1401/PD-4230Z-24/05/JP
Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 7 lipca 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Pytanie Spółki "S" dotyczyło istnienia obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu dokonywania płatności na rzecz zagranicznych osób prawnych jeżeli pobór tego podatku u źródła z tytułu należności licencyjnych jest przewidziany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania obowiązujących pomiędzy Polską a państwem, w którym siedzibę mają te osoby prawne (art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Decyzja
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 Nr 8 poz. 60), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia Spółki z o.o. "S" z dnia 27.04.2005 r. wniesionego na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście z dnia 18.04.2005 r. Nr 1435/DP1/423-28/05/KS
orzeka:
- dokonać zmiany postanowienia Naczelnika I Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście Nr 1435/DP1/423-28/05/KS z dnia 18.042.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki i uznać stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 01.03.2005 r. za prawidłowe.
Uzasadnienie
"S" Sp. z o.o. zwróciła się wnioskiem z dnia 01.03.2005 r. o udzielenie interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Spółka pośredniczy w przekazaniu użytkownikowi programu komputerowego specjalnego "klucza" umożliwiającego pełne i bezterminowe korzystanie z programu komputerowego, którego kopię użytkownik otrzymał od producenta nieodpłatnie. Klucz ten Spółka kupuje od zagranicznego producenta i sprzedaje polskiemu użytkownikowi. Przedmiotem obrotu jest więc egzemplarz programu komputerowego, który wraz z "kluczem" stanowi przedmiot transakcji.
Pytanie Spółki "S" dotyczyło istnienia obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu dokonywania płatności na rzecz zagranicznych osób prawnych jeżeli pobór tego podatku u źródła z tytułu należności licencyjnych jest przewidziany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania obowiązujących pomiędzy Polską a państwem, w którym siedzibę mają te osoby prawne (art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Zdaniem Spółki, nie ma ona takiego obowiązku, gdyż opisany obrót egzemplarzami programów komputerowych nie różni się od obrotu egzemplarzami programów komputerowych w materialnej postaci. A ponieważ forma przekazania programu nie odgrywa roli w kontekście art. 21 i art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to wypłaty dokonywane na rzecz zagranicznych osób prawnych z tytułu wyżej opisanych zakupów egzemplarzy programów komputerowych w ogóle nie są przychodami tych osób z praw autorskich.
Postanowieniem z dnia 18.04.2005 r. Nr 1435/DP1/423-28/05/KS Naczelnik Urzędu Skarbowego nie potwierdził stanowiska Spółki "S". Swoje rozstrzygnięcie uzasadnił, tym że na podstawie art. 26 ust 1 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z należnościami licencyjnymi mamy do czynienia w przypadku transakcji, w których właściciel praw autorskich za wynagrodzeniem wyraża zgodę na określone w tych transakcjach korzystanie przez inny podmiot z programu komputerowego zgodnie z jego przeznaczeniem. W ocenie organu podatkowego I instancji podmiot zagraniczny sprzedając Spółce "klucze" umożliwiające korzystanie z kopii programów komputerowych wyraża zgodę na ich dalszą odsprzedaż i dystrybucję.
W zażaleniu Spółka "S" wniosła o uchylenie w całości przedmiotowego postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego oraz o wydanie decyzji potwierdzającej zawarte we wniosku stanowisko Strony.Podatnik podtrzymał swoje stanowisko przedstawione w złożonym wniosku. Ponadto zarzucił rażące naruszenie przepisów prawa, a w szczególności art. 21 i art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przez jego błędną wykładnię oraz naruszenie przepisów postępowania w stopniu mającym wpływ na wynik sprawy. Spółka uzasadniła swoje stanowisko wyrażone we wniosku tym, że jeżeli nabycie od zagranicznego dostawcy i przekazanie użytkownikowi końcowemu egzemplarza programu w materialnej postaci nie jest obciążone obowiązkiem pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaty dokonywanej na rzecz zagranicznego dostawcy to z uwagi na fakt, iż forma obrotu (przekazania programu) nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego, to również w przypadku opisanego w pytaniu obrotu nie należy, pobierać zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłat dokonywanych na rzecz zagranicznych osób prawnych.Skarżący zarzuca ponadto, że organ podatkowy nie ustosunkował się do sposobu przekazania programu komputerowego, w tym do pisma Dyrektora Podatków Bezpośrednich Ministerstwa Finansów nr PB-7/033 z dnia 16.05.2001 r.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółki, postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego oraz zażalenia Podatnika, Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza jak niżej.
W stanie faktycznym przedstawionym przez Podatnika nie będzie miał zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, przychodów z praw autorskich lub praw pokrewnych - ustala się w wysokości 20% przychodów. Przepisy te stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.Spółka pośredniczy w sprzedaży programów komputerowych. Zakup od podmiotu zagranicznego egzemplarza programu komputerowego, jeżeli nie skutkuje przejściem całości praw autorskich do tego programu nie rodzi obowiązku pobrania podatku zryczałtowanego podatku dochodowego. Przedmiotem opodatkowania podatkiem są przychody uzyskane m.in. z praw autorskich lub praw pokrewnych. W przedmiotowej sprawie zagraniczny producent programów komputerowych uzyskuje dochód ze sprzedaży egzemplarzy programów komputerowych za pośrednictwem Spółki. W ramach zawieranych transakcji polski podmiot nie jest uprawniony do dysponowania prawami autorskimi producenta w celu przetwarzania, kopiowania, powielania zakupionych programów.W świetle powyższego, zgodnie z art. 26 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka "S", dokonując wypłat należności z tytułu zakupionych programów komputerowych, nie jest obowiązana, jako płatnik, pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.
