1.
Miejski plan adaptacji jest przyjmowany przez radę gminy w drodze uchwały.
2.
Uchwalenie miejskiego planu adaptacji następuje w terminie 30 miesięcy od dnia ogłoszenia przez Główny Urząd Statystyczny danych statystycznych dotyczących ludności według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, zgodnie z którymi miasto osiągnęło liczbę mieszkańców, o której mowa w art. 18a miejski plan adaptacji ust. 1.
3.
Miejski plan adaptacji nie jest aktem prawa miejscowego.
4.
Burmistrz albo prezydent miasta, o którym mowa w art. 18a miejski plan adaptacji ust. 1, przekazuje Instytutowi Ochrony Środowiska – Państwowemu Instytutowi Badawczemu, zwanemu dalej Instytutem Ochrony Środowiska za pośrednictwem systemu elektronicznego udostępnianego przez ten Instytut, uchwałę w sprawie przyjęcia miejskiego planu adaptacji wraz z tym planem w terminie 30 dni od dnia podjęcia uchwały.
5.
Miejski plan adaptacji aktualizuje się, uwzględniając sprawozdania z monitorowania wdrażania działań adaptacyjnych do zmian klimatu, o których mowa w art. 18c monitorowanie przez burmistrza lub prezydenta miasta działań adaptacyjnych do zmian klimatu ust. 1 pkt 2, nie rzadziej niż raz na 6 lat.
6.
Przepisy dotyczące miejskiego planu adaptacji, o których mowa w ust. 1, 3 i 4 oraz w art. 18a miejski plan adaptacji ust. 2–8, stosuje się odpowiednio do jego aktualizacji.