• Decyzja o zakresie stosow...
  05.07.2024

PP-1.8-443-74/06/D

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 15 marca 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 526 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy zwracana Gminie zwaloryzowana bonifikata udzielona od ceny sprzedaży lokalu oraz związanego z nim udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie działając na podstawie art. 14 b §5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po ocenie postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kamieniu Pomorskim z dnia 4 stycznia 2006 r., znak: PP/443-24/05, w którym podatnikowi udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zmienia to postanowienie i uznaje, iż nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zwrot zwaloryzowanej bonifikaty udzielonej od pierwszej opłaty za oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste wniesionej przed wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Podatnik złożył w dniu 10 października 2005 r. w Urzędzie Skarbowym w Kamieniu Pomorskim wniosek (uzupełniony pismem złożonym dnia 13 października 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W przedmiotowym wniosku Strona wskazała, iż w dniu 30 kwietnia 2003 r. tj. przed wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zbyła na rzecz osoby fizycznej używany lokal mieszkalny wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Cenę zbycia nieruchomości - zarówno lokalu jak i pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego pomniejszono o udzieloną przez Radę Gminy bonifikatę.

Udzielona bonifikata podlega zwrotowi w przypadku zaistnienia sytuacji wskazanej w art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm. )

W związku z wystąpieniem jednej z okoliczności wskazanych w ww. przepisie, a mianowicie powtórnym zbyciem przez nabywcę nieruchomości, wystąpił obowiązek zwrotu udzielonej przez Gminę bonifikaty po jej waloryzacji.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy zwracana Gminie zwaloryzowana bonifikata udzielona od ceny sprzedaży lokalu oraz związanego z nim udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług zwracana Gminie bonifikata nie podlega opodatkowaniu ze względu na to, że dotyczy nieruchomości zabudowanej budynkiem używanym, wraz z którym zwolnieniu podlega wartość zbywanego gruntu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kamieniu Pomorskim postanowieniem z dnia 4 stycznia 2006 r., znak: PP/443-24/05 uznał stanowisko podatnika za niezgodne z prawem.

W jego uzasadnieniu stwierdził m.in., iż oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu, nie jest dostawą , zatem uznać należy, iż jest świadczeniem usług w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22% zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy

Mając powyższe na uwadze organ podatkowy stwierdził, że zwracana Gminie bonifikata w części dotyczącej pierwszej opłaty za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste, której obowiązek zwrotu powstał po 1 maja 2004 r. również podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przy zastosowaniu stawki podstawowej tj. 22%.

Po zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym, w szczególności z wydanym postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kamieniu Pomorskim z dnia 4 stycznia 2006 r., co do jego zgodności z obowiązującymi przepisami prawa, Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie na podstawie art. 165 § 1 i § 2 w związku z art. 14 b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanowieniem znak: PP-1.8-443-74/06/P wszczął postępowanie w celu jego zmiany.

Udzielona interpretacja w postaci postanowienia w sposób rażący narusza przepisy podatku od towarów i usług , a wynika to z następujących przesłanek:

Istotą w rozpatrywanej sprawie jest rozstrzygnięcie czy zwrot udzielonej , przed wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług, przez Gminę bonifikaty w części dotyczącej pierwszej opłaty za użytkowanie wieczyste podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie więc nieruchomości w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, stąd uznać należy, iż jest to świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 powołanej ustawy.

W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.

Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz.93 ) oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r., Nr 46, poz. 543 ze zm.). Zgodnie z art. 232 Kodeksu cywilnego, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miast i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także gminy lub ich związków, mogą być oddane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym.

Oddanie w użytkowanie wieczyste ma charakter odpłatny , gdyż użytkownik wieczysty w myśl art. 238 Kodeksu cywilnego uiszcza opłatę roczną przez cały czas trwania swego prawa.

Mając na uwadze specyfikę instytucji użytkowania wieczystego, a także specyfikę opłat pobieranych z tytułu użytkowania wieczystego, należy uznać, że jedynie opłaty wniesione przed wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r., tj. 1 maja 2004 r. nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż nabycie przedmiotowego prawa użytkowania wieczystego gruntu miało miejsce przed wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r., a zatem dokonana w dniu 30 kwietnia 2003 r., pierwsza opłata nie była objęta podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 73 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami w wypadkach, o których mowa w art. 68 ust. 1 pkt 1-6 i pkt 8 właściwy organ może udzielić, za zgodą odpowiednio wojewody albo rady lub sejmiku, bonifikaty od pierwszej opłaty i opłat rocznych ustalonych zgodnie z art. 72 ust. 2 i 3 pkt 1-4 ustawy.

Stosownie do art. 74 ust. 5 ww. ustawy pierwsza opłata za oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste jest określona w umowie ustanawiającej prawo użytkowania wieczystego w takiej wysokości, jaką winien wnieść nabywca prawa, a więc z ewentualną bonifikatą. Bonifikata to zniżka od ustalonej ceny. Tak jak przy ustalaniu ceny towaru przy sprzedaży, która jest pieniężnym odzwierciedleniem wartości rzeczy, tak cena jaką ma uiścić nabywca winna już uwzględniać bonifikatę. Zatem należy stwierdzić , iż zniżka (bonifikata) udzielana jest od ustalonej wcześniej wartości świadczenia.

W związku z faktem, iż pierwsza opłata z tytułu użytkowania wieczystego została ustalona w okresie, kiedy nie podlegała w ogóle opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zatem i udzielona bonifikata pozostawała poza regulacją obowiązującej wówczas ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

W świetle powyższego, zwracana Gminie zwaloryzowana bonifikata dotycząca pierwszej opłaty za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie stwierdza jednocześnie, że w pozostałym zakresie postanowienie znak: PP/443-24/05 z dnia 4 stycznia 2006 r. wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kamieniu Pomorskim jest prawidłowe i nie wnosi zastrzeżeń.

Mając na uwadze stan faktyczny i prawny obowiązujący w dniu wydania przedmiotowego postanowienia, tj. 4 stycznia 2006 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie orzeka, jak w sentencji decyzji.

Stosownie do art. 220 §1 ustawy Ordynacja podatkowa od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania. Odwołanie na podstawie art. 221 oraz 223 §2 Ordynacji podatkowej, wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie i powinno spełniać wymogi określone w art. 222 Ordynacji podatkowej.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...