• Informacja o zakresie sto...
  28.06.2024

PP/443-86/04

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 8 listopada 2004

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 44 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Stan faktyczny przedstawiony przez Jednostkę : Gmina... realizuje dwie inwestycje z udziałem środków finansowych programu SAPARD:1.Budowa parkingu w miejscowości ... przy ul.... wraz z dojściem pieszym od ulicy .... Parking będzie bezpłatny. Inwestycja nie będzie związana ze sprzedażą opodatkowaną. 2.Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków w Gminie ..., realizowana przy udziale finansowym mieszkańców. Na wkład finansowy mieszkańców gmina wystawia faktury VAT - zgodnie z zawartymi umowami, stosując 7% stawkę podatku od towarów i usług. Po zakończeniu inwestycji gmina nie będzie ponosić żadnych kosztów związanych z bieżącą eksploatacja oczyszczalni, jednakże przydomowe oczyszczalnie ścieków zostaną przekazane użytkownikom odrębnymi umowami użyczenia. Umowy o dofinansowanie z programu SAPARD zostały w obu przypadkach zawarte 30.06.2004r. Gmina zwraca się z wnioskiem o wyjaśnienie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z ww. inwestycjami.

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54 poz.535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego zawartego w towarach i usługach, które zostały przez niego zakupione jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów i usług a podatkiem należnym z tytułu wykonywanej przez podatnika działalności opodatkowanej, przy czym związek ten winien mieć charakter bezpośredni oraz bezsporny. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony jeżeli jest on związany z czynnościami opodatkowanymi sensu stricto tzn. takim, które generują podatek należny u podatnika dokonującego zakupu.

Gmina ... jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Ad.1Budowa parkingu dla samochodów osobowych nie jest i nie będzie związana z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług - nie przysługuje więc podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Gmina nie ma też możliwości wystąpienia z wnioskiem o zwrot podatku VAT w myśl § 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97 poz.970 z późn.zm.) z uwagi na fakt, iż umowa została zawarta 30.06.2004r. czyli po dniu 1 maja 2004r.

Jednostka nie ma także możliwości zaliczenia nie odliczonego podatku od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodu i skompensowania go w postaci zmniejszenia swoich zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż jako jednostka budżetowa jest zwolniona od podatku dochodowego na podstawie art.6 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U z 2000r. Nr 54 poz.654 z późn.zm.).

Uwzględniając powyższe tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, że w przypadku inwestycji w postaci budowy parkingu podatek od towarów i usług nie może być w jakikolwiek sposób odzyskany za pośrednictwem Urzędu Skarbowego.

Ad.2 Gmina prowadzi sprzedaż opodatkowaną, która jest związana z budową przydomowych oczyszczalni ścieków, przysługuje więc podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Uwzględniając powyższe tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, że w przypadku inwestycji w postaci budowy przydomowych oczyszczalni ścieków podatek naliczony może być odzyskany w systemie rozliczeń podatku od towarów i usług.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...