• Kodeks postępowania w spr...
  17.09.2024

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia

Stan prawny aktualny na dzień: 17.09.2024

Dz.U.2024.0.977 t.j. - Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia

Dział XI. Nadzwyczajne środki zaskarżenia

Rozdział 18. Kasacja

§ 1.
Kasację w sprawach o wykroczenia może wnieść wyłącznie Prokurator Generalny lub Rzecznik Praw Obywatelskich, w sprawach podlegających orzecznictwu sądów wojskowych także Zastępca Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych, a w sprawach naruszenia praw dziecka także Rzecznik Praw Dziecka. Kasację można wnieść od każdego prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie sądowe.
§ 2.
Niedopuszczalne jest uwzględnienie kasacji na niekorzyść obwinionego wniesionej po upływie 3 miesięcy od daty uprawomocnienia się orzeczenia.
§ 3.
Kasację wnosi się bezpośrednio do Sądu Najwyższego.
Porównania: 1 Przypisy: 1
Kasacja może być wniesiona tylko z powodu uchybień wskazanych w art. 104 bezwzględne przyczyny odwoławcze § 1 lub innego rażącego naruszenia prawa, jeżeli mogło ono mieć istotny wpływ na treść orzeczenia; kasacja nie może być wniesiona wyłącznie z powodu niewspółmierności kary.
Porównania: 1
W postępowaniu w przedmiocie kasacji stosuje się odpowiednio przepisy działu X niniejszego kodeksu oraz art. 522 ograniczenia podmiotowe i przedmiotowe w zakresie wnoszenia kasacji, art. 526 wymogi formalne kasacji § 1, art. 529 kasacja na korzyść oskarżonego, art. 530 przyjęcie lub odmowa przyjęcia kasacji § 2 i 3, art. 531 pozostawienie kasacji bez rozpoznania§ 1, art. 532 wstrzymanie wykonania orzeczenia w razie wniesienia kasacji § 1, art. 534 skład orzekający Sądu Najwyższego § 2, art 535-537, art. 538 uchylenie wyroku w postępowaniu kasacyjnym § 1 i 3 oraz art. 539 niedopuszczalność kasacji od orzeczenia kasacyjnego Kodeksu postępowania karnego.
Porównania: 1 Przypisy: 1

Rozdział 19. Wznowienie postępowania

§ 1.
Postępowanie sądowe, prowadzone w trybie określonym przez przepisy rozdziałów 11–16 oraz działu X niniejszego kodeksu, zakończone prawomocnym orzeczeniem, może być wznowione na wniosek strony, a gdy ustawa to przewiduje – z urzędu. Do wznowienia tego stosuje się odpowiednio przepisy art 540–542, art. 544 właściwość sądu w sprawach o wznowienie postępowania § 2 i 3 oraz art 545–548 Kodeksu postępowania karnego.
§ 2.
Do wniosku o wznowienie postępowania strona niebędąca prokuratorem dołącza dowód wniesienia opłaty sądowej; opłata ta podlega zwrotowi w razie uwzględnienia wniosku.
§ 3.
W kwestii wznowienia orzeka na posiedzeniu jednoosobowo sąd okręgowy, a w sprawie zakończonej orzeczeniem tego sądu – jednoosobowo sąd apelacyjny.
§ 4.
W sprawach należących do właściwości sądów wojskowych w kwestii wznowienia orzeka na posiedzeniu jednoosobowo wojskowy sąd okręgowy, a w sprawie zakończonej orzeczeniem tego sądu orzeka Sąd Najwyższy.
Orzeczenia: 1 Porównania: 1
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...