• Art. 32. - Nadzór nad dz...
  08.09.2024
Obserwuj akt

Art. 32. ochr. nazw produktów


Nadzór nad działalnością upoważnionych jednostek certyfikujących i nad wytwarzaniem produktu z nazwą pochodzenia, oznaczeniem geograficznym lub produktu będącego gwarantowaną tradycyjną specjalności

1.
Główny Inspektor sprawuje nadzór nad działalnością upoważnionych jednostek certyfikujących i nad wytwarzaniem produktu z nazwą pochodzenia, oznaczeniem geograficznym lub produktu będącego gwarantowaną tradycyjną specjalnością.
2.
Do nadzoru, o którym mowa w ust. 1, stosuje się przepisy o jakości handlowej artykułów rolno spożywczych dotyczące postępowania kontrolnego.
3.
Główny Inspektor w ramach sprawowanego nadzoru:
1)
przeprowadza kontrole urzędowe zgodnie z przepisami o jakości handlowej artykułów rolno spożywczych;
2)
przeprowadza audyty lub inspekcje, o których mowa w art. 33 lit. a rozporządzenia 2017/625;
3)
sporządza na piśmie i przekazuje upoważnionej jednostce certyfikującej wnioski pokontrolne zawierające:
a) oznaczenie kontrolowanej upoważnionej jednostki certyfikującej,
b) wskazanie zakresu przeprowadzonej kontroli,
c) wnioski z przeprowadzonej kontroli,
d) wezwanie do usunięcia nieprawidłowości, jeżeli zostały stwierdzone podczas kontroli;
4)
ustala zakres kontroli zgodności przekazany przez upoważnioną jednostkę certyfikującą;
5)
sprawdza dokumenty potwierdzające zgodność produktu z nazwą pochodzenia, oznaczeniem geograficznym lub produktu będącego gwarantowaną tradycyjną specjalnością ze specyfikacją produktu;
6)
wydaje na piśmie wytyczne i polecenia w celu zapewnienia prawidłowej realizacji wykonywanych przez upoważnione jednostki certyfikujące zadań;
7)
może sprawdzać u producentów prawidłowość przeprowadzania kontroli zgodności przez upoważnioną jednostkę certyfikującą oraz prawidłowość wydawania, ograniczania, zawieszania i cofania certyfikatów zgodności.
4.
Wytyczne i polecenia, o których mowa w ust. 3 pkt 6:
1)
wiążą podmioty, do których są skierowane, i nie mogą dotyczyć rozstrzygnięć co do istoty sprawy;
2)
są udostępniane przez Głównego Inspektora na stronie internetowej administrowanej przez Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, zwany dalej „Głównym Inspektoratem”.
5.
Główny Inspektor może powierzyć wykonanie czynności, o których mowa w ust. 3 pkt 1, 5 i 7, wojewódzkiemu inspektorowi właściwemu ze względu na miejsce, w którym te czynności mają być wykonane.
6.
Upoważniona jednostka certyfikująca oraz producent, na żądanie Głównego Inspektora albo wojewódzkiego inspektora, o którym mowa w ust. 5, udostępniają dokumentację oraz udzielają informacji i pomocy w zakresie związanym ze sprawowanym nadzorem.
7.
Główny Inspektor:
1)
może na piśmie wezwać upoważnioną jednostkę certyfikującą do wykonania działań naprawczych wynikających z przeprowadzonych u tej upoważnionej jednostki certyfikującej kontroli w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 7 dni od dnia doręczenia jej wniosków pokontrolnych;
2)
zakazuje, w drodze decyzji, upoważnionej jednostce certyfikującej przyjmowania w terminie określonym w tej decyzji nowych wniosków o przeprowadzenie kontroli zgodności, jeżeli stwierdzi, że ta upoważniona jednostka certyfikująca nie realizuje zadań powierzonych jej w upoważnieniu lub nie wykonała działań naprawczych, o których mowa w pkt 1, lub nie wykonała ich w wyznaczonym terminie.
8.
Decyzja, o której mowa w ust. 7 pkt 2, wygasa, jeżeli Główny Inspektor po przeprowadzeniu kontroli urzędowej stwierdzi na piśmie, że upoważniona jednostka certyfikująca realizuje zadania powierzone jej w upoważnieniu lub wykonała działania naprawcze, o których mowa w ust. 7 pkt 1.
Art. 32. Nadzór nad działalnością upoważnionych jednostek... - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Łódź (woj. łódzkie)
Prawnik
Zawiercie (woj. śląskie)
Prawnik
Gdynia (woj. pomorskie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...