1.
Konto może być prowadzone nie dłużej niż do dnia 31 marca roku następującego po upływie 10 lat liczonych od dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym zawarto umowę, o której mowa w art. 4 prowadzenie konta i lokaty na rzecz oszczędzającego przez bank uprawniony do ich prowadzenia na podstawie umowy zawartej z BGK ust. 2.
2.
Warunkiem prowadzenia konta na rzecz oszczędzającego jest dokonywanie na to konto comiesięcznych wpłat nie:
1)
niższych niż 500 zł oraz
2)
wyższych niż 2000 zł.
3.
Warunek, o którym mowa w ust. 2, uznaje się za spełniony również w przypadku, gdy wpłaty na konto nie dokonano w:
1)
jednym z miesięcy danego roku kalendarzowego lub jednym z miesięcy okresu liczonego od miesiąca, w którym zawarto umowę, o której mowa w art. 4 prowadzenie konta i lokaty na rzecz oszczędzającego przez bank uprawniony do ich prowadzenia na podstawie umowy zawartej z BGK ust. 2, do końca roku kalendarzowego lub
2)
miesiącu następującym po upływie 10 lat liczonych od dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym zawarto umowę, o której mowa w art. 4 prowadzenie konta i lokaty na rzecz oszczędzającego przez bank uprawniony do ich prowadzenia na podstawie umowy zawartej z BGK ust. 2.
4.
W przypadku gdy wpłata, o której mowa w ust. 2, jest dokonywana z innego rachunku bankowego, dniem dokonania wpłaty jest dzień realizacji przekazania środków wskazany przez oszczędzającego w dyspozycji tego przekazu.
5.
Wypłaty zgromadzonych na koncie środków pieniężnych dokonuje się do kwoty tych środków pomniejszonej o kwotę podatku dochodowego niepobranego w okresie prowadzenia konta zgodnie ze zwolnieniem, o którym mowa w art. 21 zwolnienia przedmiotowe od podatku dochodowego ust. 1 pkt 159 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226, 232, 854, 858, 859 i 863), chyba że wypłata tych środków jest dokonywana na zasadach, o których mowa w rozdziale 3.