• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  18.10.2024

PB3-1114-8213-193/DZ/05

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 1 sierpnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 34 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Odpowiadając na pismo z dnia 11 lipca 2005 r. w sprawie zaliczania do działalności rolniczej przychodów pochodzących z dopłat bezpośrednich otrzymywanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych prowadzących gospodarstwa rolne, przedstawiam stanowisko Ministerstwa Finansów w tej kwestii.

Dla celów podatku dochodowego od osób prawnych (PDOPrU) działalność rolniczą definiuje przepis art. 2 pkt 2 PDOPrU. Definicja ta określa jedynie rodzaje działalności zaliczane do działalności rolniczej. Przyjmując tę działalność za źródło przychodów, uzasadnione jest uznanie wszystkich przychodów z tego źródła, a więc również uzyskane przychody ze środków pomocowych wspierających bezpośrednio działalność rolniczą w gospodarstwach rolnych, za przychody z działalności rolniczej.

Powyższe stanowisko ma również uzasadnienie w przepisach rozporządzenia Rady (WE) Nr 1782/2003 z dnia 29 września 2003 r. ustanawiającego wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiającego określone systemy wsparcia dla rolników. W przepisach tych określono, że systemy wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej bezpośrednio wpływają na dochody mające na celu w szczególności zapewnienie odpowiedniego standardu życia dla społeczności rolniczej. Ponadto w Rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 1837/2001 zmieniającym Rozporządzenie (EWG) Nr 2237/77 w sprawie formatu sprawozdania z gospodarstwa rolnego określono, że w danych sprawozdawczych z gospodarstwa rolnego w ramach prowadzonej rachunkowości rolnej na potrzeby FADN (Farm Accountancy Data Network) wykazywane są m.in. dotacje i subwencje odnoszące się do zwierząt, powierzchni i produktów otrzymywanych z gospodarstwa rolnego, odpowiadające działalności w danym roku obrachunkowym, oraz dopłaty bezpośrednie do upraw polowych i bydła.

W tej kwestii podobny pogląd wyraził również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w piśmie z dnia 29 grudnia 2004 r., wskazując, że dopłaty bezpośrednie do powierzchni użytków rolnych gospodarstwa rolnego, jak i określonych upraw produkcji roślinnej są dopłatami do bieżącej działalności rolniczej. Środki pomocowe z tego tytułu są kierowane do gospodarstw rolnych w każdym roku i mają ścisły związek z działalnością rolniczą prowadzoną w gospodarstwie rolnym, a więc bezpośrednio wpływają na przychody z działalności rolniczej gospodarstwa rolnego.

Należy zatem uznać, iż dopłaty bezpośrednie, pochodzące ze środków budżetu Unii Europejskiej, wraz z niezbędnym współfinansowaniem krajowym, kierowane do gospodarstw rolnych, stanowią przychody z działalności rolniczej gospodarstw rolnych.

Mając na uwadze postanowienia przepisu art. 2 ust. 1 pkt 1 PDOPrU, do przychodów z dopłat bezpośrednich nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bowiem przychody z tych dopłat są przychodami z działalności rolniczej, chyba że ustalenie tych przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e PDOPrU. Oznacza to, że dla tych celów przychody z dopłat bezpośrednich powiększają przychody z działalności rolniczej, których udział określa się w ogólnych przychodach podatnika, obliczając wskaźnik, o którym mowa w tym przepisie. Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej stanowisko, że dopłaty bezpośrednie zalicza się do przychodów z działalności rolniczej, należy zatem wskazać, że przychody (dochody) te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 1 PDOPrU.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...