstawie opodatkowania. Nie mają one nic wspólnego z bieżącym funkcjonowaniem firmy".

Stanowisko organu podatkowego: Wartość firmy, jeżeli powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 4 a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami) stanowi wartość niematerialną i prawną, która podlega amortyzacji na podstawie art. 16 b ust. 2 pkt 2 i art. 16 m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wartość początkowa firmy jest określona przepisem art. 16 g ww. ustawy, który stanowi, iż jest to dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5 a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupowanego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części z dnia kupna.

Należy przy tym pamiętać o generalnej zasadzie wynikającej z art. 15 ust. 6 omawianej ustawy, który stanowi, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ( odpisy amortyzacyjne) dokonane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16 a - 16 m, z uwzględnieniem art. 16 ww. ustawy.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania,

- nie jest wiążąca dla podatnika płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14 a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie.

Zażalenie zgodnie z przepisami art. 236 § 2, art. 220 i 223 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego.

Zażalenie winno zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...