• Interpretacja indywidualn...
  18.05.2024

IP-PP2-443-346/07-2/PW

Interpretacja indywidualna
z dnia 24 października 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 526 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Akademii Technicznej przedstawione we wniosku z dnia 26.09.2007r. (data wpływu 28.09.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług naukowo-badawczych - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 28.09.2007r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług naukowo-badawczych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Konsorcjum, którego liderem jest Akademia Techniczna, realizuje projekty badawcze, które są zamawiane i finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Strona, decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Nr X otrzymała środki finansowe na realizację projektu badawczego zamawianego nr X pt. „x” pod warunkiem podpisania umowy, której projekt załączono do decyzji. Środki finansowe na realizację projektu w kwocie 16.000.000 zł przekazywane na podstawie w/w decyzji przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego będą rozdysponowane przez Akademię Techniczną do członków Konsorcjum (Instytut Telekomunikacji z X, Politechnika X, Politechnika Y). Z projektu umowy wynika, że Minister NiSW występuje wyłącznie jako strona finansująca projekt, natomiast wyniki prac nie będą stanowiły własności MNiSW , jak również Minister nie będzie zarządzał prawami do wykorzystania wyników tych prac.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy usługa polegająca na realizacji projektu badawczego zamawianego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ponieważ wnioskodawca realizować będzie projekt badawczy jedynie finansowany przez MNiSW nie można mówić tu o świadczeniu na rzecz osoby fizycznej, czy osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, a co za tym idzie o świadczeniu usługi jako czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W rezultacie wnioskodawca uważa, że otrzymane na realizację projektu badawczego środki finansowe nie powinny być obciążone koniecznością naliczenia i odprowadzenia od nich podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o których mowa w tym przepisie, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy, co wynika z brzmienia art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej, zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji, świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zatem przez pojęcie świadczenie, zdefiniowane w art. 8 ust. 1 ww. ustawy należy rozumieć każde zachowanie się na rzecz innej osoby. Świadczenie, o którym mowa powyżej zakłada istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą, konsumentem). Zatem w pojęciu świadczenia na rzecz, mieszczą się świadczenia na rzecz podmiotów i osób trzecich.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Podatnik, jako Kierownik projektu realizuje projekty naukowo-badawcze zamawiane i finansowane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z publicznych środków krajowych, których efekty przeznaczone są na wewnętrzne potrzeby jednostki. Minister występuje wyłącznie jako strona finansująca projekt, wyniki prac naukowo-badawczych nie będą stanowiły własności Ministra, jak również Minister nie będzie zarządzał prawami do wykorzystania wyników tych prac. Minister nie będzie też występował w charakterze odbiorcy usług, zatem uznać należy, iż wykonywane czynności nie stanowią usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT i nie podlegają przepisom ustawy o VAT, a tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...