• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  18.05.2024

LK-261/LM/JK/2003

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 18 lutego 2003

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 202 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Odpowiadając na pismo z dnia 23 stycznia 2003 r. w sprawie interpretacji oraz stosowania niektórych przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86 poz. 959 ze zm.) oraz ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2003 (Dz.U. Nr 150, poz. 983 ze zm.), Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają temu podatkowi umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu upadłościowym.

Przedsiębiorstwo, którego normatywną definicję zawiera art. 551 kodeksu cywilnego, jest zbiorem rzeczy i praw - zespołem składników materialnych oraz niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych. W związku z powyższym, jeśli przedmiotem sprzedaży będzie tak rozumiane przedsiębiorstwo, a w umowie kontrahenci wymienią wchodzące w jego skład nieruchomości oraz rzeczy ruchome, wówczas do tej części umowy znajdzie zastosowanie przepis art. 2 pkt 3 ustawy. Natomiast w pozostałym zakresie, obejmującym inne składniki mienia przedsiębiorstwa, jak np. prawo użytkowania wieczystego gruntu, umowa sprzedaży będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych na zasadach ogólnych. Analogiczna sytuacja wystąpi w przypadku sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Kwestię, czyim dochodem są wpływy z podatku od czynności cywilnoprawnej polegającej na sprzedaży przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części, jednoznacznie rozstrzyga art. 16a ust. 1 pkt 4 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2003. W myśl wskazanego przepisu podatek z tytułu umowy sprzedaży przedsiębiorstwa stanowi dochód budżetu gminy, na obszarze której znajduje się siedziba tego przedsiębiorstwa. Natomiast beneficjentem wpływów z podatku od sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest gmina, na terenie której usytuowana jest ta część. W omawianym przypadku prawidłowy podział dochodów determinuje zatem przedmiot sprzedaży oraz miejsce jego położenia w dniu dokonania czynności cywilnoprawnej (...).

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...