• Art. 17. - Zwrot premii ...
  08.09.2024

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe

Stan prawny aktualny na dzień: 08.09.2024

Dz.U.2023.0.1114 - Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe

Obserwuj akt

Art. 17. oszcz.mieszk.


Zwrot premii do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego

1.
W przypadku gdy:
1)
oszczędzający został prawomocnie skazany za przestępstwo określone w art. 297 wyłudzenie kredytu § 1 lub 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1138, z późn. zm.) popełnione w związku z wypłatą premii mieszkaniowej,
2)
w okresie 5 lat od dnia wypłaty premii mieszkaniowej:
a) nie rozpoczęto:
– budowy, remontu lub przebudowy domu jednorodzinnego,
– realizacji inwestycji kooperatywy mieszkaniowej,
– remontu lub przebudowy lokalu mieszkalnego
– w związku z realizacją których wypłacono premię mieszkaniową,
b) oszczędzający dokonał zbycia prawa własności nieruchomości gruntowej lub części tej nieruchomości, w związku z nabyciem którego wypłacono premię mieszkaniową,
c) nie rozpoczęto budowy domu jednorodzinnego lub realizacji inwestycji kooperatywy mieszkaniowej na nieruchomości gruntowej lub części tej nieruchomości, w związku z nabyciem prawa własności, której wypłacono premię mieszkaniową
– oszczędzający dokonuje zwrotu tej premii do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego w pełnej kwocie.
2.
W przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia wypłaty premii mieszkaniowej oszczędzający:
1)
zbył prawo własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, w związku z nabyciem lub wybudowaniem którego wypłacono premię mieszkaniową, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 umowa majątkowa małżeńska § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 oraz z 2022 r. poz. 2140),
2)
zbył spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, w związku z nabyciem którego wypłacono premię mieszkaniową,
3)
wynajął lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, o którym mowa w pkt 1 i 2, lub jego część innej osobie lub użyczył ten lokal albo dom innej osobie,
4)
zmienił sposób użytkowania lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, o którym mowa w pkt 1 i 2, lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych
– oszczędzający dokonuje zwrotu tej premii do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego w kwocie odpowiadającej iloczynowi wypłaconej premii mieszkaniowej oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 3 lat i liczby 36.
3.
Kwotę zwrotu, o której mowa w ust. 2, określa się na dzień wystąpienia zdarzenia, o którym mowa w ust. 2.
4.
W terminie 30 dni od dnia:
1)
uprawomocnienia się wyroku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, lub
2)
wystąpienia zdarzenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b lub ust. 2
– oszczędzający informuje o tym bank prowadzący konto, który wypłacił premię mieszkaniową.
5.
Zwrotu, o którym mowa w ust. 1 lub 2, oszczędzający dokonuje za pośrednictwem banku prowadzącego konto, który wypłacił premię mieszkaniową, przez rachunek wskazany w tym celu przez bank prowadzący konto, w terminie:
1)
45 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1;
2)
60 dni od dnia upływu terminu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a lub c, albo wystąpienia zdarzenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b lub ust. 2.
6.
Zwrotu premii mieszkaniowej oszczędzający dokonuje wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od dnia upływu terminu na dokonanie zwrotu, o którym mowa w ust. 5.
7.
W przypadku niespełnienia obowiązku informacyjnego, o którym mowa w ust. 4, zwrotu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, pkt 2 lit. b lub ust. 2, oszczędzający dokonuje wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od dnia:
1)
wypłaty premii mieszkaniowej – w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1;
2)
wystąpienia zdarzenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b lub ust. 2 – w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b lub ust. 2.
8.
Z tytułu pośredniczenia w dokonaniu zwrotu, o którym mowa w ust. 1 i 2, bank prowadzący konto pobiera prowizję odpowiadającą 5% kwoty zwracanej premii mieszkaniowej i odsetek. Prowizję pobiera się przez jej potrącenie ze zwracanej premii mieszkaniowej i odsetek.
9.
Po pobraniu prowizji, o której mowa w ust. 8, bank prowadzący konto w terminie do ostatniego dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym dokonano zwrotu, o którym mowa w ust. 1 albo 2, przekazuje do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego pozostałą kwotę zwróconej premii mieszkaniowej i odsetek wraz z informacją o:
1)
imieniu i nazwisku oszczędzającego, który dokonał zwrotu, oraz jego numerze PESEL, a w przypadku oszczędzającego nieposiadającego numeru PESEL – numerze dokumentu potwierdzającego jego tożsamość wraz z nazwą państwa, które wydało ten dokument;
2)
przyczynie zwrotu wskazanej w informacji, o której mowa w ust. 4;
3)
pozostałej do zwrotu kwocie premii mieszkaniowej albo informacją, że należna do zwrotu kwota została zwrócona w całości.
10.
Uprawnionym do dochodzenia zwrotów, o których mowa w ust. 1 i 2, jest BGK, który może powierzyć ich dochodzenie bankowi prowadzącemu konto. Dochodzenie zwrotów na podstawie powierzenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, nie wymaga zmiany statutu ani innego aktu stanowiącego podstawę działalności banku prowadzącego konto.
11.
Bank prowadzący konto, któremu BGK powierzył dochodzenie zwrotów, o których mowa w ust. 1 i 2, może wykonywać czynności związane z dochodzeniem zwrotów samodzielnie lub, za zgodą BGK, powierzyć ich wykonywanie innemu podmiotowi.
12.
W okresie:
1)
5 lat od dnia złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 4 prowadzenie konta i lokaty na rzecz oszczędzającego przez bank uprawniony do ich prowadzenia na podstawie umowy zawartej z BGK ust. 3 lub art. 16 wypłata premii mieszkaniowej wraz ze środkami pieniężnymi zgromadzonymi na koncie albo lokacie ust. 3, bank prowadzący konto może przeprowadzać kontrolę jego prawdziwości;
2)
7 lat od dnia wypłaty premii mieszkaniowej bank prowadzący konto może przeprowadzać kontrolę niewystąpienia przesłanek zwrotu, o których mowa w ust. 1 i 2.
13.
Sposób przeprowadzania kontroli, o których mowa w ust. 12, określa umowa, o której mowa w art. 4 prowadzenie konta i lokaty na rzecz oszczędzającego przez bank uprawniony do ich prowadzenia na podstawie umowy zawartej z BGK ust. 2.
14.
O stwierdzeniu nieprawdziwości oświadczenia, o którym mowa w art. 4 prowadzenie konta i lokaty na rzecz oszczędzającego przez bank uprawniony do ich prowadzenia na podstawie umowy zawartej z BGK ust. 3 lub art. 16 wypłata premii mieszkaniowej wraz ze środkami pieniężnymi zgromadzonymi na koncie albo lokacie ust. 3, lub wystąpienia przesłanek zwrotu, o których mowa w ust. 1 i 2, bank prowadzący konto zawiadamia niezwłocznie BGK.
Art. 17. Zwrot premii do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Łódź (woj. łódzkie)
Prawnik
Zawiercie (woj. śląskie)
Prawnik
Gdynia (woj. pomorskie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...