1.
W razie niemożności odwołania dyspozycji przeprowadzenia rozrachunku transakcji na rzecz uczestnika, o którym mowa w § 46r ust. 2, a także jeżeli środki, odpowiednio, funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO KDPW nie zapewniają możliwości nabycia papierów wartościowych w liczbie umożliwiającej likwidację zawieszenia rozrachunku transakcji, albo jeżeli działania podejmowane przez Krajowy Depozyt zgodnie z § 46s nie doprowadzą do ich nabycia w takiej liczbie w terminie 5 dni od dnia ich podjęcia, Zarząd Krajowego Depozytu może postanowić w drodze uchwały, odpowiednio, o niepodejmowaniu lub zaniechaniu dalszego wykonywania tych działań oraz o spełnieniu na rzecz uczestnika będącego drugą stroną rozliczenia, świadczenia pieniężnego w wysokości różnicy pomiędzy 120% wartości rynkowej tych papierów wartościowych według stanu na dzień spełnienia przez Krajowy Depozyt takiego świadczenia, a ich ceną wynikającą z transakcji, której rozrachunek został zawieszony.
2.
Uchwała, o której mowa w ust.1, jest podejmowana także w razie nieistnienia lub znacznego ograniczenia możliwości nabycia papierów wartościowych, których brak spowodował zawieszenie rozrachunku transakcji. Przez nieistnienie lub znaczne ograniczenie możliwości nabycia papierów wartościowych rozumie się w szczególności sytuację, w której prawa wynikające z papierów wartościowych wygasły lub uległy zmianie po dniu, w którym miał nastąpić rozrachunek transakcji, a także sytuację, w której papiery wartościowe zostały wykluczone z obrotu na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu, na którym zawierane są transakcje rozliczane przez Krajowy Depozyt, albo obrót nimi został zawieszony, oraz sytuację, w której papiery wartościowe zostały wycofane z depozytu.
3.
Jeżeli uchwała, o której mowa w ust.1, ma stanowić podstawę do zaniechania dalszego wykonywania działań zmierzających do nabycia papierów wartościowych potrzebnych do likwidacji zawieszenia rozrachunku transakcji, wysokość świadczenia pieniężnego, o którym mowa w ust.1, jest ustalana w odniesieniu do takiej liczby papierów wartościowych, jakiej w wyniku tych działań nie udało się nabyć.
4.
Wykonanie świadczenia pieniężnego, o którym mowa w ust.1, następuje ze środków, odpowiednio, funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO KDPW, poczynając od wpłaty wniesionej przez uczestnika, o którym mowa w § 46r ust. 2.
5.
Spełnienie świadczenia pieniężnego, o którym mowa w ust.1, zwalnia Krajowy Depozyt z wszelkich zobowiązań względem uczestnika będącego drugą stroną rozliczenia transakcji, 13 której zawieszenie rozrachunku zostało spowodowane przez uczestnika, o którym mowa w § 46r ust. 2, wynikających z przyjęcia tej transakcji do rozliczeń prowadzonych przez Krajowy Depozyt.