• Informacja o zakresie sto...
  17.08.2025

US38/443/243/04/2005/MK

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 31 stycznia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 341 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji otrzymanych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zgodnie z podanym przez Stronę stanem faktycznym podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na usługach wykonywania instalacji elektrycznych w obiektach oraz robót kablowych zewnętrznych. W 2003r. Strona świadczyła usługi i sprzedawała wyroby wyłączenie opodatkowane podatkiem od towarów i usług. W roku 2004 podatnik otrzymał dwie dotacje z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością oraz na dofinansowanie procesu związanego z uzyskaniem certyfikatu ISO 9001. Uzyskane dotacje nie wpłynęły na cenę wyrobów i usług, a tym samym, zdaniem Strony, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obrotem ( tym samym podstawą opodatkowania tym podatkiem) jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Zgodnie zaś z art. 19 ust. 21 w/w ustawy obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

Z przedstawionej regulacji wynika, że w sytuacji, gdy podatnik, w związku z konkretnym świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie, będzie ono powiększało jego obrót.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, w świetle przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego, uzyskana przez podatnika dotacja nie wpływa na cenę świadczonych usług związanych z wykonaniem instalacji elektrycznych czy też robót kablowych zewnętrznych i tym samym nie zwiększa podstawy opodatkowania. Dlatego też otrzymane dotacje na wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością oraz na dofinansowanie procesu związanego z uzyskaniem certyfikatu ISO 9001 nie będą stanowiły dla podatnika obrotu i nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...