• Postanowienie o zakresie ...
  01.11.2024

PP 443/1/140/142/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 10 sierpnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 938 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Z przedmiotowego wniosku wynika, że Podatnik jest jednostką powołaną przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu do kształcenia w zakresie wyższych studiów zawodowych i magisterskich (PKWiU 80). Ponadto uzyskuje dodatkowe przychody z podnajmu, które w całości przeznacza na prowadzenie działalności statutowej. Działalność statutowa jest zwolniona z podatku VAT, natomiast działalność z podnajmu jest opodatkowana 22% stawką podatku. Obecnie podatnik planuje dokonać sprzedaży działki gruntowej niezabudowanej oraz działki gruntowej zabudowanej. W przypadku dostawy działki gruntowej zabudowanej, jest to grunt zabudowany niedokończonym budynkiem o funkcjach niemieszkalnych (grunt posiada przeznaczenie budowlane pod usługi). Budynek ten znajduje się w stanie surowym otwartym, jego budowę przerwano w latach osiemdziesiątych. Budynek nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W trakcie jego posiadania podatnik nie poniósł wydatków na jego ulepszenie, które stanowiłyby co najmniej 30 % wartości początkowej. W tej sytuacji nie mieliście prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przedmiotowe nieruchomości nie były wykorzystywane w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Natomiast w przypadku dostawy działki gruntowej niezabudowanej, grunt ten posiada przeznaczenie budowlane pod usługi.

W związku z powyższym podatnik ma wątpliwości, czy dokonanie przez Uczelnię, jako podatnika prowadzącego działalności statutową, jednorazowej sprzedaży gruntu, wymaga naliczenia na fakturze sprzedaży 22% podatku VAT. Zdaniem podatnika nie powstaje w tym przypadku obowiązek opodatkowania przedmiotowej transakcji 22 % stawką podatku VAT.

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2. eksport towarów;

3. import towarów;

4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zatem od 1 maja 2004 r. grunt jest towarem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Odpłatna dostawa gruntu podlega opodatkowaniu VAT jeśli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej.

W oparciu o art. 15 ust. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W oparciu o ust. 2 cyt. art. działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionej przez podatnika sytuacji wynika, iż prowadzi on działalność gospodarczą zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy. W zakresie prowadzonej działalności świadczy zarówno usługi zwolnione (edukacja w zakresie szkolnictwa wyższego) jak i opodatkowane podatkiem od towarów i usług (podnajem). W przypadku dokonania przez podatnika podatku od towarów i usług jednorazowej sprzedaży gruntu nabytego na potrzeby tejże działalności, dostawa ta będzie przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z przedstawionym przez Państwa stanem faktycznym przedmiotowa sprzedaż dotyczy działki gruntowej zabudowanej oraz działki gruntowej niezabudowanej.

W przypadku dostawy działki gruntowej zabudowanej, jest to grunt zabudowany niedokończonym budynkiem o funkcjach niemieszkalnych. Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W tej sytuacji przedmiotowa sprzedaż budynku wraz z gruntem będzie opodatkowana 22% stawką podatku od towarów i usług zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy. Dostawa tego budynku nie będzie mogła skorzystać z przedmiotowego zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, albowiem budynek ten nie spełnia wymogów definicji "towaru używanego" określonej w art. 43 ust. 2 ustawy., gdyż jego budowa nie została ukończona.

W przypadku dostawy działki gruntowej niezabudowanej przeznaczonej pod zabudowę, czynność ta podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku zgodnie z powołanym powyżej art. 41 ust. ustawy.

Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska podatnika, iż dokonując jednorazowej sprzedaży gruntu nie jest obowiązany naliczyć podatku w wysokości 22%.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...