• Art. 7. - Przekształcani...
  08.09.2024

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe

Stan prawny aktualny na dzień: 08.09.2024

Dz.U.2023.0.1114 - Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe

Obserwuj akt

Art. 7. oszcz.mieszk.


Przekształcanie konta w lokatę

1.
W przypadku gdy:
1)
upłynął okres prowadzenia konta, o którym mowa w art. 6 maksymalny okres prowadzenia konta ust. 1 – z dniem następującym po dniu, w którym upłynął okres prowadzenia konta,
2)
po upływie 3 lat liczonych od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zawarto umowę, o której mowa w art. 4 prowadzenie konta i lokaty na rzecz oszczędzającego przez bank uprawniony do ich prowadzenia na podstawie umowy zawartej z BGK ust. 2, doszło do naruszenia warunku, o którym mowa w art. 6 maksymalny okres prowadzenia konta ust. 2 – z ostatnim dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do naruszenia tego warunku,
3)
po upływie 3 lat liczonych od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zawarto umowę, o której mowa w art. 4 prowadzenie konta i lokaty na rzecz oszczędzającego przez bank uprawniony do ich prowadzenia na podstawie umowy zawartej z BGK ust. 2, dokonano wypłaty części zgromadzonych na koncie środków pieniężnych – z ostatnim dniem miesiąca, w którym dokonano tej wypłaty, z uwzględnieniem art. 8 przeniesienie środków na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy ust. 1 pkt 4
– bank prowadzący konto przekształca konto w lokatę.
2.
Przekształcenie konta w lokatę następuje w drodze jednostronnej zmiany warunków umowy, o której mowa w art. 4 prowadzenie konta i lokaty na rzecz oszczędzającego przez bank uprawniony do ich prowadzenia na podstawie umowy zawartej z BGK ust. 2, przez bank prowadzący konto, w sposób dostosowujący tę umowę do warunków prowadzenia lokaty. O zmianie warunków umowy bank prowadzący konto informuje oszczędzającego w terminie 3 dni od dnia jej dokonania.
3.
Lokata prowadzona jest w walucie polskiej.
4.
Bank prowadzący konto nie pobiera od oszczędzającego opłat ani prowizji w związku z przekształceniem konta w lokatę oraz prowadzeniem lokaty.
5.
Lokatę prowadzi się przez okres 12 miesięcy i odnawia po tym okresie, jednak nie więcej niż 4 razy, chyba że odnowienie lokaty następuje przed ukończeniem przez oszczędzającego 30 lat. W takim przypadku lokata jest odnawiana bez względu na liczbę poprzednich odnowień.
6.
Zgromadzone na lokacie środki pieniężne są oprocentowane według stałej stopy procentowej nie niższej niż 75% stopy oprocentowania rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej, który zgodnie z ofertą banku prowadzącego konto mogłaby w dniu przekształcenia, o którym mowa w ust. 1, otworzyć w tym banku osoba fizyczna, na okres 12 miesięcy, a w przypadku gdy bank prowadzący konto nie oferuje prowadzenia takich rachunków – według stałej stopy procentowej nie niższej niż 50% obowiązującego w dniu ustalania jej wysokości wskaźnika WIRON.
7.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, bank prowadzący konto pomniejsza zgromadzone na koncie środki pieniężne o kwotę podatku dochodowego niepobranego w okresie prowadzenia konta zgodnie ze zwolnieniem, o którym mowa w art. 21 zwolnienia przedmiotowe od podatku dochodowego ust. 1 pkt 159 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w kwocie odpowiadającej proporcji wypłaconych środków pieniężnych do wysokości środków pieniężnych zgromadzonych na koncie przed tą wypłatą i odprowadza tę kwotę na rachunek organu podatkowego, w sposób właściwy dla odprowadzenia podatku dochodowego od przychodów, o których mowa w art. 17 przychód z kapitałów pieniężnych ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
8.
W przypadku wypłaty zgromadzonych na lokacie środków pieniężnych bank prowadzący konto pomniejsza te środki o kwotę podatku dochodowego niepobranego w okresie prowadzenia konta i lokaty zgodnie ze zwolnieniem, o którym mowa w art. 21 zmiana ustawy o podatku od spadków i darowizn ust. 1 pkt 159 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, i odprowadza tę kwotę na rachunek organu podatkowego, w sposób właściwy dla odprowadzenia podatku dochodowego od przychodów, o których mowa w art. 17 przychód z kapitałów pieniężnych ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że wypłata tych środków jest dokonywana na zasadach, o których mowa w rozdziale 3.
Art. 7. Przekształcanie konta w lokatę - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Łódź (woj. łódzkie)
Prawnik
Zawiercie (woj. śląskie)
Prawnik
Gdynia (woj. pomorskie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...