• Postanowienie o zakresie ...
  07.10.2024

US.III/VAT/443/11/2006

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 31 maja 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 526 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

1. Czy sprzedaż działek wraz z budynkami wybudowanymi w latach siedemdziesiątych będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usłu ?

2. Czy sprzedaż działek niezabudowanych będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 15, art. 29 ust. 5, art. 41 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 07.03.2006 r. wniosku dotyczącym opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy gruntów niezabudowanych oraz zwolnienia od podatku dostawy działek, na których zlokalizowane są budynki.

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę

Gmina Miasto jest właścicielem nieruchomości oznaczonych numerami działek: (...) o łącznej powierzchni (...) ha. Nieruchomości oznaczone numerami działek: (...) są zabudowane dwoma murowanymi budynkami magazynowymi o powierzchniach: (...) usytuowanymi na części nieruchomości. Budynki te, zgodnie z opinią rzeczoznawcy majątkowego, zostały zbudowane w latach siedemdziesiątych i nie były remontowane.Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania miasta wymieniona nieruchomość znajduje się w obszarze oznaczonym symbolem 3.4 PU o funkcji produkcyjno - usługowej.

Wobec podjęcia Uchwały o sprzedaży nieruchomości (jako całego kompleksu) Prezydent Miasta wnosi o wydanie interpretacji, co podlega opodatkowaniu, a co podlega zwolnieniu od podatku oraz od których działek i jakiej powierzeni podatek VAT winien być naliczony.

Wg pytającego podatek od towarów i usług winien być naliczony od gruntów niezabudowanych, tj. działek nr nr: (...) natomiast zwolnieniem od podatku winny być objęte budynki oraz grunty, na których zlokalizowane są budynki, tj. działki o nr nr: (...).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary (art. 2 pkt 6 ww. ustawy) rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Stawka podatku co do zasady wynosi 22% - art. 41 ust. 1 ustawy.

Przepisy ustawy w art. 43 ust. 1 pkt 2 przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane (ust. 2 pkt 1) rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Zgodnie z postanowieniami ust. 6 tegoż artykułu, zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 , nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Przepis art. 43 ust. 2 pkt 2 wyłącza z kategorii towarów używanych grunty.

Stawka podatku od towarów i usług przy sprzedaży gruntu zależy od tego, jaką stawką opodatkowana jest dostawa budynków lub budowli trwale związanych z gruntem. Związane jest to z przepisem art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego wynika, że w przypadku dostawy budynków, budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Przepis ten powoduje, że - co do zasady- grunt podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku VAT, jaką opodatkowane są sprzedawane budynki.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż budynki znajdujące się na działkach o nr nr: (...) są towarami używanymi w rozumieniu przepisu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i w związku z tym dostawa tych budynków jak również cały grunt (tj. wyżej wymienione działki) korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, natomiast dostawa gruntów niezabudowanych, tj. działek o nr nr: (...) będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem na ogólnych zasadach.

Reasumując należy stwierdzić, iż stanowisko zaprezentowane w zapytaniu jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...