• Decyzja o zakresie stosow...
  19.09.2024

PP-I-005/110/1/AKo/06

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 28 kwietnia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 341 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że Jednostka w dniu 9.03.2005r. zawarła umowę , w efekcie której została zobowiązana do wniesienia na rzecz kontrahenta zaliczki w wysokości 50% wartości usługi. W dniu 23.03.2005r. kwota zaliczki została przelana na wskazane w umowie konto bankowe. Kontrahent w związku z otrzymaną zaliczką wystawił fakturę VAT zaliczkową nr 423/2005r. z dnia 25.03.2005r., w treści której zaznaczył o częściowej zapłacie za usługę.. Na przedmiotowej fakturze zamieszczono odręczną informację o zapłaceniu zaliczki w kwocie 3.660zł. Po wykonaniu usługi kontrahent w dniu 07.11.2005r. wystawił fakturę VAT nr 1440/2005 na pozostałą wartość zakupionej usługi, przy czym w informacjach dodatkowych zawarta została adnotacja, iż zaliczkę w kwocie 3.660zł wpłacono na podstawie faktury VAT nr 423/2005 z dnia 25.03.2005r.

Zdaniem podatnika rozliczenie końcowe wykonanej usługi winno odzwierciedlać zakres i wartość całej usługi wykonanej zgodnie z umową. Jednostka wskazuje również, iż jej zdaniem przedstawione przez kontrahenta na fakturze końcowej rozliczenie zaliczki nie jest zgodne z § 14 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn.zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z 16 marca 2006 r., Nr PP443-8-2/06, którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie

Pismem z 2 stycznia 2006 r. Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie. Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że Jednostka w dniu 9.03.2005r. zawarła umowę , w efekcie której została zobowiązana do wniesienia na rzecz kontrahenta zaliczki w wysokości 50% wartości usługi. W dniu 23.03.2005r. kwota zaliczki została przelana na wskazane w umowie konto bankowe. Kontrahent w związku z otrzymaną zaliczką wystawił fakturę VAT zaliczkową nr 423/2005r. z dnia 25.03.2005r., w treści której zaznaczył o częściowej zapłacie za usługę. Na przedmiotowej fakturze zamieszczono odręczną informację o zapłaceniu zaliczki w kwocie 3.660zł. Po wykonaniu usługi kontrahent w dniu 07.11.2005r. wystawił fakturę VAT nr 1440/2005 na pozostałą wartość zakupionej usługi, przy czym w informacjach dodatkowych zawarta została adnotacja, iż zaliczkę w kwocie 3.660zł wpłacono na podstawie faktury VAT nr 423/2005 z dnia 25.03.2005r. Zdaniem podatnika rozliczenie końcowe wykonanej usługi winno odzwierciedlać zakres i wartość całej usługi wykonanej zgodnie z umową. Jednostka wskazuje również, iż jej zdaniem przedstawione przez kontrahenta na fakturze końcowej rozliczenie zaliczki nie jest zgodne z § 14 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

Postanowieniem z 16 marca 2006 r., Nr PP/443-8-2/06 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu uznał stanowisko Jednostki za nieprawidłowe. Zdaniem organu podatkowego I instancji kontrahent Jednostki prawidłowo wystawił fakturę VAT nr 423/2005 z 25.03.2005r. oraz fakturę nr 1440/2005 z dnia 07.11.2005r. dokumentujące wykonanie usługi wraz z otrzymaną przedpłatą.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zważył, co następuje:

Przepis § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) stanowi, iż zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT". W myśl § 14 ust. 1 w/w rozporządzenia jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności : przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust.2. Zgodnie z ust.2 ww. rozporządzenia fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę). Jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w § 9 i 11 - 13, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. Jeżeli faktury, o których mowa w ust.1 i 2 , obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym w § 13.W myśl treści § 14 ust. 3 faktura stwierdzająca pobranie części lub całości należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi powinna zawierać co najmniej: 1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; 2) numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy; 3) datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT" lub "FAKTURA VAT-MP", kwotę otrzymanej części lub całości należności brutto, a w przypadku określonym w ust. 2 - również daty i numery poprzednich faktur oraz sumę kwot pobranych wcześniej części należności brutto; 4) stawkę podatku; 5) kwotę podatku, wyliczoną według wzoru: ZB x SP KP = ------ 100 + SP gdzie: KP - oznacza kwotę podatku, ZB - oznacza kwotę pobranej części lub całości należności brutto, SP - oznacza stawkę podatku; 6) dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwę towaru lub usługi, cenę netto, ilość zamówionych towarów, wartość zamówionych towarów lub usług netto, stawki podatku, kwoty podatku oraz wartość brutto zamówienia lub umowy; 7) datę otrzymania części lub całości należności (przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty), o której mowa w ust. 1 i 2, jeśli nie pokrywa się ona z datą wystawienia faktury.

W art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) sformułowano zasadę, zgodnie z którą każda otrzymana zaliczka rodzi obowiązek podatkowy po stronie podatnika, który zaliczkę tę otrzymał. W myśl powołanego przepisu jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Faktura końcowa powinna być wystawiona zgodnie z przepisami § 9 oraz 11 - 13, z tym, że powinna zawierać także numery faktur dokumentujących przyjęte zaliczki oraz wartości otrzymanych należności i kwoty podatku, pomniejszające sumę wartości usługi (wartości zamówienia). Pomniejszenia tego należy dokonać na fakturze (czyli potraktować je jako wartości ujemne).

Tak więc stanowisko Strony w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe, bowiem wystawiona przez kontrahenta Jednostki faktura końcowa nie spełnia wszystkich wymaganych przepisami wymogów.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawionyw zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...