RO-XV/423/PDOP-07/150/JB/06
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 20 marca 2006
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy Spółka będzie mogła odliczyć kwotę podatku uiszczonego od otrzymanej za 2004r. dywidendy ( wypłaconej w sierpniu 2005r.) od kwoty podatku dochodowego należnego z tytułu sprzedaży akcji i czy będzie tego mogła dokonać w rozliczeniu za miesiąc dokonania transakcji tj. w 2006r w deklaracji CIT-2, czy dopiero w rozliczeniu rocznym za 2006r .
Pismem z dnia 04.01.2006r.( data wpływu 09.01.2006r.,) uzupełnionym w dniu 20.02.2006r, a następnie w dniu 01.03.2006r, podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny
X Spółka z o. o. jest akcjonariuszem Spółki Akcyjnej . Akcje nabyła w oparciu o zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na podstawie publicznych wezwań do sprzedaży akcji przeprowadzonych za pośrednictwem domu maklerskiego. Akcje te Spółka zamierza sprzedać innemu podmiotowi w 2006 r w transakcji giełdowej. Sprzedaż akcji ma nastąpić na zasadach ogólnych ( nie jest to sprzedaż akcji w celu ich umorzenia). Transakcje następują pomiędzy podmiotami niepowiązanymi mającymi siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Spółka X w sierpniu 2005r. otrzymała od spółki, której jest akcjonariuszem dywidendę wypłaconą zgodnie z uchwałą o podziale zysku za 2004r. Płatnik dokonując wypłaty dywidendy pobrał zryczałtowany podatek dochodowy. Kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego płatnik przekazał na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Spółka nie odliczyła podatku uiszczonego od wypłaconej dywidendy w zeznaniu za 2005r ponieważ nie wystąpił podatek należny za 2005r. X Spółka z o. o. poza zakupem i sprzedażą akcji nie prowadzi innej działalności.
Spółka sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż możliwość taka wynika wprost z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Art.23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wskazuje na możliwość odliczenia od kwoty podatku obliczonego zgodnie z art.19 w/w ustawy. Podatek należny z tytułu planowanej sprzedaży akcji w 2006r należy uznać za podatek o którym mówi art 19 w/cyt. ustawy. Od tak obliczonego podatku można odliczyć podatek uiszczony od otrzymanej dywidendy za 2004r już w deklaracji za miesiąc, w którym dokonana została transakcja sprzedaży akcji. Spółka ma jednak wątpliwości czy podatek należny od sprzedaży akcji jest ściśle podatkiem o którym mowa w art.19 w/w ustawy. Wątpliwości te wynikają z brzmienia zapisu art.22 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Zgodnie z art. 12 ust.3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychód z tytułu działalności gospodarczej jest przychodem podatkowym w momencie, w którym staje się dla podatnika przychodem należnym. W myśl art.7 ust.1 cytowanej na wstępie ustawy przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Natomiast dochodem w rozumieniu ust.2 w/w artykułu z zastrzeżeniem art.10 i 11 jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.
Jednocześnie zgodnie z art. 7 ust.3 pkt 2 w/w ustawy przy ustaleniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów wymienionych w art 21 i 22 w/w ustawy. Oznacza to, że dochody te nie wchodzą do podstawy opodatkowania dla obliczenia podatku zgodnie z art.19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 w/cyt. ustawy podatek dochodowy od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem ust. 2, ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Płatnikiem podatku dochodowego zryczałtowanego jest podmiot wypłacający dywidendę.
W świetle art. 23 ust.1 i 2 w/w ustawy kwotę podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odlicza się od kwoty podatku obliczonego zgodnie z art.19.ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.W razie braku możliwości odliczenia, o którym mowa w ust.1, kwotę podatku, zgodnie z zasadami określonymi w tym przepisie odlicza się w następnych latach podatkowych. Odliczenia kwoty podatku uiszczonego od otrzymanej dywidendy można dokonać już od pierwszej - po pobraniu i odprowadzeniu przez płatnika podatku - zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych, gdyż zgodnie z przepisem art. 3 pkt 3 ustawy Ordynacja podatkowa w pojęciu "podatek" mieszczą się także zaliczki na podatek.
Przewidziane w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uprawienie do odliczenia kwoty podatku uiszczonego od otrzymanej dywidendy od kwoty podatku obliczonego zgodnie z art. 19 cyt. ustawy uzależnione jest po pierwsze od woli podatnika wyrażonej w stosownej formie, a więc w deklaracji, a po drugie przysługuje tylko w sytuacji, gdy spełniona zostanie dyspozycja tego przepisu. Przy czym prawo do odliczenia kwoty zryczałtowanego podatku od kwoty podatku dochodowego od osób prawnych należnego od dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, nie jest ograniczone, ani w czasie, ani w zakresie kwoty dokonywanych odliczeń.
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka jest akcjonariuszem Spółki Akcyjnej i z tego tytułu otrzymuje dywidendę. Spółka za 2005r nie uzyskała dochodu do opodatkowania. W 2006r posiadane akcje zamierza sprzedać innemu podmiotowi w transakcji giełdowej. Spółka poza zakupem i sprzedażą akcji nie prowadzi innej działalności.
Mając powyższe na uwadze należy uznać, iż uzyskany przez Spółkę dochód z tytułu planowanej sprzedaży przedmiotowych akcji w obrocie publicznym , będzie stanowił podstawę opodatkowania dla obliczenia podatku zgodnie z art. 19. w/cyt ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem Spółka będzie mogła odliczyć kwotę podatku uiszczonego od dywidendy za 2004r. ( otrzymanej w sierpniu 2005r.) od kwoty podatku dochodowego należnego z tytułu sprzedaży akcji w rozliczeniu za miesiąc dokonania transakcji w 2006r. - w deklaracji CIT-2.
Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 26.01.2006r., jest prawidłowe.
