WB-PP/443-210/05
Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 25 lipca 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy świadczenie usługi we Francji na rzecz kontrahenta polskiego, polegającej na prezentacji programu lojalnościowego i przeprowadzeniu imprezy integracyjnej polegającej na przedstawieniu korzyści wynikających ze sprzedaży firmy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Decyzja
Po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 23.05.2005 r., sprecyzowanego pismem z dnia 1.07.2005 r., na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu z dnia 12.05.2005 r., Nr PP/443/1/37/53/05, w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej usługi świadczonej za granicą na rzecz kontrahenta polskiego, Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu, działając na podstawie art. 14b § 2 oraz § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.)
uchyla zaskarżone postanowienie i stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 17.02.2005 r. jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 17.02.2005 r. (data wpływu do US 25.02.2005 r.) Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu z wnioskiem o wydanie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej usługi świadczonej we Francji na rzecz kontrahenta polskiego. Jego zdaniem świadczona przez Niego usługa polegająca na "prezentacji programu lojalnościowego (firmy, która zleca wykonanie usługi) i przeprowadzeniu imprezy integracyjnej polegającej na przedstawieniu korzyści wynikających ze sprzedaży firmy", nie podlega VAT, bowiem jest wykonywana poza terytorium Polski. Stąd też wystawiając fakturę należy wpisać NP, i nie odzwierciedlać tej operacji w deklaracji VAT-7.
Postanowieniem z dnia 12.05.2005 r., Nr PP/443/1/37/53/05, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu uznał, że stanowisko Strony w sprawie zaprezentowane we wniosku z dnia 17.02.2005 r. jest nieprawidłowe.
Organ podatkowy I instancji stwierdził, iż sam fakt świadczenia przez Podatnika wyżej opisanej usługi za granicą nie ma, w świetle zasady generalnej unormowanej w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, znaczenia determinującego dla miejsca jej opodatkowania. Jeżeli bowiem Podatnik posiada siedzibę, albo stałe miejsce prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - a w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania na terytorium Polski, miejscem świadczenia - opodatkowania usługi jest Polska. Usługę taką należy opodatkować na zasadach ogólnych i wykazać w deklaracji rozliczeniowej VAT-7. Stąd też teza, iż usługi świadczone za granicą na rzecz kontrahenta polskiego, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ustawy o podatku VAT, jest błędna.
Nie zgadzając się z powyższym Strona pismem z dnia 23.05.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 1.07.2005 r., złożyła zażalenie na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu. W przedmiotowym piśmie podała, iż zgodnie z uzyskaną opinią Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi świadczona przez Nią usługa organizowania imprez integracyjnych mieści się w grupowaniu :
PKWiU 92.34.13-00.00 "Usługi rozrywkowe pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane".
Stąd też, skoro miejscem świadczenia usług rozrywkowych, zgodnie z przepisem art. 27 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku VAT, jest miejsce, gdzie te usługi są faktycznie świadczone, to "prawidłowym jest zastosowanie do usług, które wykonuje, stawki NP".
Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu, po rozpoznaniu zażalenia Strony stwierdził, co następuje :
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Miejscem świadczenia usług, w myśl art. 27 ust. 1 ww. ustawy, jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. W przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania. Od powyższej zasady istnieją wyjątki, które zostały uregulowane w art. 27 ust. 2-6 oraz art. 28 ustawy o VAT.
W myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a cyt. ustawy, w przypadku świadczenia usług w dziedzinie rozrywki - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone.
Z opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych z dnia 28.02.2005 r. znak : OK-5672/KU-1235/2005 wynika, iż świadczona usługa mieści się w grupowaniu PKWiU 92.34.13-00.00. Skoro więc Podatnik wykonuje usługę w zakresie rozrywki, to uznać należy, że w niniejszej sprawie znajdują zastosowanie normy prawa podatkowego zawarte w powołanym wyżej art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy o podatku VAT.
Końcowo tut. organ wyjaśnia, iż zgodnie z art. 106 ust. 1 i 2 ustawy o podatku VAT podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, świadcząc usługi opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, i dla których podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej, obowiązani są wystawić fakturę. Zgodnie z § 30 obowiązującego do dnia 31.05.2005 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), taka faktura powinna zawierać dane określone w § 12, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Dokument ten może nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej nabywcy (§ 30 ust. 3 cyt. rozporządzenia).
Obrót z czynności nie podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce nie powinien być wykazywany w deklaracji dla podatku od towarów i usług za dany okres sprawozdawczy.