• Postanowienie o zakresie ...
  04.07.2025

1419/UPO-443-4/06/RS/3

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 22 marca 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 341 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Wnioskodawca w związku z posiadanymi kwalifikacjami pełni funkcję biegłego sądowego z dziedziny techniki samochodowej i analizy wypadków drogowych przy Sądzie Okręgowym. Jako biegły sądowy wykonuje badania i sporządza opinie na zlecenie organów procesowych, tj. prokuratur i sadów oraz policji. Czy w przypadku świadczenia wspomnianych usług obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą wystawienia faktury czy z chwilą otrzymania należności?

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku, działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Panu X, oceniając jego stanowisko odnośnie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT dla czynności biegłego sądowego, przedstawione w pkt 4 wniosku z dnia 10.01.2006 r. (data wpływu: 11.01.2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia 15.03.2006 r. (data wpływu: 15.03.2006 r.), jako prawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca w związku z posiadanymi kwalifikacjami pełni funkcję biegłego sądowego z dziedziny techniki samochodowej i analizy wypadków drogowych przy Sądzie Okręgowym. Jako biegły sądowy wykonuje badania i sporządza opinie na zlecenie organów procesowych, tj. prokuratur i sadów oraz policji.

Przedmiot interpretacji. Czy w przypadku świadczenia wspomnianych usług obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą wystawienia faktury czy z chwilą otrzymania należności?

Stanowisko Wnioskodawcy. Strona przedstawiła pogląd, iż w przedmiotowym przypadku obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą otrzymania należności.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm., zwanej dalej "ustawą") obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jak wynika z ust. 4 tegoż artykułu, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W art. 19 ust. 22 zawarta została jednak delegacja dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia w drodze rozporządzenia późniejszych niż wymienione w art. 19 ust. 1-21, art. 20 i art. 21 terminów powstania obowiązku podatkowego. Stąd w § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Dz. U z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.) mówi się, iż w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej, którym sądy te lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty. Dodać należy, iż przepis ten obowiązuje od dnia 01.06.2005 r. (kiedy to weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 797). W okresie 01.05.2004 r. - 31.05.2005 r. obowiązek podatkowy dla tych usług powstawał na zasadach ogólnych, tj. zgodnie z art. 19 ust. 1 i 4 - z chwilą wykonania usługi lub wystawienia faktury (gdy wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą), nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi. Stanowisko Wnioskodawcy jest zatem prawidłowe. Dlatego też postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...