• Kodeks postępowania karne...
  14.12.2024

Rozdział 73. Środki przymusu i postępowanie przygotowawcze

Prawo zatrzymania osoby podejrzanej podlegającej właściwości sądów wojskowych przysługuje, w warunkach określonych w art. 244 zatrzymanie przez Policję, także przełożonemu wojskowemu i wojskowym organom porządkowym.
§ 1.
O zatrzymaniu żołnierza lub pracownika wojska należy niezwłocznie zawiadomić dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę a pracownik jest zatrudniony, również gdy zatrzymany tego nie żąda.
§ 2.
Jeżeli zatrzymanie żołnierza w warunkach określonych w art. 244 zatrzymanie przez Policję § 1 nastąpiło w związku z uzasadnionym przypuszczeniem popełnienia przestępstwa ściganego na wniosek dowódcy jednostki wojskowej, zatrzymanego należy niezwłocznie zwolnić również na polecenie uprawnionego dowódcy, chyba że wyższy dowódca lub prokurator wojskowy temu się sprzeciwią.
§ 1.
Tymczasowe aresztowanie żołnierza oskarżonego o popełnienie przestępstwa określonego w art. 338 samowolne opuszczenie jednostki przez żołnierza § 1, art. 339 dezercja, art. 341 odmowa pełnienia służby wojskowej lub wykonywania obowiązku wynikającego z tej służby § 1, art. 343 odmowa wykonania rozkazu przez żołnierza § 2, art. 345 czynna napaść żołnierza na przełożonego, art. 352 znęcanie się żołnierza nad podwładnym i art. 358 samowolne dysponowanie środkami walki przez żołnierza § 2 Kodeksu karnego może nastąpić wyjątkowo również wtedy, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony ponownie popełni jedno z tych przestępstw.
§ 2.
Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do pozostałych środków zapobiegawczych.
Postępowanie przygotowawcze ma na celu również zebranie danych, o jakich mowa w art. 662 dane osobopoznawcze o oskarżonym żołnierzu § 1.
§ 1.
Śledztwo prowadzi się w sprawach o zbrodnie, a w innych sprawach, gdy wymaga tego waga lub zawiłość sprawy.
§ 2.
Postępując w myśl art. 334 przesłanie aktu oskarżenia do sądu § 2 prokurator wojskowy poucza oskarżonego oraz pokrzywdzonego niebędącego żołnierzem także o prawie do złożenia wniosku, o którym mowa w art. 669 ławnicy w sądzie wojskowym § 2 i 2a.
Porównania: 1 Przypisy: 1
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...