• Postanowienie o zakresie ...
  22.05.2024

US40/VAT/I/2134/2005/ADB

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 7 listopada 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 526 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy czynności wykonywane na zlecenie organów państwowych - Sądów, Prokuratur, Policji przez biegłych sądowych - podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn.zm.), art.5 ust.1, art.15 ust. 1 i 2 oraz ust.3 pkt 3, art.113 ust.1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn.zm.), § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U z 2005r. Nr 95, poz.798), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.09.2005r (wpłynęło 04.10.2005r) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (dotyczącej podatku od towarów i usług), uzupełnionego pismem z dnia 20.10.2005r (data wpływu 24.10.2005r), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania czynności wykonywanych jako biegły sądowy na zlecenie organów procesowych za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 04.10.2005r Strona złożyła wniosek z dnia 30.09.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług. Wniosek ten został uzupełniony pismem z dnia 20.10.2005r (data wpływu 24.10.2005r).

Z przedmiotowych pism wynika:

Stan faktyczny

Wnioskodawca jest ustanowionym biegłym sądowym z zakresu kryminalistycznych badań dokumentów. Opinie swoje wykonuje wyłącznie na zlecenia organów procesowych.

Zapytanie

Czy czynności wykonywane na zlecenie organów państwowych - Sądów, Prokuratur, Policji przez biegłych sądowych - podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Stanowisko wnioskodawcy

Zdaniem Strony:

-za opinie te odpowiedzialność ponosi organ procesowy,

-wydawanie opinii nie jest odpłatnym świadczeniem usług, gdyż wynagrodzenie biegłego nie jest ceną wykonanej usługi,

-czynności związane z wydawaniem opinii nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, albowiem przeprowadzane opinie wykonywane są na użytek postępowań przygotowawczych i sądowych,nie podlegają więc ustawie o podatku od towarów i usług, a więc nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za nieprawidłowe.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Zgodnie z przepisem zawartym w art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

-odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

-eksport towarów,

-import towarów,

-wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

-wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art.15 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn.zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z przepisem zawartym w art.15 ust.2 ww. ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Uwzględniając powyższą definicję należy stwierdzić, że obejmuje ona swoim zakresem czynności wykonywane przez biegłych sądowych na rzecz organów procesowych.

Czynności te nie podlegają też wyłączeniu z zakresu działania ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług z uwagi na brzmienie art.15 ust.3 pkt 3 tej ustawy. W świetle tego przepisu za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt 2 - 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

W przypadku biegłych sądowych nie można uznać, że za wykonywane przez nich czynności w trakcie postępowania procesowego odpowiedzialność bierze na siebie organ zlecający. Podkreślić bowiem należy, że biegłym sądowym może być ustanowiona osoba, która posiada teoretyczne i praktyczne wiadomości specjalne w danej dziedzinie. Opinia wydana przez biegłego jest ewentualnie dowodem w postępowaniu sądowym, a nie usługą, której bezpośrednim odbiorcą jest uczestnik postępowania. Oznacza to, że nie ma w takim przypadku tożsamości czynności podmiotu zlecającego wykonanie czynności i podmiotu realizującego zlecenie. Nie można zatem mówić o spełnieniu warunku odpowiedzialności zlecającego wykonanie konkretnych czynności przez biegłego.

Organ podatkowy nie podziela stanowiska podatnika, iż wykonywanie przedmiotowych czynności - wydawania opinii nie stanowi odpłatnego świadczenia usług oraz że czynności te nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznych umów.Za wykonanie opinii biegły otrzymuje wynagrodzenie, które stanowi odpłatność za wykonaną czynność. Sam zaś fakt, iż czynności te wykonywane są na zlecenie organów procesowych świadczy o tym, iż stanowią one czynność mogącą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, gdyż wykonywane są na podstawie zlecenia, czyli umowy, zawartej zgodnie z przepisami prawa.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stoi na stanowisku, że brak jest podstaw prawnych do wyłączenia z zakresu ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług czynności wykonywanych przez biegłego na rzecz organów procesowych.

Ponadto należy wskazać, iż podatnik świadczy usługi biegłego sądowego czyli osoby powołanej przez sąd do wydania opinii w zakresie posiadanych wiadomości fachowych. Oznacza to, że podatnik pełni funkcję rzeczoznawcy czyli specjalisty do wydawania orzeczenia lub opinii w sprawach spornych, wchodzących w zakres jego kwalifikacji zawodowych.

Powyższe oznacza, iż podatnik świadcząc usługi rzeczoznawstwa czyli biegłości - wynikającej z dobrej znajomości przedmiotu - w wydawaniu orzeczeń z zakresu kryminalistycznych badań dokumentów, nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego określonego w przepisach art.113 ust.1 i 9 ustawy z 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług .Zgodnie z zapisem art.113 ust.1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. W myśl art.113 ust.9 ww. ustawy - podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art.5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust.1 lub w ust.8.

Zgodnie natomiast z przepisem zawartym w § 28 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z 25.05.2005r określono listę towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku, określone w art.113 ust.1 i 9. W poz.37 tabeli, stanowiącej załącznik do rozporządzenia, wymienione są usługi: rzeczoznawstwa, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

Reasumując, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola - w przedmiotowej sprawie - czynności świadczone przez wnioskodawcę - jako biegłego sądowego - na zlecenie organów procesowych - podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zaś wnioskodawca powinien zarejestrować się jako podatnik podatku od towarów i usług, gdyż nie obowiązują go zwolnienia podmiotowe jak i przedmiotowe.

P O U C Z E N I E

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...