• Kodeks postępowania karne...
  19.03.2024

Kodeks postępowania karnego

Stan prawny aktualny na dzień: 19.03.2024

Dz.U.2024.0.37 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego

Rozdział 74. Postępowanie przed sądem

§ 1.
Ławnikiem nie może być żołnierz mający niższy stopień wojskowy niż oskarżony pełniący czynną służbę wojskową. Ograniczenia tego nie stosuje się, jeżeli ławnik ma stopień generała brygady lub kontradmirała.
§ 2.
W sprawie o zbrodnię, na wniosek oskarżonego złożony w terminie 7 dni od doręczenia mu zawiadomienia prokuratora wojskowego o przesłaniu aktu oskarżenia do sądu wojskowego z pouczeniem, o którym mowa w art. 668 śledztwo § 2, prezes tego sądu, jeżeli nie zachodzi wypadek przewidziany w art. 28 skład sądu orzekającego w pierwszej instancji § 3, wyznacza do składu orzekającego zamiast ławników żołnierzy – ławników sądu powszechnego.
§ 2a.
Przepis § 2 stosuje się odpowiednio na wniosek pokrzywdzonego niebędącego żołnierzem; w wypadku określonym w art. 55 subsydiarny akt oskarżenia § 1 wniosek dołącza się do aktu oskarżenia.
§ 3.
Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, sposób postępowania w sprawach związanych z uczestnictwem ławników sądów powszechnych w składach orzekających sądów wojskowych, o których mowa w § 2, mając na uwadze konieczność zapewnienia właściwego współdziałania prezesów sądów wojskowych i powszechnych przy wyznaczaniu ławników do składu orzekającego.
Porównania: 1 Przypisy: 3
§ 1.
Udział obrońcy w rozprawie głównej przeciwko żołnierzowi odbywającemu zasadniczą służbę wojskową jest obowiązkowy przed wszystkimi sądami wojskowymi.
§ 2.
Udział obrońcy w rozprawie głównej jest obowiązkowy przed wszystkimi sądami wojskowymi w sprawie przeciwko żołnierzowi oskarżonemu o przestępstwo popełnione w związku z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych poza granicami państwa.
§ 3.
Udział obrońcy w posiedzeniu sądu wojskowego przeciwko osobom wymienionym w § 1 i 2 jest obowiązkowy również w wypadkach przewidzianych w art. 339 przesłanki skierowania sprawy na posiedzenie § 1 pkt 2 i 3.
§ 4.
Udział obrońcy w rozprawie głównej przeciwko innemu oskarżonemu niż wymieniony w § 1 jest obowiązkowy przed wojskowym sądem okręgowym, jeżeli zachodzi wypadek przewidziany w art. 654 wojskowy sąd okręgowy § 1 pkt 2.
§ 5.
W wypadkach określonych w § 1-4 stosuje się odpowiednio art. 81 wyznaczanie obrońcy z urzędu lub jego zmiana.
Porównania: 1 Przypisy: 1
Porównania: 1 Przypisy: 1
Sąd wojskowy pierwszej instancji sporządza uzasadnienie wyroku z urzędu; nie dotyczy to wyroku uwzględniającego wnioski, o których mowa w art. 335 wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy § 1 lub 2 oraz art. 387 wniosek oskarżonego o skazanie bez przeprowadzania postępowania dowodowego.
Orzeczenia: 1 Porównania: 1 Przypisy: 1
Przypisy: 1
W kwestii wznowienia postępowania orzeka w składzie trzech sędziów wojskowy sąd okręgowy, a w sprawach zakończonych orzeczeniem tego sądu lub Sądu Najwyższego – Sąd Najwyższy.
Porównania: 1 Przypisy: 1
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...