1.
Zezwolenie na pracę w związku z pełnieniem określonej funkcji wydaje się dla:
1)
członka zarządu osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców KRS lub członka zarządu spółki kapitałowej w organizacji;
2)
osoby prowadzącej sprawy spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej lub reprezentującej taką spółkę;
3)
prokurenta.
2.
Zezwolenie na pracę w związku z pełnieniem określonej funkcji wydaje się, jeżeli polski podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi:
1)
w roku podatkowym poprzedzającym złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę osiągnął dochód nie niższy niż 12-krotność aktualnego w dniu złożenia wniosku, przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwie, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, oraz
2)
przez co najmniej okres 1 roku poprzedzającego złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę zatrudnia na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej 2 pracowników w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, będących obywatelami polskimi lub osobami, o których mowa w art. 1 zakres regulacji ust. 4 pkt 6 lub art. 3 swobodny dostęp do rynku pracy ust. 1.
3.
Jeżeli polski podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi nie spełnia warunków określonych w ust. 2, zezwolenie na pracę w związku z pełnieniem określonej funkcji może być wydane, jeżeli polski podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi wykaże, że posiadane przez niego środki lub prowadzone działania, w szczególności działalność przyczyniająca się do wzrostu inwestycji, transferu technologii, wprowadzania korzystnych innowacji lub tworzenia miejsc pracy, pozwolą na spełnienie w przyszłości warunków określonych w ust. 2.