IPPP1/443-71/07-5/GD
Interpretacja indywidualna
z dnia 21 listopada 2007
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
W odpowiedzi na wezwanie Pana z dnia 21.10.2007r. (data wpływu 24.10.2007r. ) do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę indywidualnej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 10.10.2007r. znak IPPP1/443-71/07-2/GD, złożone na podstawie art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów wyjaśnia, co następuje.
W wyniku ponownej analizy sprawy, z uwzględnieniem zarzutów przytoczonych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, znaleziono podstawy do zmiany w/w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Treść zarzutów zawartych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa.
W dniu 24.10.2007r. wpłynęło pismo Pana Jerzego K wzywające Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie do usunięcia naruszenia prawa w związku z wydaniem interpretacji indywidualnej z dnia 10.10.2007r., znak IPPP1/443-71/07-2/GD.
W przedmiotowym wezwaniu Podatnik podnosi, że Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydając interpretację z dnia 10.10.2007r., znak IPPP1/443-71/07-2/GD nie uwzględnił w pełni następujących przesłanek:
zakresem ustawy o podatku od towarów i usług nie jest objęta dostawa działek budowlanych, realizowana przez osoby fizyczne, działek stanowiących majątek osobisty osób dokonujących ich dostawy ( wnioskodawca spełnia ten warunek ),
działalność gospodarcza, którą wnioskodawca w momencie zakupu gruntu zamierzał w przyszłości podjąć dotyczyła usług hotelarskich i gastronomicznych,
wnioskodawca nigdy nie zamierzał prowadzić działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami,
zakupiony grunt nie był wykorzystywany w celach zarobkowych,
od momentu zakupu do chwili sprzedaży, grunt pozostaje majątkiem osobistym wnioskodawcy,
zdaniem Wnioskodawcy jest oczywiste, że w chwili sprzedaży gruntu nie jest on przedmiotem i nie ma związku z działalnością gospodarczą, zamiar sformułowany w momencie zakupu gruntu jest bez znaczenia.
Transakcja zbycia przedmiotowej nieruchomości nie wykazuje cech działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług i nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Uznanie stanowiska Wnioskodawcy za nieprawidłowe wyłącznie z powodu zapisu w umowie kupna gruntu „na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej „ pomimo, że zapis ten nie odpowiada faktom ani w dniu zakupu, ani w dniu sprzedaży tej działki zdaniem Pana Jerzego K jest wyraźnym naruszeniem prawa.
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:
odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
eksport towarów;
import towarów;
wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W myśl art. 2 pkt 6 towary to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności ( art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ). Zgodnie z art. 15 ust. 2 powoływanej wyżej ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W myśl powołanych wyżej przepisów, podatnikiem podatku od towarów i usług jest osoba prawna, jednostka niemająca osobowości prawnej, osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel oraz rezultat tej działalności. Działalność gospodarcza w rozumieniu wyżej wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym także podmioty, które pozyskują zasoby naturalne oraz rolników, a także osób wykonujących wolne zawody, również w sytuacji gdy dana czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach, które wskazują na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje także czynności, które polegają na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Aby stać się podatnikiem podatku od towarów i usług wystarczy wykonać czynność, o których mowa wyżej w okolicznościach, które wskazują na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy. Sama częstotliwość wykonania tej czynności nie ma znaczenia, istotnym jest istnienie okoliczności, które wskazują na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy.
Z przedstawionego w złożonym wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 12.07.2007r. opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w dniu 07.12.2005r zakupił od Miasta K niezabudowaną działkę gruntu oraz udział 18/10000 w działce gruntu stanowiącej drogę wewnętrzną, dojazdową do nabytej nieruchomości.
Nabyta przez Wnioskodawcę działka według studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta K jest przeznaczona pod zabudowę pensjonatową. Podatnik nabył przedmiotową nieruchomość „za fundusze pochodzące z majątku osobistego do majątku osobistego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej” - zapis taki został umieszczony w akcie notarialnym nabycia przedmiotowej nieruchomości. Nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawcę właśnie w ten sposób bo zamierzał on na zakupionej działce wybudować pensjonat, osiedlić się w RP i prowadzić działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług hotelarskich i gastronomicznych. Wnioskodawca nie zamierzał prowadzić działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. W chwili nabywania gruntu Podatnik nie prowadził działalności gospodarczej, ale posiadał taki zamiar, dlatego też nieruchomość została nabyta „na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej”. Nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawcę jako osobę fizyczną. Zapis w akcie notarialnym „…nabywa nieruchomość na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej” był zabezpieczeniem w przypadku zarejestrowania w przyszłości działalności gospodarczej. Zgodnie z oświadczeniem Podatnik nabył przedmiotową nieruchomość na potrzeby działalności gospodarczej, ale takiej działalności nie prowadził. Zapis w akcie notarialnym „na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej” nie nakładał na Podatnika obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej. Podatek VAT, który został określony w cenie nabycia działki gruntu nie został w żaden sposób przez Podatnika odliczony, nie zaistniała potencjalna możliwość dokonywania przedmiotowych odliczeń. Przedmiotowa nieruchomość od chwili zakupu do dnia sprzedaży stanowi majątek osobisty Podatnika i nigdy nie była wykorzystana do celów zarobkowych.
Okoliczności podane przez Podatnika w w/w pismach nie spełniają przesłanek, które pozwalałyby na uznanie opisanych przez Pana Jerzego K czynności za wykonywane przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Sprzedaż nieruchomości wchodzącej w skład majątku osobistego Pana Jerzego K nie może być uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Uwzględniając powyższe przedmiotowa nieruchomość stanowi majątek osobisty Podatnika i jej sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Na zmienioną niniejszym aktem pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie z dnia 10.10.2007r. znak IPPP1/443-71/07-2/GD stronie przysługuje prawo wniesienia skargi z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenie niniejszej odpowiedzi (art. 53 § 2 ww. ustawy) za pośrednictwem organu, który wydał interpretację (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.