• Interpretacja indywidualn...
  09.10.2024

IPPB2/436-146/10-2/AF

Interpretacja indywidualna
z dnia 13 lipca 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 103 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28.04.2010 r. (data wpływu 04.05.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie umowy darowizny - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 04.05.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie umowy darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym w Polsce. Wnioskodawca posiada akcje w spółce akcyjnej z siedzibą w Polsce (dalej: Akcje). Wnioskodawca planuje dokonanie darowizny wszystkich lub części Akcji na rzecz osoby prawnej (dalej: Osoba prawna). W zamian za dokonanie darowizny Wnioskodawca nie otrzyma żadnego świadczenia od Osoby prawnej, w szczególności nie otrzyma zapłaty za Akcje ani nie obejmie udziałów (akcji) w Osobie prawnej.

W związku z otrzymaniem darowizny, Osoba prawna nie będzie również zobowiązana do późniejszych świadczeń na rzecz Wnioskodawcy. Poza umową darowizny, w chwili jej dokonywania, Wnioskodawcę nie będą łączyły z Osobą prawną ani żadnym innym podmiotem umowy, na podstawie których mógłby być zobowiązany do bezpłatnego przekazania Akcji lub do innych bezpłatnych świadczeń na rzecz Osoby prawnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy dokonanie przez Wnioskodawcę darowizny Akcji na rzecz Osoby prawnej spowoduje powstanie po jego stronie przychodu (lub dochodu) w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm., dalej: ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych)...

2. Czy dokonanie przez Wnioskodawcę darowizny Akcji na rzecz Osoby prawnej spowoduje opodatkowanie transakcji podatkiem od spadku i darowizn w rozumieniu ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm., dalej: ustawa o podatku od spadków i darowizn)...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od spadków i darowizn. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych została wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Darowizna Akcji na rzecz Osoby prawnej nie spowoduje opodatkowania transakcji podatkiem od spadków i darowizn w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W zakresie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, to na mocy art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn „obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych”. W związku z powyższym, Wnioskodawca jako darczyńca nie podlega z tego tytułu opodatkowaniu.

Odnośnie obdarowanego, zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn „podatkiem od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem (…) 2) darowizny (…)”.

W świetle powyższego przepisu podatkiem od spadków i darowizn opodatkowane jest nabycie własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wyłącznie przez osoby fizyczne. W konsekwencji, opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają darowizny otrzymane przez podmioty nie będące osobami fizycznymi.

Powyższe twierdzenia znajdują powszechne potwierdzenie w praktyce organów podatkowych (m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 6 stycznia 2010 r. – ITPB2/436-156a/09/ENB, interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 września 2007 r. – IBPB2/436-10/07/MCZ).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...