• Postanowienie o zakresie ...
  03.05.2024

PO/436-4/06

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 4 maja 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 31 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy długiem spadkowym są pożyczki jakie zostały zaciągnięte przez spadkodawcę, a które nie zostały przez niego spłacone?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 10.02.2006 r. (data wpływu 13.02.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

We wniosku z dnia 10.02.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiła Pani następujący stan faktyczny:

W oparciu o Postanowienie Sądu Rejonowego dla K. sygn. akt ... nabyła Pani w całości spadek po zmarłym X. W skład majątku spadkowego wchodzi głównie; odrębna własność lokalu mieszkalnego o pow. 125m#178;, spółdzielcze własnościowe prawo do innego lokalu o powierzchni nie przekraczającej 40m#178;, udziały w nowopowstałej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz udziały w działce gruntowej położonej w małej miejscowości poza K.

Wnioskująca zwróciła się do tut. organu podatkowego między innymi z zapytaniem:

- czy długiem spadku są pożyczki jakie zostały zaciągnięte przez spadkodawcę, a które nie zostały przez niego spłacone. Zawarte umowy pożyczek potwierdzone były w Urzędzie Skarbowym i został od nich opłacony podatek od czynności cywilnoprawnych.

Z treści stanowiska przedstawionego w sprawie wynika, że zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku do spadków i darowizn - podstawę opodatkowania pozwalającą na wyliczenie należnego podatku spadkowego stanowić będzie wartość rynkowa pozostałych rzeczy wchodzących w skład spadku pomniejszona o długi spadku t. j. o kwotę pożyczek udzielonych spadkodawcy za jego życia - niezależnie od okoliczności, iż pożyczki te nie zostały na dzień dzisiejszy jeszcze zwrócone wierzycielowi - pożyczkodawcy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, udzielając pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uznał, że prezentowane przez spadkobierczynię stanowisko jest prawidłowe, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny.

Na wysokość zobowiązania podatkowego ma wpływ podstawa opodatkowania, którą - zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142 poz. 1514 ze zm.) - stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Stosownie do treści art. 7 ust. 3 do długów i ciężarów zalicza się również:

- koszty ostatniej choroby spadkodawcy jeżeli nie zostały pokryte za jego życia i z jego majątku,

- koszty pogrzebu spadkodawcy łącznie z nagrobkiem, w takim zakresie, w jakim koszty te odpowiadają zwyczajom przyjętym w danym środowisku,

- koszty postępowania spadkowego,

- wynagrodzenie wykonawcy testamentu,

- obowiązki wykonania zapisów oraz poleceń zamieszczonych w testamencie,

- wypłaty z tytułu zachowku

- inne obowiązki wynikające z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących spadków.

Z treści wniosku wynika, że spadkodawca zaciągnął pożyczki, które na dzień nabycia spadku nie zostały spłacone. Zgodnie z art. 1015 Kodeksu cywilnego od chwili przyjęcia spadku, spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe. Spadkobierca ma obowiązek uwzględnienia interesów wierzycieli. W związku z tym, (w sytuacji gdy pożyczkodawca potwierdza i żąda zwrotu długu) pożyczki zaciągnięte przez spadkodawcę i nie spłacone do dnia otwarcia spadku stanowią długi spadkowe w rozumieniu art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podmiotu (podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe), wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...