Ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego
Stan prawny aktualny na dzień: 01.07.2025
Dz.U.2023.0.1524 t.j. - Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego
Rozdział 5. Dane badawcze, dane dynamiczne i dane o wysokiej wartości
1.
Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki opracowuje Politykę otwartego dostępu do danych badawczych finansowanych ze środków publicznych, uwzględniając w szczególności:
1)
aktualny stan udostępniania danych badawczych oraz standardy i dobre praktyki w zakresie udostępniania danych badawczych;
2)
obowiązujący stan prawny;
3)
kierunki rozwoju w zakresie otwartego dostępu do danych badawczych i zarządzania wynikami badań naukowych;
4)
Program otwierania danych, o którym mowa w art. 28 Program otwierania danych.
2.
Politykę otwartego dostępu do danych badawczych finansowanych ze środków publicznych kieruje się do podmiotów, o których mowa w art. 7 system szkolnictwa wyższego i nauki ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
1.
Dane dynamiczne udostępnia się w celu ponownego wykorzystywania:
1)
niezwłocznie po ich zgromadzeniu;
2)
za pośrednictwem API;
3)
jeżeli to możliwe – do zbiorczego pobrania.
2.
W przypadku gdy udostępnianie w celu ponownego wykorzystywania danych dynamicznych niezwłocznie po ich zgromadzeniu, za pośrednictwem API, przekraczałoby możliwości finansowe lub techniczne podmiotu zobowiązanego, dane te udostępnia się w terminie późniejszym, bez uszczerbku dla możliwości wykorzystania ich potencjału gospodarczego i społecznego.
1.
Dane o wysokiej wartości udostępnia się w celu ponownego wykorzystywania:
1)
bezpłatnie;
2)
w formacie nadającym się do odczytu maszynowego;
3)
za pośrednictwem API;
4)
jeżeli to możliwe – do zbiorczego pobrania.
2.
Podmioty, o których mowa w art. 3 podmioty zobowiązane do udostępniania lub przekazywania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania pkt 5, oraz muzea państwowe, muzea samorządowe, biblioteki publiczne, biblioteki naukowe, biblioteki pedagogiczne oraz archiwa, w przypadku udostępniania danych o wysokiej wartości w celu ponownego wykorzystywania, mogą nałożyć opłaty za ponowne wykorzystywanie zgodnie z przepisami rozdziału 4.
