• Interpretacja indywidualn...
  19.05.2024

IPPP1-443-1141/09-2/JL

Interpretacja indywidualna
z dnia 22 stycznia 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 526 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 06 listopada 2009 r. (data wpływu 09 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego udostępniania nadajników radiowych lub GSM w ramach świadczonej usługi monitorowania - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 09 listopada 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego udostępniania nadajników radiowych lub GSM w ramach świadczonej usługi monitorowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wykonuje usługi monitorowania systemów alarmowych. Systemy alarmowe są montowane przez inne firmy, które podpinają te systemy do Wnioskodawcy lub konkurencyjnej stacji monitorowania.

Żeby móc wykonywać usługę musi być podpięcie tego systemu pod telefon, nadajnik radiowy lub GSM, właściciel obiektu określa z jakiego urządzenia chce korzystać. Telefony właściciele obiektów zazwyczaj już posiadają i służą im również do rozmów, natomiast nadajnik oraz GSM służą tylko do przesyłania sygnałów alarmowych. Do tej pory właściciele systemów alarmowych sami kupowali bądź dzierżawili te urządzenia. Obecnie zmieniła się sytuacja na rynku, firmy oferują różne dodatkowe korzyści, aby tylko pozyskać klienta.

Firma Wnioskodawcy, aby pozostać konkurencyjną, postanowiła udostępnić wspomniane nadajniki radiowe lub GSM za darmo, chcącym podpiąć system alarmowy do jego centrali monitorowania alarmów.

Urządzenie jest udostępnione na okres obowiązywania umowy na monitorowanie alarmów, pozostaje własnością Wnioskodawcy, po rozwiązaniu umowy podlega zwrotowi pod groźbą kar i odszkodowań.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie do zamontowania w ochranianym obiekcie nadajnika bądź GSM powoduje dla Wnioskodawcy skutki w podatku VAT...

Zdaniem wnioskodawcy, aby wykonywać usługę musi być podłączone urządzenie, które samo w sobie nie jest przedmiotem dostawy a tylko pozwala na świadczenie usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Mimo, że przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu tych urządzeń, udostępnienie ich do wykonywania usługi monitorowania nie powoduje obowiązku naliczenia podatku należnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy, nieodpłatne świadczenie usług nie będące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Ustawodawca przyjął zatem generalną zasadę, że usługami są wszelkie świadczenia, niebędące dostawą towarów. Stąd też stwierdzić należy, iż definicja „świadczenia usług” ma charakter dopełniający definicję „dostawy towarów” i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług, transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Określeniem „usługi” w przepisach ustawy o VAT objęto obszerny krąg czynności, obejmujący swym zakresem zarówno czynności określone przez stosowne klasyfikacje statystyczne, jak i cały szereg innych świadczeń nie ujętych w tych klasyfikacjach.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wykonuje usługi monitorowania systemów alarmowych. W ramach zawieranych umów Wnioskodawca udostępnia klientom nadajniki radiowe lub GSM nieodpłatnie. Przez cały okres trwania umów nadajniki radiowe lub GSM stanowić będą własność Wnioskodawcy, tj. po przekazaniu omawianych urządzeń wybranym podmiotom Wnioskodawca będzie nadal uprawniony do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Po zakończeniu umów nadajniki radiowe lub GSM zostaną zwrócone Wnioskodawcy. W konsekwencji, wskutek przekazania opisywanych urządzeń klientom, podmiotem uprawionym do rozporządzania nimi jak właściciel pozostanie firma (w trakcie trwania umów klienci nie będą uprawnieni do dysponowania omawianymi urządzeniami jak właściciele, takie uprawnienie istnieć będzie jedynie po stronie Wnioskodawcy).

Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego stwierdzić należy, że nie mamy w przedmiotowej sprawie do czynienia z dostawą towarów (nadajniki radiowe i GSM), gdyż firma w dalszym ciągu pozostaje ich właścicielem. Istotą dostawy towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W wyżej powołanym przepisie art. 7 ust. 1 ustawy o VAT mowa jest o czynności, która daje otrzymującemu towar, prawo do rozporządzania rzeczą jak właściciel (prawo do wyzbycia się, obciążania, zmiany). Natomiast w przedstawionym stanie faktycznym, wraz z udostępnieniem nadajników nie dochodzi do przeniesienia na klientów prawa do rozporządzania nadajnikami jak właściciel. Zatem nie mamy tu do czynienia z dostawą towarów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny nie można również stwierdzić, że bezpłatne udostępnianie nadajników stanowi świadczenie odrębnej usługi ze strony Wnioskodawcy. Przekazanie do używania nadajników klientom w czasie trwania umowy jest bowiem składnikiem usługi monitorowania świadczonej przez Wnioskodawcę, a wartość udostępnionego towaru znajduje odzwierciedlenie w wartości tej odpłatnej usługi. Z wniosku nie wynika ponadto aby udostępnienie nadajników wiązało się z zawarciem dodatkowej umowy pomiędzy stronami. Wnioskodawca przekazuje nieodpłatnie klientom omawiane urządzenia do użytkowania w celu zachęcenia klientów do korzystania z jego usługi i podpięcia systemu alarmowego do jego centrali monitorowania alarmów. Aby omawiana usługa monitorowania mogła być świadczona niezbędne jest zastosowanie nadajników. Bez tych urządzeń monitorowanie systemów alarmowych przez Wnioskodawcę byłoby niemożliwe. Zatem samo udostępnienie tych urządzeń klientom nie stanowi żadnej odrębnej usługi, a jest jedynie elementem usługi monitorowania.

Biorąc zatem pod uwagę przestawiony opis stanu faktycznego oraz powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, że nieodpłatne udostępnienie klientom nadajników radiowych i GSM w ramach świadczonej usługi monitorowania systemów alarmowych nie stanowi odrębnej usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ani dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 cyt. ustawy i nie wywołuje dla Wnioskodawcy skutków w podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...