• Postanowienie o zakresie ...
  14.11.2024

PP1-443-23/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 8 lipca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 938 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy opisane postępowanie w zakresie prowadzenia ewidencji, dokumentacji i rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług jest prawidłowe w świetle obowiązujących przepisów.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22 kwietnia 2005 r. (data wpływu do organu podatkowego 26 kwietnia 2005 r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od towarów i usług,

- postanawiam uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 22 kwietnia 2005 r. wystąpił Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jest Pan właścicielem w części ułamkowej nieruchomości położonej w ... przy ul. .... Nieruchomość tą wynajmuje Pan na cele użytkowe. W zakresie usług najmu nie jest Pan podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, a jako współwłaściciel czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, składającym deklaracje dla podatku od towarów i usług VAT-7. Faktury z tytułu świadczenia usług najmu wystawiane są przez jednego z właścicieli , a następnie na każdego z współwłaścicieli wystawiane są refaktury w części odpowiadającej udziałowi we współwłasności.

Ponadto wskazuje Pan, iż każdy z właścicieli prowadzi odrębne ewidencje dla potrzeb sporządzenia deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7. Jednocześnie twierdzi Pan, iż faktury z tytułu poniesionych zakupów wystawiane są na jednego z właścicieli, a odliczenie podatku VAT naliczonego z nich wynikającego następuje również zgodnie z udziałem we współwłasności. Podkreśla Pan, iż nie nastąpił fizyczny podział nieruchomości.

W przedmiotowym piśmie zwraca się Pan z pytaniem czy wyżej opisane postępowanie w zakresie prowadzenia ewidencji, dokumentacji i rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług jest prawidłowe w świetle obowiązujących przepisów.

Zdaniem Pana postępowanie to jest zgodne z przepisami prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do zapisu ust. 2 cyt. powyżej przepisu ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zatem w przypadku, gdy współwłaścicielami nieruchomości są osoby fizyczne, dla celów podatku od towarów i usług traktuje się ich w taki sam sposób jak inne osoby fizyczne będące podatnikami tego podatku.

Natomiast wynajem nieruchomości mieści się w pojęciu działalności gospodarczej wykonywanej w sposób ciągły dla celów zarobkowych, gdyż zawierane umowy najmu mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe.

Z kolei przepis art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT czynnemu (niekorzystającemu ze zwolnienia podmiotowego), o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem różnych wyłączeń tego odliczenia określonych przepisami ustawy o VAT i przepisów wykonawczych do tej ustawy), z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Ideą obniżenia podatku jest uniknięcie wielokrotnego opodatkowania tej samej wartości.

Faktury VAT wystawione na jednego z współwłaścicieli nieruchomości i dotyczące nabycia towarów i usług związanych z nieruchomością stanowiącą współwłasność stanowią podstawę do obniżenia przez każdego z właścicieli należnego podatku o odpowiadającą udziałowi we współwłasności część kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu.

Ponadto informuję, iż brak jest przeciwwskazań do tego, by fakturę VAT z tytułu wynajmu nieruchomości wystawił jeden ze współwłaścicieli, a następnie refakturował na pozostałych współwłaścicieli w części odpowiadającej każdemu z nich udziałowi we współwłasności kwotę należności (wartość netto i odpowiadającej jej części podatku należnego). Prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego dotyczą podatnika wykonującego czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Uregulowania dotyczące podatku od towarów i usług nie zawierają przepisów, na podstawie, których podatnik mógłby scedować na innego podatnika prawa i obowiązki w zakresie swoich zobowiązań podatkowych. Zatem każdego współwłaściciela indywidualnie dotyczą prawa i obowiązki wynikające z przepisów regulujących opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.

Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług ciąży na wykonawcy świadczenia, czyli na każdym współwłaścicielu osobno.

Ponadto zgodnie z zapisem art. 109 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138- dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Obowiązki ewidencyjne nałożone na podatników cyt. przepisem służą zatem prawidłowemu sporządzeniu deklaracji podatkowej w podatku od towarów i usług.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi. Ponadto informuje, że wniosek Pana w części dotyczącej podatku dochodowego został rozpatrzony postanowieniem z dnia 17 czerwca 2005 r., Nr PG-1-R-415-4/05.

Jednocześnie wskazuję, iż zgodnie z art. 14b § 1 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest dla Pana wiążąca. Jeżeli jednak zastosuje się Pan do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia. Interpretacja ta jest bowiem wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji o czym stanowi art. 14 § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...