• Postanowienie o zakresie ...
  15.05.2024

1438/443/432-286/05/2006/AO

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 28 lutego 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 341 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Pytanie dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności ustanowienia po 1 maja 2004r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokali na rzecz wykonawcy robót budowlanych tytułem zabezpieczenia płatności za faktury wystawione przez wykonawcę.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 28.11.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności ustanowienia po 1 maja 2004r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokali na rzecz wykonawcy robót budowlanych tytułem zabezpieczenia płatności za faktury wystawione przez wykonawcę, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów: postanawia

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż spółdzielnia rozpoczęła w 2000r. budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażami podziemnymi i jednym lokalem użytkowym. Spółdzielnia ma wątpliwości w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności ustanowienia po 1 maja 2004r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokali na rzecz wykonawcy robót budowlanych tytułem zabezpieczenia płatności za faktury wystawione przez wykonawcę tytułem wykonanych robót budowlanych do czasu ich zapłaty. Spółdzielnia stoi na stanowisku, iż powinna wystawić faktury VAT potwierdzające ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na rzecz wykonawcy robót jako zabezpieczenie płatności a w momencie , gdy nastąpi zapłata za roboty budowlane zobowiązana jest wystawić faktury korygujące do tych faktur.

W myśl art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport i import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

W art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzono m.in., że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, w przypadku czynności ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.

Z art.19 ust. 4 w/w ustawy wynika, iż jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Zgodnie z § 15 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2005r. Nr 95, poz. 798) w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Natomiast zgodnie z § 8 ust. 1 w/w rozporządzenia zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami FAKTURA VAT.

W związku z powyższym w sytuacji, gdy po 1 maja 2004r. Spółdzielnia ustanawia spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych na rzecz wykonawcy robót budowlanych tytułem zabezpieczenia płatności za faktury wystawione przez wykonawcę powinna wystawić fakturę VAT i dokonać rozliczenia podatku należnego w niej określonego.Natomiast z chwilą dokonania przez Spółdzielnię płatności za faktury VAT wystawione przez wykonawcę robót budowlanych nie ma przedmiotu zabezpieczenia .

Zatem w takim przypadku należy uznać, iż po uregulowaniu przez Spółdzielnię płatności za faktury na rzecz wykonawcy robót , umowa zabezpieczenia wygasa .

Zgodnie z § 16 ust. 3 pkt 1 w/w rozporządzenia w przypadku zwrotu sprzedawcy towarów po wystawieniu faktury podatnik wystawia fakturę korygującą.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w dniu 28.11.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...