1.
Do nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć nie stosuje się przepisów art. 54 dodatek dla nauczyciela zatrudnionego na wsi lub w małym mieście ust. 5, art. 72 pomoc zdrowotna dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej i art 86–90.
2.
Do nauczycieli zatrudnionych w:
1)
przedszkolach, szkołach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 2, bez względu na wymiar zatrudnienia, mają zastosowanie przepisy art. 6 obowiązki nauczyciela, art. 6a ocena pracy nauczyciela, art. 9 wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli, art. 11a legitymacja służbowa, art. 26 wygaśnięcie stosunku pracy nauczyciela z mocy prawa, art. 63 ochrona prawna nauczyciela i art 75–85z;
2)
placówkach, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 2, bez względu na wymiar zatrudnienia, mają zastosowanie przepisy art. 6 obowiązki nauczyciela, art. 6a ocena pracy nauczyciela, art. 9 wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli, art. 26 wygaśnięcie stosunku pracy nauczyciela z mocy prawa, art. 63 ochrona prawna nauczyciela i art 75–85z;
3)
przedszkolach, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 2 lit. a, oraz szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 2, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora, mają zastosowanie przepisy art. 9a przygotowanie nauczyciela początkującego do zawodu–9i, art. 22 ograniczenie wymiaru zatrudnienia ust. 3 i 4, art. 49 fundusz na nagrody dla nauczycieli ust. 1 pkt 2 i 3, art. 51 Medal Komisji Edukacji Narodowej, art. 70a finansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli ust. 4 i 7, art. 86 prawo do zaopatrzenia emerytalnego dla pracowników wykonujących pracę w szczególnym charakterze, art. 88 okresy zatrudnienia uprawniające do przejścia na emeryturę, art. 88a warunki przejścia nauczyciela na wcześniejszą emeryturę i art. 90 dodatek za tajne nauczanie oraz przepisy wydane na podstawie art. 70a finansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli ust. 9;
4)
przedszkolach, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 2 lit. b, oraz innych formach wychowania przedszkolnego, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 2 lit. c, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora, mają zastosowanie przepisy art 9a–9i, art. 22 ograniczenie wymiaru zatrudnienia ust. 3 i 4, art. 49 fundusz na nagrody dla nauczycieli ust. 1 pkt 2 i 3, art. 51 Medal Komisji Edukacji Narodowej, art. art. 70a finansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli ust. 4 i 7, art. 88 okresy zatrudnienia uprawniające do przejścia na emeryturę i art. 88a warunki przejścia nauczyciela na wcześniejszą emeryturę oraz przepisy wydane na podstawie art. 70a finansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli ust. 9.
2a.
Do pracowników, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 4 i 5, mają zastosowanie przepisy art. 6 obowiązki nauczyciela, art. 51 Medal Komisji Edukacji Narodowej, art. 63 ochrona prawna nauczyciela, art. 64 ferie letnie i zimowe a prawo do urlopu wypoczynkowego ust. 3, art 86-88a i art. 90 dodatek za tajne nauczanie.
2b.
Nie można nawiązać stosunku pracy z nauczycielem przedszkola, szkoły, placówki lub innej formy wychowania przedszkolnego, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 2, który nie spełnia warunków, o których mowa w art. 10 nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem ust. 5 pkt 2–5. Przepisy art. 10 nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem ust. 8a i 8b stosuje się odpowiednio.
2c.
W przypadku publicznych innych form wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego lub osoby fizyczne, oraz niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego zadania i kompetencje określone w ustawie dla dyrektora szkoły wykonuje osoba kierująca daną inną formą wychowania przedszkolnego wyznaczona przez osobę prowadzącą inną formę wychowania przedszkolnego.
2d.
Do nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu, zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe w rozumieniu art. 4 objaśnienie pojęć pkt 28a lit. a ustawy – Prawo oświatowe, oraz publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i centrach kształcenia zawodowego, o których mowa w art. 2 zakres systemu oświaty pkt 4 tej ustawy, prowadzonych przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, bez względu na wymiar zatrudnienia, mają zastosowanie przepisy art. 70c obowiązek doskonalenia umiejętności i kwalifikacji zawodowych i art. 70d rozporządzenie w sprawie doskonalenia zawodowego nauczycieli.
3.
Zakres stosowania ustawy do nauczycieli zatrudnionych w szkołach oraz w placówkach oświatowo-wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez kościoły i inne związki wyznaniowe określają odrębne przepisy.
4.
Do nauczycieli, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 1c, stosuje się przepisy rozdziału 3a oraz art. 17 urlop bezpłatny na czas zajmowania niektórych stanowisk lub pełnienia funkcji ust. 2a i 3. Na czas skierowania do pracy w szkołach europejskich nauczyciele ci są zatrudniani na podstawie umowy o pracę w jednostce organizacyjnej podległej ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania, której zadaniem statutowym jest organizacja i koordynacja funkcjonowania szkół, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 1a.
5.
W okresie wykonywania pracy w szkołach, o których mowa w ust. 4, nauczycielom przysługuje wynagrodzenie w wysokości równej ekwiwalentowi pieniężnemu za urlop wypoczynkowy, ustalonemu według zasad określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 67 wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego ust. 3. W pozostałym zakresie prawa i obowiązki tych nauczycieli określają odrębne przepisy.
6.
Okres wykonywania pracy w szkołach, o których mowa w ust. 4, jest zaliczany do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia nauczyciela wynikające ze stosunku pracy.
Art. 91b z dniem wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających świadczenie usług określonych w ustawie – ogłoszonym w komunikacie w M.P. przez ministra właściwego do spraw informatyzacji w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania - otrzyma następujące brzmienie:
Art. 91b z dniem wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających świadczenie usług określonych w ustawie – ogłoszonym w komunikacie w M.P. przez ministra właściwego do spraw informatyzacji w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania - otrzyma następujące brzmienie:
1.
Do nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć nie stosuje się przepisów art. 54 dodatek dla nauczyciela zatrudnionego na wsi lub w małym mieście ust. 5, art. 72 pomoc zdrowotna dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej i art 86–90.
2.
Do nauczycieli zatrudnionych w:
1)
przedszkolach, szkołach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 2, bez względu na wymiar zatrudnienia, mają zastosowanie przepisy art. 6 obowiązki nauczyciela, art. 6a ocena pracy nauczyciela, art. 9 wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli, art. 11b, art. 11c legitymacja służbowa nauczyciela w postaci karty, art. 26 wygaśnięcie stosunku pracy nauczyciela z mocy prawa, art. 63 ochrona prawna nauczyciela i art 75–85z;
2)
placówkach, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 2, bez względu na wymiar zatrudnienia, mają zastosowanie przepisy art. 6 obowiązki nauczyciela, art. 6a ocena pracy nauczyciela, art. 9 wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli, art. 26 wygaśnięcie stosunku pracy nauczyciela z mocy prawa, art. 63 ochrona prawna nauczyciela i art 75–85z;
3)
przedszkolach, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 2 lit. a, oraz szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 2, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora, mają zastosowanie przepisy art. 9a przygotowanie nauczyciela początkującego do zawodu–9i, art. 22 ograniczenie wymiaru zatrudnienia ust. 3 i 4, art. 49 fundusz na nagrody dla nauczycieli ust. 1 pkt 2 i 3, art. 51 Medal Komisji Edukacji Narodowej, art. 70a finansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli ust. 4 i 7, art. 86 prawo do zaopatrzenia emerytalnego dla pracowników wykonujących pracę w szczególnym charakterze, art. 88 okresy zatrudnienia uprawniające do przejścia na emeryturę i art. 90 dodatek za tajne nauczanie oraz przepisy wydane na podstawie art. 70a finansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli ust. 9;
4)
przedszkolach, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 2 lit. b, oraz innych formach wychowania przedszkolnego, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 2 lit. c, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora, mają zastosowanie przepisy art 9a–9i, art. 22 ograniczenie wymiaru zatrudnienia ust. 3 i 4, art. 49 fundusz na nagrody dla nauczycieli ust. 1 pkt 2 i 3, art. 51 Medal Komisji Edukacji Narodowej, art. 70a finansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli ust. 4 i 7 i art. 88 okresy zatrudnienia uprawniające do przejścia na emeryturę oraz przepisy wydane na podstawie art. 70a finansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli ust. 9.
2a.
Do pracowników, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 4 i 5, mają zastosowanie przepisy art. 6 obowiązki nauczyciela, art. 51 Medal Komisji Edukacji Narodowej, art. 63 ochrona prawna nauczyciela, art. 64 ferie letnie i zimowe a prawo do urlopu wypoczynkowego ust. 3, art 86-88 i art. 90 dodatek za tajne nauczanie.
2b.
Nie można nawiązać stosunku pracy z nauczycielem przedszkola, szkoły, placówki lub innej formy wychowania przedszkolnego, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 2, który nie spełnia warunków, o których mowa w art. 10 nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem ust. 5 pkt 2–5. Przepisy art. 10 nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem ust. 8a i 8b stosuje się odpowiednio.
2c.
W przypadku publicznych innych form wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego lub osoby fizyczne, oraz niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego zadania i kompetencje określone w ustawie dla dyrektora szkoły wykonuje osoba kierująca daną inną formą wychowania przedszkolnego wyznaczona przez osobę prowadzącą inną formę wychowania przedszkolnego.
2d.
Do nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu, zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe w rozumieniu art. 4 objaśnienie pojęć pkt 28a lit. a ustawy – Prawo oświatowe, oraz publicznych placówkach i centrach, o których mowa w art. 2 zakres systemu oświaty pkt 4 tej ustawy, prowadzonych przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, bez względu na wymiar zatrudnienia, mają zastosowanie przepisy art. 70c obowiązek doskonalenia umiejętności i kwalifikacji zawodowych i art. 70d rozporządzenie w sprawie doskonalenia zawodowego nauczycieli.
3.
Zakres stosowania ustawy do nauczycieli zatrudnionych w szkołach oraz w placówkach oświatowo-wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez kościoły i inne związki wyznaniowe określają odrębne przepisy.
4.
Do nauczycieli, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 1c, stosuje się przepisy rozdziału 3a oraz art. 17 urlop bezpłatny na czas zajmowania niektórych stanowisk lub pełnienia funkcji ust. 2a i 3. Na czas skierowania do pracy w szkołach europejskich nauczyciele ci są zatrudniani na podstawie umowy o pracę w jednostce organizacyjnej podległej ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania, której zadaniem statutowym jest organizacja i koordynacja funkcjonowania szkół, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 1a.
5.
W okresie wykonywania pracy w szkołach, o których mowa w ust. 4, nauczycielom przysługuje wynagrodzenie w wysokości równej ekwiwalentowi pieniężnemu za urlop wypoczynkowy, ustalonemu według zasad określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 67 wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego ust. 3. W pozostałym zakresie prawa i obowiązki tych nauczycieli określają odrębne przepisy.
6.
Okres wykonywania pracy w szkołach, o których mowa w ust. 4, jest zaliczany do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia nauczyciela wynikające ze stosunku pracy.
Dokumenty powiązane z artykułem:
Wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia Sprawdź |
Zawiadomienie o obniżeniu obowiązkowego tygodniowego w... Sprawdź |
Art. 91b. Wyłączenie stosowania niektórych przepisów ustawy -
budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny