• Decyzja o zakresie stosow...
  20.09.2024

PP/4407-005-76/05

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 9 listopada 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 526 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

- dotyczy rozliczenia sprzedaży dokonanej w imieniu firmy holenderskiej oraz stawki podatku od towarów i usług właściwej dla usług ubezpieczeniowych, składowania, pośrednictwa w sprzedaży i obsługi prawnej świadczonej na rzecz firmy holenderskiej.

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 29.08.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 19.08.2005 r., znak: US IV/I/443-83/05, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w przedmiocie rozliczenia sprzedaży dokonanej w imieniu firmy holenderskiej oraz stawki podatku od towarów i usług właściwej dla usług ubezpieczeniowych, składowania, pośrednictwa w sprzedaży i obsługi prawnej świadczonej na rzecz firmy holenderskiej

- postanawia zmienić przedmiotowe postanowienie.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 Ordynacji podatkowej, uznał za nieprawidłowe stanowisko Strony dotyczące:

1. wystawienia faktury dokumentującej dokonanie sprzedaży w imieniu firmy holenderskiej oraz,

2. stawki podatku od towarów i usług właściwej dla usług ubezpieczeniowych, składowania, pośrednictwa i obsługi prawnej świadczonych na rzecz firmy holenderskiej.

W złożonym zażaleniu Strona podnosi, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie nie ustosunkował się merytorycznie do zadanych pytań. Wskazuje, że organ podatkowy nie podzielił jej poglądów zawartych w piśmie z dnia 30.06.2005 r. Twierdzi, że powoływane w ww. postanowieniu przepisy nie znajdują uzasadnienia. Strona ponownie zapytuje w jaki sposób powinna rozliczyć transakcję przeprowadzoną zgodnie z przepisem art. 551 § 2 Kodeksu cywilnego.

Ponadto, uważa, że odpowiedź na drugie pytanie jest mało przejrzysta.

Strona podkreśla, iż nie świadczy usług ubezpieczeniowych oraz obsługi prawnej na rzecz firmy holenderskiej, a jedynie zamierza obciążyć ją poniesionymi kosztami związanymi z zaistniałą sytuacją.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie rozpatrując przedmiotowe zażalenie zważył, co następuje.

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że w lutym 2002 r. Strona dokonała eksportu maszyny, której nabywcą była firma holenderska, a miejscem dostawy Rosja. W czerwcu 2004 r., w ramach procedury uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń, przywieziono przedmiotową maszynę na teren Polski w celu dokonania naprawy gwarancyjnej. Naprawa została zakończona w grudniu 2004 r. i maszyna jest wolna od wad. Jednak firma holenderska, pomimo kilkukrotnych wezwań odmawia jej odbioru i żąda zwrotu gotówki. W celu uniknięcia ponoszenia dalszych kosztów Strona zamierza sprzedać ww. maszynę, zgodnie z art. 551 § 2 Kodeksu cywilnego, na rachunek firmy holenderskiej poza Unię Europejską.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów rozumie się, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast przez świadczenie usług, zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Tak więc, w świetle powyższych przepisów, w związku ze sprzedażą maszyny na rachunek kupującego (w tym przypadku - firmy holenderskiej), na podstawie przepisu art. 551 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), Strona nie dokona dostawy towarów, a jedynie będzie świadczyć usługi pośrednictwa.

Koszty poniesione przez Stronę w trakcie realizacji tej transakcji obejmują koszty usług ubezpieczeniowych, składowania, pośrednictwa i obsługi prawnej. Strona nabyła ww. usługi związane z przedsięwzięciem i obciąży za nie firmę holenderską.

Zatem, jeżeli Strona będzie odpłatnie świadczyć usługi pośrednictwa na terytorium kraju, to stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 41 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r., czynność ta będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.

Ponadto, zgodnie z art. 106 cytowanej ustawy, Strona powinna wystawić fakturę potwierdzającą dokonanie świadczenia usługi pośrednictwa. Z przepisów § 9 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), wynika co przynajmniej powinna zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży. Strona powinna wykazać w wystawionej fakturze koszty incydentalne faktycznie przez nią poniesione w związku przedmiotową transakcją. Przez koszty incydentalne rozumieć należy koszty poniesione w trakcie realizacji przedsięwzięcia.

Z powyższych przepisów wynika, że brak jest przeszkód prawnych i faktycznych do tego, by sporządzić fakturę w tylu egzemplarzach ile jest podmiotów transakcji, jednak tylko jeden egzemplarz może zostać oznaczony jako ORYGINAŁ. Natomiast dowodem na dokonanie sprzedaży towaru jest już sama umowa cywilnoprawna.

Reasumując, w świetle powołanych regulacji prawnych oraz przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego należy stwierdzić, że zarówno stanowisko Strony, jak i Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie jest błędne.

Mając na uwadze wszystkie aspekty przedmiotowej sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie orzekł jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w toku postępowania administracyjnego.

Na niniejszą decyzje Stronie przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...