• Interpretacja indywidualn...
  24.04.2024

ILPP2/443-1620/10-3/AD

Interpretacja indywidualna
z dnia 31 grudnia 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 380 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2010 r. (data wpływu 1 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania w darowiźnie praw do lokalu –

jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 1 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania w darowiźnie praw do lokalu. Wniosek został uzupełniony w dniu 30 listopada 2010 r. o uiszczenie brakującej opłaty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od dnia 5 kwietnia 2004 r. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą– jest to kawiarnia.

Przychody z działalności w całości są to przychody opodatkowane podatkiem VAT oraz PIT.

Działalność gospodarczą Zainteresowana prowadzi w lokalu użytkowym, który jest jej własnością.

Lokal jako towar używany był nabyty w 2004 r. ze zwolnieniem od podatku VAT.

Nakłady na ulepszenie lokalu w kwocie przekraczającej 30% wartości początkowej lokalu, związane z odliczaniem podatku VAT, były poniesione w 2004 r. Później nakłady takie nie były ponoszone, jedynie drobne prace remontowe i naprawy.

Istnieją powody osobiste, dla których Wnioskodawczyni chciałaby przekazać połowę praw do własności lokalu w postaci darowizny swojej małoletniej córce, nad którą sprawuje opiekę. Chce to uczynić w zgodzie z przepisami – w tym oczywiście podatkowymi.

Lokal przez cały okres działaIności gospodarczej Zainteresowanej był wykorzystywany w całości do działalności opodatkowanej podatkiem VAT i PIT i tak pozostanie nadal – dopóki Wnioskodawczyni będzie sprawować opiekę nad córką.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym stanie faktycznym wystąpi konieczność zapłaty podatku VAT z tytułu takiego sposobu przekazania połowy praw do lokalu na rzecz małoletniej córki...

Zdaniem Wnioskodawczyni, darowizna którą chcę przekazać korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10. Dodatkowo za zwolnieniem przemawia to, że przy nabyciu lokalu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT oraz to, że jedyna modernizacja była przeprowadzona w 2004 r., a więc w stanie ulepszonym lokal jest wykorzystywany do działalności opodatkowanej już ponad pięć lat.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 2 pkt 6 ustawy stanowi, iż przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z analizy powołanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, co do zasady, odpłatna dostawa towarów (rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem jednak, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Z opisu sprawy wynika, że od dnia 5 kwietnia 2004 r. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą – kawiarnię. Przychody z działalności w całości są to przychody opodatkowane podatkiem VAT oraz PIT. Działalność gospodarczą Zainteresowana prowadzi w lokalu użytkowym który jest jej własnością.

Lokal jako towar używany był nabyty w 2004 r. ze zwolnieniem od VAT. Nakłady na ulepszenie lokalu w kwocie przekraczającej 30% wartości początkowej lokalu, związane z odliczaniem podatku VAT, były poniesione w 2004 r. Później nakłady takie nie były ponoszone, jedynie drobne prace remontowe i naprawy. Lokal przez cały okres działaIności gospodarczej Zainteresowanej był wykorzystywany w całości do działalności opodatkowanej podatkiem VAT i PIT i tak pozostanie nadal – dopóki Wnioskodawczyni będzie sprawować opiekę nad córką.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić (co zresztą Zainteresowana zaznaczyła we własnym stanowisku), że Wnioskodawczyni przy nabyciu lokalu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, bowiem transakcja zbycia tego lokalu na rzecz Zainteresowanej korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Zatem, darowizna przedmiotowej nieruchomości, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przedstawionych okolicznościach nie została bowiem spełniona przesłanka art. 7 ust. 2 ustawy dotycząca istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego przy jej nabyciu. Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego wyklucza możliwość uznania czynności darowizny za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu.

Wobec powyższego, transakcja przekazania połowy praw do lokalu na rzecz małoletniej córki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stanowisko Zainteresowanej tut. Organ uznał za prawidłowe, jednakże z uwagi na zastosowanie innych przepisów prawa niż przez nią wskazane oraz inną argumentację.

Tutejszy Organ informuje ponadto, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanej. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Dotyczy to w szczególności kwestii obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego w związku dokonanym ulepszeniem nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w dniu 23 grudnia 2010 r. zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB1/415-1103/10-3/TW.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...