• Kodeks rodzinny i opiekuń...
  05.12.2024

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Stan prawny aktualny na dzień: 05.12.2024

Dz.U.2023.0.2809 t.j. - Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Oddział 2.Wspólność majątkowa

Do ustanowionej umową wspólności majątkowej stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej, z zachowaniem przepisów niniejszego oddziału.
Orzeczenia: 2 Porównania: 1
§ 1.
Nie można przez umowę majątkową małżeńską rozszerzyć wspólności na:
1)
przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny;
2)
prawa majątkowe, które wynikają ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
3)
prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
4)
wierzytelności z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, o ile nie wchodzą one do wspólności ustawowej, jak również wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę;
5)
niewymagalne jeszcze wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej każdego z małżonków.
§ 2.
W razie wątpliwości uważa się, że przedmioty służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków nie zostały włączone do wspólności.
Orzeczenia: 4 Porównania: 1
Jeżeli wierzytelność powstała przed rozszerzeniem wspólności, wierzyciel, którego dłużnikiem jest tylko jeden małżonek, może żądać zaspokojenia także z tych przedmiotów majątkowych, które należałyby do majątku osobistego dłużnika, gdyby wspólność majątkowa nie została rozszerzona.
Orzeczenia: 16 Porównania: 1
W razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej. Przepis ten nie wyłącza zastosowania art. 43 udziały małżonków w majątku wspólnym § 2 i 3.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...