• Postanowienie o zakresie ...
  19.05.2024

US.I-4/436/5/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 6 stycznia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 8 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn pasierbica może skorzystać z ulgi z art.16 ust.1 pkt 1 ustawy w przypadku, gdy darczyńcą lokalu jest jej ojczym?

W dniu 02.12.2005 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim wpłynął wniosek z dnia 01.12.2005 roku .............. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie , w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

We wniosku notariusz zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, czy w świetle przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn pasierbica może skorzystać z ulgi z art.16 ust.1 pkt 1 ustawy w przypadku , gdy darczyńcą lokalu jest jej ojczym.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Notariusza wynika, iż małżonkowie są współwłaścicielami na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego . Lokal ten chcą darować córce żony / pasierbicy /.Obdarowana spełnia wszystkie warunki uprawniające ją do skorzystania z ulgi mieszkaniowej w nabytym lokalu.

Notariusz , jako płatnik ,stoi na stanowisku , iż obdarowana może skorzystać z ulgi przewidzianej w art.16 ust. 1 pkt.1 ustawy podatku od spadków i darowizn.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim stwierdza , że stanowisko Notariusza w wyżej przedstawionej sprawie jest prawidłowe .

Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn / t.j. z 2004 roku Dz. U. Nr 142, poz.1514 z późn. zm./ do poszczególnych grup podatkowych zalicza się :1/ do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów ; /.../

Zgodnie zaś z art. 16 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn / tekst jednolity z 2004 roku Dz. U. Nr 142 , poz. 1514 z późn. zm. / w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części , lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego raz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej, nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m kw. powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz wyżej powołane przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim stwierdza, że stanowisko płatnika ......... jest prawidłowe , co oznacza że pasierbica jako osoba zaliczona do I grupy podatkowej korzysta z ulgi podatkowej przewidzianej w art.16 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez ......... i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...